Nākamnedēļ paziņos spriedumu "Bankas Baltija" krimināllietā

Rīga, 14.nov., LETA. Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palāta šodien, atsākot skatīt tā dēvēto "Bankas Baltija" (BB) krimināllietu, uzklausīja apsūdzēto pēdējo vārdu un nolēma spriedumu krimināllietā paziņot 20.novembrī plkst.10.

Apsūdzētie - bijušais BB uzraudzības padomes priekšsēdētājs Aleksandrs Lavents, bijušais BB prezidents Tālis Freimanis un bijušais SIA "Birojs L&A" direktors Alvis Līdums - savu vainu tiesas priekšā šodien neatzina.

 

Līdums tiesai norādīja, ka, viņaprāt, "prokurors piedāvā tiesai balstīt spriedumu uz pieņēmumiem, nevis pierādījumiem", jo viņš uzskata, ka nav veicis darbības prettiesiska labuma gūšanai.

 

LETA jau ziņoja, ka prokurors Juris Pēda Laventam lūdz piemērot 13 gadu brīvības atņemšanu, bet Freimanim - deviņu gadu brīvības atņemšanu. Kā papildu sodus abiem prokurors prasa piemērot mantas konfiskāciju un aizliegumu piecus gadus nodarboties ar uzņēmējdarbību. Līdumam prokurors prasa piespriest sešu gadu brīvības atņemšanu, konfiscējot mantu.

 

Prokurors pilnībā uztur savu apelācijas protestu un norāda, ka BB vadītāju darbības bijušas vērstas uz to, lai piesavinātos noguldītāju naudu. Prokurors uzsvēra, ka BB vadītāji esot vērsušies pie tā laika valdības, cenšoties panākt lata devalvāciju.

 

Līdumu vaino par naudas piesavināšanos grupā ar Laventu. Viņš, būdams "Biroja L&A" pārstāvis, 1994.gadā noslēdza līgumu ar Laventa uzņēmumu "Finhold" par mazuta piegādi un pārskaitīja "Finhold" norēķinu kontā kā priekšapmaksu desmit miljonus latu, teikts apsūdzībā.

 

BB krimināllietā apsūdzēto advokāti tiesai lūguši pilnībā attaisnot viņu klientus.

 

Civilprasītāji krimināllietā - AS "Latvenergo" un AS "Latvijas kuģniecība" - tiesā uzturēja prasības par attiecīgi desmit miljonu latu un 12 336 latu piedziņu no apsūdzētajiem. Lavents "Latvijas kuģniecībai" līdzekļu pārskaitīšanai 1995.gadā norādījis sev piederošās firmas "Finhold" kontu, teikts civilprasītājas apelācijas sūdzībā. "Latvijas kuģniecības" veiktā maksājuma saņemšana netika uzskaitīta BB grāmatvedībā.

 

LETA jau ziņoja, ka 2005.gada 6.maijā Rīgas apgabaltiesa Laventam piesprieda septiņu gadu un septiņu mēnešu brīvības atņemšanu. Tiesa atzina Laventu par vainīgu gandrīz visās apsūdzības epizodēs. Kā papildu sodu tiesa Laventam noteica mantas konfiskāciju.

 

Freimanim tiesa piesprieda sešu gadu brīvības atņemšanu, bet Līdumam - trīs gadu un trīs mēnešu brīvības atņemšanu. Freimanim un Līdumam arī piemērota mantas konfiskācija.

 

Protestu pret spriedumu iesniedza Pēda, kurš uzskata, ka tiesa nepamatoti attaisnojusi Laventu un Freimani apsūdzībā par kaitniecību, kā arī noteikusi nepamatoti mīkstu sodu visiem trim tiesājamiem.

 

Apelācijas sūdzību par Rīgas apgabaltiesas spriedumu iesniedza arī "Latvijas kuģniecība", kuras pieteikto civilprasību tiesas kolēģija noraidīja.

 

Apelācijas sūdzības iesniedza Lavents, Freimanis, Līdums un viņu aizstāvji, kas lūdza attaisnošanu.

 

Šis bija jau otrais apgabaltiesas spriedums BB lietā. Iepriekš apgabaltiesa BB krimināllietu skatīja ilgāk nekā četrus gadus, un tai nomainījās trīs tiesneši. Krimināllietu visbeidzot izskatīja tiesnese Ināra Šteinerte, kuras vadībā tiesa Laventam piesprieda deviņu gadu brīvības atņemšanu, Freimanim - sešu gadu brīvības atņemšanu, bet Līdumam - trīs gadu un trīs mēnešu brīvības atņemšanu.

 

Pēc sprieduma pasludināšanas Lavents iesniedza sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), kas atzina, ka pārkāptas viņa tiesības pēc vairākiem cilvēktiesību konvencijas pantiem. Pēc ECT sprieduma paziņošanas AT Senāts nolēma nodot BB krimināllietu atkārtotai izskatīšanai Rīgas apgabaltiesā.

 

Jaunā sastāvā tiesa atkārtoti sāka skatīt lietu 2003.gada 20.oktobrī. To skatīt tika uzticēts tiesnesim Guntaram Kveskam. Spriedums tika pasludināts 2005.gada 6.maijā.

 

Jau ziņots, ka Rīgas apgabaltiesa ir apturējusi tiesvedību BB likvidatoru prasībā pret Latvijas Banku par 185,6 miljonu latu piedziņu līdz brīdim, kad AT pabeigs skatīt krimināllietu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas