Nedēļas laikā izsniegtas 295 jaunā parauga pases

Rīga, 26.nov., LETA. Pirmajā nedēļā, kopš Latvijā ieviestas Eiropas Savienības (ES) prasībām un starptautiskajiem standartiem atbilstošas pases, izsniegti 295 jaunā parauga personu apliecinošie dokumenti.

No izsniegtajiem dokumentiem 250 ir Latvijas pilsoņu un 45 - Latvijas nepilsoņu pases, aģentūru LETA informēja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Diana Bogdanova.

 

Rīgas nodaļās izsniegts visvairāk - 139 - jaunā parauga pasu, 27 dokumenti izsniegti Rīgas rajona PMLP nodaļās, bet vismazāk - pa vienam jaunā parauga dokumentam - izsniegts Aizkraukles, Balvu, Preiļu un Tukuma nodaļās.

 

PMLP Pasu nodaļas vadītāja Dzintra Peneze skaidro, ka pirmajā nedēļā izsniegtās jaunā parauga pases tika noformētas steidzamajā kārtā, piemēram, gadījumos, kad personai bija nepieciešams doties uz ārzemēm, bet iepriekšējās pases derīguma termiņš bija beidzies.

 

Paralēli tām PMLP nodaļās turpināja izsniegt arī vecā parauga pases, kurām klienti pieteicās pirms jaunā parauga pasu ieviešanas Latvijā.

 

PMLP atgādināja, ka tagad pieteikties pasei ir daudz ērtāk nekā agrāk - to var izdarīt jebkurā PMLP teritoriālajā nodaļā neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas.

 

Tāpat līdz ar jaunā parauga pasu ieviešanu vairs nevajag iesniegt fotokartītes - pases noformēšanai nepieciešamā fotogrāfija tiek uzņemta pases pieteikuma noformēšanas laikā. Tas neattiecas vienīgi uz bērniem līdz piecu gadu vecumam, uz personām, kurām veselības stāvokļa dēļ pase tiek noformēta viņu dzīvesvietā, kā arī uz cilvēkiem, kuri atrodas brīvības atņemšanas iestādēs.

 

LETA jau ziņoja, ka no 20.novembra jebkurā PMLP teritoriālajā nodaļā Latvijas iedzīvotāji var pieteikties jaunā parauga pasei, kurā būs iestrādāta mikroshēma ar dokumenta turētāja biometrijas datiem.

 

PMLP nodaļu darbinieki informēja, ka pārsvarā klienti piesakās jaunas pases izsniegšanai, jo iepriekšējā pase kļuvusi nederīga vai arī persona saņem pirmo personu apliecinošu dokumentu, taču daudzi klienti piesakās jaunajai pasei arī tāpēc, ka vienkārši vēlas nomainīt iepriekšējo pret jaunā parauga pasi, kā dēļ vairākās PMLP nodaļās izveidojušās rindas.

 

Galvenā jauno pasu atšķirība no iepriekš izdotajām ir dokumentā iestrādātā mikroshēma, kas nodrošina, ka pases viltot ir gandrīz neiespējami. Jaunā parauga pasu turētājiem tiks atvieglota robežšķērsošana, izmantojot automātiskās dokumentu pārbaudes sistēmas.

 

Iedzīvotājiem pirms pases noformēšanas vairs nav jāiet speciāli fotografēties, jo tas tiek izdarīts uz vietas - PMLP nodaļā, veicot pasei paredzēto datu nodošanu. Turpmāk arī sejas plastiskās operācijas veikšana netraucēs identificēt pases turētāju.

 

Pēc 2008.gada 1.jūlija līdzīgā veidā mikroshēmās tiks iestrādāti arī pases turētāja abu roku rādītājpirkstu nospiedumi, kas ar speciāla skenera palīdzību no pases turētāja tiks paņemti, noformējot dokumentu.

 

Jaunā parauga pasu noformēšana ierastajā 20 dienu laikā pieaugušajiem izmaksā 15 latus, bet, ja pasi vajag saņemt četru dienu laikā, tā maksā 25 latus. Steidzamos gadījumos ir iespēja dokumentu saņemt divu dienu laikā, bet tas maksā 35 latus.

 

Turpmāk Latvijā izsniegtās pases atbildīs visiem ES un starptautiskajiem standartiem, turklāt to ieviešana ir viens no priekšnoteikumiem bezvīzu režīmam ar ASV.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas