Nesaņem valsts finansējumu Cesvaines vidusskolas būvniecībai

Rīga, 21.nov., LETA. Cesvaines pašvaldība vakar, 20.novembrī, saņēmusi Finanšu ministrijas vēstuli, kurā norādīts, ka Saeima atteikusies atbalstīt finansējuma piešķiršanu Cesvaines vidusskolas būvniecībai, aģentūru LETA informēja pašvaldības projektu vadītāja Iveta Raimo.

Skolas otrās kārtas būvniecības izmaksas ir Ls 1 945 329, pašvaldība garantējusi savu daļu Ls 390 000.

 

Kā sacīja pašvaldībā, "pozitīva ir ziņa par daļēju finansējuma piešķiršanu jau paveiktajiem darbiem, taču nav zināms, kā un kad varētu tikt iegūti trūkstošie vairāk nekā Ls 600 000 skolas 1.kārtas būvdarbu segšanai".

 

Pašvaldība ir neapmierināta ar kārtību, kādā sadala finansējumu, kurš paredzēts kā mērķdotācija pašvaldību investīcijām infrastruktūras sakārtošanai un attīstībai 2008. - 2010.gadā, tāpēc šodien Cesvaines domes sēdē paredzēts pieņemt atklāto vēstuli, kuru nosūtīs arī Valsts prezidentam.

 

Kā iepriekš informēja Raimo, Cesvaines pašvaldība būtu gatava palielināt savu līdzfinansējuma daļu jau veikto Cesvaines jaunās vidusskolas ēkas pirmās kārtas būvdarbu apmaksā. Konkrētu summu gan pagaidām viņa atturējās minēt, jo tas atkarīgs gan no pašvaldības kredītu spējas, gan arī no summas, ko izdosies būvdarbu apmaksai rast valsts budžetā.

 

Raimo informēja, ka būvniecībā pašvaldība līdz šim ieguldījusi apmēram 230 000 latu. Vēl skolas būvniecības otrajai un trešajai kārtai, kā arī ielas posma izbūvei gar skolu pašvaldība kā līdzfinansējumu plānojusi apmēram 1 200 000 latu. Šo naudas summu pašvaldība gatavojas ieguldīt tuvākajos divos gados.

 

Jau ziņots, ka finansējums jaunuzceltās Cesvaines skolai būvniecības izmaksu segšanai tiks meklēts gan no valsts, gan no pašvaldības puses, aģentūru LETA iepriekš informēja Finanšu ministrijas Komunikāciju departamentā.

 

Tikšanās laikā starp Cesvaines domes vadību, finanšu ministru Oskaru Spurdziņu (TP) un citām iesaistītajām ministrijām tika nolemts izveidot nelielu darba grupu, kura divu nedēļu laikā pēc 2008.gada valsts budžeta pieņemšanas Saeimā otrajā lasījumā izstrādās konkrētu modeli, kā nokārtot Cesvaines domes saistības pret celtniecības firmu par jaunās skolas uzcelšanu.

 

Kā uzsvēra Spurdziņš, tas nenozīmē, ka pēc mēneša saistības pret celtniekiem pilnībā tiks segtas, taču būs pilnīgi skaidrs mehānisms, kā tas tiks izdarīts un kādos termiņos.

 

Tai pašā laikā visām pašvaldībām jāatceras, ka šāda veida precedenti - uzņemties finansiāli nesegtas saistības - nav pieļaujami, norādīja finanšu ministrs. Paredzams, ka finanšu līdzekļi tiks meklēti solidāri gan no valsts puses, gan arī no pašvaldības puses.

 

Sarunas laikā analizēta pašreizējā situācija un tās izveidošanās cēloņi. Sanāksmes dalībnieki secināja, ka nav viena konkrētā vainīgā, taču sava daļa vainas jāuzņemas vairākām pusēm - pašvaldība ir uzticējusies Valsts investīciju programmai un Izglītības un zinātnes ministrijas vēstulei, nevis gaidījusi konkrētus finansējuma piešķīrumus valsts budžeta likumā.

 

Savukārt Izglītības un zinātnes ministrija gan ir pieprasījusi budžeta finansējumu skolas celtniecībai, taču nav šo objektu reģistrējusi kā ilgtermiņa saistības, tādējādi nenodrošinot finansējumu tā pabeigšanai.

 

Pārbaudē konstatēts, ka Cesvaines domes līgumā ar celtniekiem nekorekti bija iekļauta atsauce, ka samaksa par būvdarbiem notiek pēc tam, kad Valsts kase ir pārskaitījusi naudu Cesvaines domei. Tādējādi līgumā bija pieminēta trešā puse, ar kuru tas nebija saskaņots, turklāt arī pēc būtības Valsts kase līgumā minēta nepareizi, jo tā tikai izpilda budžeta likumu, nevis voluntāri pārskaita naudu.

 

Kopumā Cesvaines skolas būvniecības pirmajai kārtai no valsts budžeta līdz šim jau tikuši piešķirti 2,5 miljoni latu, un būvniekiem nenomaksātā summa ir 1,55 miljoni latu.

 

Cesvaines domes pārstāvji noraidīja iepriekš izskanējušo piedāvājumu skolas pirmās kārtas būvniecības izmaksas segt, Cesvaines pašvaldībai nosakot stabilizējamas pašvaldības statusu un piešķirot ilgtermiņa aizdevumu no valsts budžeta.

 

Cesvaines pārstāvji uzsvēruši, ka līgumā ar būvniekiem nav noteikts konkrēts darbu apmaksas veikšanas termiņš, tādēļ nevar teikt, ka Cesvaines domei ir iestājušās saistības, kuras tā nevar segt, vienkārši dome apzinās situāciju, ka saistības ar būvniekiem kādreiz būs jānokārto un tam ir jārod finansējums.

 

Jau ziņots, ka Madonas rajona tiesa 3.oktobrī izbeidza tiesvedību SIA "Latvijas energoceltnieks" (LEC) prasībā par parāda piedziņu no Cesvaines pašvaldības vairāk nekā divu miljonu latu apjomā par jaunās Cesvaines skolas būvēšanu, jo pašvaldība tiesai paskaidroja, ka šo parādu neatzīst.

 

21.septembrī LEC vērsās Madonas rajona tiesā ar prasību saistību piespiedu izpildes brīdinājuma kārtībā, līdz ar to 3.oktobrī pieņemtais tiesas spriedums nav pārsūdzams, bet firma var vērsties tiesā ar civilprasību.

 

LEC prasīja no pašvaldības piedzīt pamatparādu 2 029 815 latus, kā arī līgumsoda procentus 61 703 latu apmērā.

 

Kā ziņots, valdība atbalstīja lēmumu piešķirt šā gada budžeta grozījumos 500 000 latu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Cesvaines vidusskolā veikto remontdarbu izdevumu segšanai, kā arī vienojās rosināt papildu nepieciešamo finansējumu segt no Stabilitātes fonda līdzekļiem.

 

Pagājuši vairāki mēneši, kopš ekspluatācijā nodota jaunuzceltā Cesvaines vidusskola, taču līdz šim brīdim Cesvaines pašvaldība nav apmaksājusi paveiktos skolas celtniecības darbus. Patlaban Cesvaines pašvaldība ir parādā LEC vairāk nekā divus miljonus latu, neskaitot soda procentus.

 

Jau ziņots, ka Cesvaines pašvaldība paudusi neizpratni par LEC izteikto kritiku un pārmetumiem domei par laikus neapmaksātajiem jaunās vidusskolas būvdarbiem.

 

"Skolas būvniecības projekta pirmā kārta tika saskaņota ar IZM un iekļauta Valsts investīciju programmā, paredzot tam finansējumu no valsts. Pēc vienošanās ar IZM tika paredzēts pašvaldības līdzfinansējums 200 000 latu, kura nodrošinājumam paņemts aizdevums," informē Cesvaines pašvaldība.

 

Pašvaldība norāda, ka, noslēdzot līgumu par skolas būvēšanu, puses paredzēja, ka būvuzņēmējs kreditē skolas būvdarbus vismaz 1,9 miljonu latu apmērā un ka pašvaldība samaksā par būvdarbiem pēc valsts finansējuma saņemšanas. Kavējuma nauda jāmaksā tikai tad, ja piešķirtais finansējums nav laicīgi pārskaitīts uzņēmējam.

 

LEC uzskata, ka Cesvaines pašvaldība rīkojusies ļaunprātīgi, uzņemoties vidusskolas būvniecību, par kuru vēlāk nevar samaksāt.

 

Cesvaines pašvaldībai visi norēķini par paveikto darbu bija jāveic 20 dienu laikā pēc skolas nodošanas ekspluatācijā. Skola ekspluatācijā tika nodota šā gada 15.jūnijā, iepriekš norādīja uzņēmuma vadītājs.

 

LEC valdes priekšsēdētājs Pēteris Dzirkals skaidro, ka neviens no līguma punktiem neparedz izņēmumus, kas pieļautu iespēju Cesvaines pašvaldībai par padarīto darbu nemaksāt.

 

Jaunajā skolā zinības varēs iegūt 630 bērni. Šī ir pirmā vidusskola kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas, kas celta pilnībā no jauna.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas