Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Nespēj vienoties par partiju priekšvēlēšanu tēriņu griestu pārskatīšanu

Rīga, 27.janv., LETA. Saeimas darba grupa tā arī nav spējusi vienoties par jaunajiem partiju priekšvēlēšanu tēriņu griestiem un par trešo personu līdzdalību priekšvēlēšanu aģitācijā, aģentūru LETA informēja darba grupas vadītājs Māris Kučinskis (TP).

Darba grupa vairākus mēnešus noturēja slēgtas sēdes, uzklausot arī nevalstisko organizāciju "Providus" un "Delna", kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja viedokļus par priekšvēlēšanu tēriņu kontroli. Nākamnedēļ pie Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma grozījumu otrajam lasījumam iesniegto priekšlikumu izvērtēšanas ķersies Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija.

Kā pastāstīja Kučinskis, darba grupa uzskata, ka partiju priekšvēlēšanu tēriņu griesti ir jāsaglabā, bet no pašreizējiem 20 santīmiem uz vienu vēlētāju ir jāpalielina, "ņemot vērā inflāciju".

Tautas partijas (TP) frakcija rosina priekšvēlēšanu tēriņu griestus paaugstināt līdz 55 santīmiem par katru vēlētāju. Kopumā priekšvēlēšanu izdevumiem viena partija tad drīkstētu izlietot aptuveni 770 000 latu. Ja pašvaldību vēlēšanās partija kandidēs 80 vēlēšanu apgabalos, tad vidēji tēriņi vienā apgabalā būs aptuveni 9000 latu.

Apvienības "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (TB/LNNK) frakcija savukārt uzskata, ka partijai, kas iesniegusi savu deputātu kandidātu sarakstu Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanās piecos vēlēšanu apgabalos, priekšvēlēšanu izdevumiem drīkstētu izlietot summu, kas nepārsniedz 35 santīmus, neskaitot pievienotās vērtības nodokli, uz katru vēlētāju iepriekšējās Saeimas vēlēšanās.

Ja partija būs iesniegusi savu deputātu kandidātu sarakstu tikai atsevišķos vēlēšanu apgabalos, tās priekšvēlēšanu izdevumi tiktu rēķināti, ņemot vērā vēlētāju skaitu tikai attiecīgajos apgabalos. Arī pašvaldību vēlēšanās maksimālā priekšvēlēšanu tēriņu summa, "tēvzemiešu" skatījumā, nedrīkstētu pārsniegt 35 santīmus, rēķinot uz vienu vēlētāju kopumā pašvaldībās, kuru vēlēšanās partija startē ar savu sarakstu.

"Saskaņas centra" frakcija rosina likumā noteikt, ka partija, kas Saeimas, Eiropas Parlamenta vēlēšanās iesniegusi savu deputātu kandidātu sarakstu piecos vēlēšanu apgabalos, priekšvēlēšanu izdevumiem drīkst izlietot 2000 minimālās algas - patlaban 320 000 latu. Ja partijas deputātu kandidātu saraksts iesniegts tikai atsevišķos vēlēšanu apgabalos, katrā no tiem priekšvēlēšanu aģitācijai partija drīkstētu tērēt 400 minimālās algas - 64 000 latu.

Savukārt pašvaldību vēlēšanās, pēc SC domām, jāsaglabā pašreizējie priekšvēlēšanu tēriņu griesti - 20 santīmi uz vienu vēlētāju.

"Jaunā laika" (JL) frakcija ierosina uzdot Centrālajai vēlēšanu komisijai katru gadu ne vēlāk kā vienu mēnesi pēc Centrālās statistikas pārvaldes oficiālā paziņojuma par ikgadējo patēriņa cenu indeksa pieaugumu atbilstoši koriģēt partiju priekšvēlēšanu tēriņu maksimālo apmēru.

Politisko organizāciju apvienība "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (PCTVL) rosina likumā paredzēto maksimālo priekšvēlēšanu tēriņa limitu noteikt kā "minimālo mēnešalgu, kurai piemērots koeficients 0,0017", kas patlaban būtu 27 santīmi.

KNAB atbalsta principu - limitam jānosaka koeficients vai tas jāsaista ar minimālās algas apmēru.

Darba grupa arī nav spējusi vienoties par to, kā ierobežot trešo personu tēriņus partiju priekšvēlēšanu aģitācijā. Deputātiem būs jāizlemj, vai atļaut trešajām personām aģitēt 2400 latu apmērā vai arī likt reģistrēties KNAB un atskaitīties visiem, kas aģitācijai par sev tīkamu partiju vai deputāta kandidātu grib atvēlēt 5-100 minimālās algas (800-16 000 latu).

Darba grupa ir vienojusies priekšvēlēšanu aģitācijas periodu no pašreizējām 270 dienām saīsināt līdz 120.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas