No 1.maija no 8% uz 2% plāno samazināt fondēto pensiju shēmā ieskaitāmos līdzekļus

Rīga, 17.marts, LETA. Sākot no šā gada 1.maija, sociālo iemaksu likme valsts fondēto pensiju shēmā tiks samazināta no 8% līdz 2%, to paredz šodien valdības sēdē atbalstītie grozījumi valsts fondēto pensiju likumā.

Iemaksu likme fondēto pensiju shēmā 2% apmērā no iemaksu objekta būs līdz 2010.gada beigām, ar 2011.gada 1.janvāri fondēto pensiju shēmā tiks novirzītas iemaksas 4% apmērā no iemaksu objekta, savukārt ar 2012.gadu un turpmāk - 6% no iemaksu objekta, paredz grozījumi.

 

Kā norāda labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS), samazinot fondēto pensiju shēmā ieskaitāmo līdzekļu apjomu, tiks papildu iegūti 106,5 miljoni latu, kas varētu tikt iesaistīti sociālās drošības sistēmā.

 

Kopš 2001.gada jūlija Latvijā darbojas trīs līmeņu pensiju sistēma. Tā ietver 1.līmeni, kas ir valsts obligātā nefondēto pensiju shēma, 2.līmeni, kas ir valsts fondēto pensiju shēma, un 3.līmeni, kas ir privātā brīvprātīgā pensiju shēma.

 

Grozījumi attiecas uz 2.pensiju līmeni, kurš ir obligāts tiem, kas līdz 2001.gada 1.jūlijam nebija sasnieguši 30 gadu vecumu. Savukārt tie, kas bija 30 līdz 49 gadu vecumā, varēja un joprojām var pievienoties šim līmenim brīvprātīgi.

 

2.pensiju līmenī iesaistīto dalībnieku veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas ar viņu izvēlētā līdzekļu pārvaldītāja starpniecību tiek ieguldītas finanšu tirgū un uzkrātas konkrētā cilvēka pensijai.

 

Iesaistoties pensiju 2 līmenī, papildu sociālās apdrošināšanas iemaksas nav jāveic. Kopējais iemaksu apjoms pensijas kapitālam 20% no ienākumiem paliek nemainīgs, bet tas tiek pārdalīts starp pensiju sistēmas 1.līmeni un 2.līmeni.

 

2008.gadā 2.līmenim tika novirzīti 8% no ienākumiem. Iepriekš bija plānots 2009.gadā novirzīt pensiju 2.līmenim 9%, bet 2010.gadā - 10%. No 2010.gada iemaksu apjoms 1. un 2.līmenī bija plānots vienāds - katrā 10%.

 

Likuma grozījumi vēl būs jāpieņem Saeimā. Valdība šos grozījumus plāno izskatīšanai parlamentā virzīt steidzamības kārtībā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas