No 1.septembra palielinās pedagogu darba samaksu

Rīga, 7.aug., LETA. Ar 1.septembri vispārējās, profesionālās un interešu izglītības pedagogu darba samaksa tiks palielināta par 50 latiem par vienu likmi, līdz ar to tā sasniegs vidēji 284 latus pirms nodokļu nomaksas par 21 kontaktstundu, paredz šodien valdībā pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par pedagogu darba samaksu. 
Tāpat grozījumi paredz, ka ar jaunā mācību gada sākumu skolotājiem tiks nodrošināta samaksa par līdz šim neapmaksātajiem darba pienākumiem vispārizglītojošās un profesionālās izglītības iestādēs - burtnīcu labošanu un individuālo darbu ar izglītojamajiem.

Turpmāk par divām konsultāciju stundām nedēļā par vienu darba likmi atalgojums būs 27 lati. Savukārt 14 lati papildus tiks maksāti par vienu stundu nedēļā par vienu darba likmi rakstu darbu labošanai valodās, literatūrā, matemātikā, kā arī dabaszinībās, fizikā, ķīmijā, ģeogrāfijā, bioloģijā un vēsturē.

Tāpat atbilstoši procentuāli tiks paaugstināta izglītības iestāžu vadītāju un viņu vietnieku alga.

Lai nodrošinātu atalgojuma palielinājumu skolotājiem līdz šī gada beigām, valsts budžetā papildus paredzēti 35,44 miljoni latu.

Savukārt, lai papildu atalgojumu nodrošinātu 2008.gadā, nepieciešamā summa - 70,88 miljoni latu - iekļauti nākamā gada valsts budžeta bāzes izdevumos un tā sauktajos "mērķa griestos" nākamajam gadam.

Šodien pieņemtie grozījumi paredz palielināt arī augstākās izglītības mācību iestāžu pedagogu atalgojumu. Profesora zemākā algas likme tiek piesaistīta Centrālās statistikas pārvaldes oficiālajā statistikas ziņojumā publicētajam valsts sabiedriskajā sektorā strādājošo iepriekšējā gada vidējās darba samaksas apmēram, kas 2006.gadā bija 351 lati, reizinot ar koeficientu 2,8, bet pārējā akadēmiskā un administratīvā personāla atalgojums veido 80% no iepriekšējās pakāpes atalgojuma.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētājas vietnieks Jānis Krastiņš aģentūrai LETA atzina, ka pēc 1.septembra varēs spriest par to, vai pedagogi ir apmierināti ar esošo situāciju. "Lielā mērā viss ir atkarīgs no pedagogu noskaņojuma," sacīja LIZDA pārstāvis.

Viņš atzīmēja, ka darba algas paaugstināšanas grafiks ir zināms, jo pedagogu darba samaksas paaugstināšanas programma ir izveidota līdz 2010.gadam.

"Mēs šim grafikam piekritām 2005.gadā, kad nebija vēl nevienam zināms, cik liels būs inflācijas procents. Tajā laikā likās, ka līdz 2010.gadam mēs sasniegsim valsts sabiedriskajā sektorā strādājošo vidējo darba algu ar koeficentu 1,2," sacīja LIZDA pārstāvis.

Taču tagad pēdējie dati par atalgojumu sabiedriskajā sektorā otrajā ceturksnī liecina, ka atalgojums sasniedzis 425 latus, kas nozīmē, ka nākamajā gadā, kaut vai rēķinot koeficentu viens, pedagogu darba algai vajadzētu būt 425 latiem, sacīja Krastiņš.

"Ja darba algas paaugstināšanas grafikā ir ierakstīts 2010.gadā sasniegt sabiedriskā sektora vidējo darba algu ar koeficentu 1,2, tad loģiski būtu jau tagad sākt domāt, kā pedagoga algu pietuvināt sabiedriskā sektora vidējai darba algai," sacīja LIZDA priekšsēdētājas vietnieks.

Arodbiedrības iepriekš izvirzītās prasības par situācijas uzlabošanu izglītības jomā paliek spēkā, tāpat arodbiedrība vēlas, lai visi pienākumi, kas skolotājam nāk klāt, piemēram, burtnīcu labošana un konsultāciju stundas, tiktu ieliktas skolotāju pamata likmē un iekļautas amata aprakstā, sacīja Krastiņš.

Jau ziņots, ka pedagogi nolēmuši prasīt, lai skolotāju atalgojums 2008./2009.mācību gadā tiktu palielināts nevis no 1.septembra, bet gan no 1.janvāra. Šogad pedagogi no 1.septembra saņems papildu 50 latus, taču par 2008.gadu pedagogi algas paaugstinājumu aptuveni 60 latu apjomā vēlas saņemt no 1.janvāra, nevis no 1.septembra.

Tāpat LIZDA rosina mainīt darba stāža diferenciāciju, proti, pašlaik piemaksas par darba stāžu aprēķina ik pa pieciem gadiem, LIZDA rosina, lai piemaksas aprēķinātu ik pa trim gadiem.

LIZDA rosina arī izstrādāt pedagogu sociālā atbalsta politiku, paredzēt izdienas pensijas, sagādāt dzīvokļus, paredzēt atvieglojumus dzīvokļu kreditēšanai, garantēt veselības apdrošināšanu, kā arī piešķirt tiesības pedagogiem savus bērnus izglītības iestādēs iekārtot bez rindas.

Darbs pie pedagogu atalgojuma sistēmas pilnveides tiks turpināts Vispārējās izglītības un profesionālās izglītības iestāžu vadītāju un pedagogu reģionālajās konferencēs "Dialogs un saskaņota rīcība izglītībā", kas augustā notiks Latvijas reģionos.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas