Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Noraida Lemberga vēlmi turpināt tiesāties ar valsti; viņam jāizmaksā 3000 latu kompensācija

Rīga, 14.nov., LETA. Augstākās tiesas (AT) Senāts pagājušajā nedēļā atteicies ierosināt kasācijas tiesvedību atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga strīdā ar Finanšu ministriju (FM) un Ģenerālprokuratūru par morālās kompensācijas atlīdzību saistībā ar attaisnojošu spriedumu tā dēvētajā Grinberga lietā.

Senāta Rīcības sēdē, skatot Lemberga, FM kasācijas sūdzības un Ģenerālprokuratūras kasācijas protestu, tika pieņemts lēmums atteikties ierosināt kasācijas tiesvedību. Līdz ar to stājies spēkā AT Civillietu tiesu palātas pērnā gada 21.jūnija spriedums, aģentūru LETA informēja AT preses sekretāre Baiba Kataja.  

Senatori savu viedokli pamatoja ar to, ka viņiem neradās šaubas par apelācijas instances tiesas sprieduma tiesiskumu, turklāt šai lietai nav nozīmes judikatūras veidošanā.

 

LETA jau ziņoja, ka AT Civillietu tiesu palāta pagājušā gada 21.jūnijā par labu Lembergam viņa prasītās viena miljona latu morālā kaitējuma kompensācijas vietā piedzina 3000 latu atlīdzību.

Rīgas apgabaltiesa 2009.gada 22.aprīlī Lemberga prasību bija apmierinājusi lielākā apmērā un no valsts piedzinusi 10 000 latu morālā kaitējuma atlīdzību, kā arī tiesas izdevumus, proti, Lemberga samaksāto valsts nodevu par prasības pieteikuma iesniegšanu tiesā 330 latu apmērā un izdevumus advokāta palīdzības samaksai 500 latu apmērā.

 

Spriedums apelācijas kārtībā tika pārsūdzēts AT, kas lietu izskatīja 7.jūnijā. Lembergs tiesas sēdē pauda gatavību atsaukt prasību pret valsti par miljona latu morālā kaitējuma kompensāciju, ja prokuratūra viņam atvainosies.

 

Lembergs uz prokuratūras pārstāvja Agņa Pormaļa tiesas sēdē uzdoto jautājumu, ko viņš vēlas, lai prokuratūra izdara, sacīja, ka vēlas rakstisku atvainošanos un to, lai tiktu sodīts prokurors Māris Leja, kurš uzturēja apsūdzību Grinberga krimināllietā. Tad viņš izdarīšot secinājumu, ka pret viņu pieļautā kļūda ir labota, un viņš pats to pateikšot sabiedrībai, norādot, ka ir guvis morālu gandarījumu.

Savukārt Pormalis sacīja, ka prokuratūra nav pilnvarota pārstāvēt valsts intereses šajā lietā un atvainošanos Lembergs vēlas panākt tieši no prokuratūras, kura šajā lietā nav veikusi nekādas "pašas par sevi neatļautas darbības", līdz ar to atvainoties Lembergam neesot pamata.

 

Pormalis atzīmēja, ka prasībā Ģenerālprokuratūra kā atbildētājs norādīta nepamatoti, kā arī lūdza prasību noraidīt. Līdzīgu pozīciju pauda arī otra atbildētāja - Finanšu ministrijas (FM) - pārstāvis Andrejs Tihomirovs, uzsverot, ka šāda veida lietās atbildētājam būtu jābūt Tieslietu ministrijai (TM).

Kā ziņots, prasību pret valsti Ģenerālprokuratūras un FM personā Lembergs tiesā iesniedza 2008.gadā, prasot viena miljona latu morālā kaitējuma kompensāciju saistībā ar attaisnojošu spriedumu Grinberga lietā.

 

Pieprasītās kompensācijas apmērs, pēc viņa advokāta Armanda Šūmaņa iepriekš teiktā, tika aprēķināts, ņemot vērā prokuratūras darbinieku "nepamatotās darbības", spēkā esošās tiesību normas un judikatūru līdzīgu lietu izskatīšanā citur pasaulē.

 

Prasības pieteikumā tika detalizēti izklāstīta Grinberga lietas kriminālprocesa virzības gaita kopš tā sākuma 2005.gada 29.decembrī, kā arī "ar konkrētiem apstākļiem un faktiem pierādīts, ka ierosinātais kriminālprocess bija nepamatots un tā ierosināšana un virzība - politiska afēra", iepriekš norādīja Lemberga advokāts.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas