Par aizvadītā gada vārdu atzīts "talkot", par nevārdu - "šis te, šo te"

Rīga, 26.janv., LETA. Par 2008.gada vārdu atzīts vārds "talkot", par gada spārnoto teicienu atzīts reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministra Edgara Zalāna (TP) izteikums "Pārāk liela cilvēcība sabiedrībai nav saprotama", savukārt par gada nevārdu atzīts "šis te, šo te", šodien žurnālistus informēja žūrijas pārstāvji.

Īpašu nomināciju "2008.gada nagla" ieguvis finanšu ministra Ata Slaktera (TP) izteikums "nothing special" intervijā "Bloomberg", kad Slakteris atbildēja uz žurnālistes jautājumu par to, kas notika Latvijā, kāpēc vajadzīgs miljardu aizdevums.

 

Lai gan tas nav latviešu valodā, teiciens jau folklorizējies tā zīmīgā vēriena dēļ. Svešvalodu teicieni reizēm kļūst par starptautiskiem jēdzieniem, un laiks rādīs, vai šim teicienam būs vēl kāda aktualitāte, norādīja žūrijas pārstāvji.

 

Žūrijas pārstāvis Ojārs Bušs informēja, ka gada vārds "talkot" ir viegli saprotams un jau sen zināms vārds ar izsenis raksturīgu domu par kopēju labumu. Vārds "talkot" par gada vārdu izvēlēts, atceroties pērnā gada vasarā notikušo lielo talku, kurā tika iesaistīta sabiedrība.

 

Savukārt gada nevārds "šis te un šo te" visos locījumos pēdējā laikā skan ļoti bieži. Katrs vārds par sevi ir labs un derīgs, bet abi kopā ir neveikla liekvārdība, apgalvoja žūrijas pārstāvis un rakstnieks Imants Auziņš. Viņš norādīja, ka šie vārdi ir valodas vīruss, kuru lietošana pauž augstprātību varas attieksmē pret cilvēku vairākumu.

 

Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija pērn izsludināja jau sesto gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena meklēšanu.

Izvēloties 2008.gada vārdu, nevārdu un spārnot teicienu, žūrija spraigā domu apmaiņā izskatīja vairākus simtus ierosinājumu. Pieteikumus bija iesūtījuši jaunieši, vecāki ļaudis, ierēdņi un viņu kritizētāji, žurnālisti, tulkotāji un filozofi.

Spārnoto teicienu nominācijas pieteikumiem šoreiz spilgta iezīme bija ekonomisko un politisko problēmu atspulgs - asprātīgs humors, dzēlīga ironija par notikumiem valstī, kā arī reālistiska pašironija un jauni apzīmējumu meklējumi raksturīgām muļķībām.

 

LETA jau ziņoja, ka uz gada vārdu kandidēja vārdi ''talkot", "vaimanoloģija", "lieldraugs" un "stāvparks''. Tāpat uz šo titulu kandidēja bezpajumtnieku pārdēvēšana par "bomāriem", elektroniskā pasta adreses pārdēvēšana par "edresi", fitnesa klubu pārdēvēšana par "vingruma klubiem" un vakardienas makaronu saukšana par "vakaroniem", kas īpaši izplatīta studentu un skolēnu vidū. Saistībā ar lielo latviešu emigrēšanu uz Īriju un citām zemēm ierosināts ieviest arī apzīmējumu "Sprīdīša sindroms".

 

Savukārt uz gada nevārda titulu kandidēja "krīze", "Parex" un satiksmes ministra Aināra Šlesera (LPP/LC) izteikumi.

 

Šlesera izteikumi starp gada nevārda kandidātiem ierindojās, jo ministrs bieži lieto "jāsaka to" gramatiski pareizā "jāsaka tas" vietā. Uz gada nevārdu pretendēja arī tādu daudzskaitlinieku kā "bažas" un "debates" lietošana vienskaitlī, kā arī vakanču un brīvu darba vietu nodēvēšana par "atvērtām darba pozīcijām".

 

Savukārt uz gada spārnotā teiciena titulu pretendēja gan sauklis no ārstu demonstrācijas pie Saeimas "Algas atkausēt, ministrus iesaldēt!", Valsts prezidenta Valda Zatlera "Kas es esmu?", premjerministra Ivara Godmaņa (LPP/LC) "Nevajag psihot!", Slaktera izteikumi no intervijas "Bloomberg", tostarp "nothing special" un "we will be very taupīgi", gan arī daudzi citi.

 

Par gada vārdu var virzīt spilgtāko un trāpīgāko pēc latviešu valodas likumībām veidoto vārdu, kas pirmo reizi izskanējis, kļuvis populārs vai popularitāti atguvis 2008.gadā. Gada nevārds ir nejēdzīgākais darinājums vai nevajadzīgākais svešķermenis, kas valodā parādījies vai manāmi izplatījies 2008.gadā, vai arī jau pazīstams vārds, kas šajā gadā plaši lietots ar visneiederīgāk vai visnevajadzīgāk sagrozītu nozīmi.

 

Gada spārnotais teiciens ir spilgtākais vai dīvainākais teiciens, kas īpaši bieži lietots vai sevišķi pamanīts 2008.gadā.

 

Latvijā pirmo reizi tāda akcija notika 2003.gadā, kad par gada vārdu kļuva "zīmols", par nevārdu - "eiro" tā nelokāmības dēļ, bet par spārnoto teicienu - vārdkopa "zelta rokas" ar jaunu nozīmi.

 

2004.gada vārds bija "mēstule", nevārds - "māsterplāns", spārnotais teiciens - "valsts deg zilās ugunīs", 2005.gadā - attiecīgi "smacenis", "centrs", "vanags noknāba cālīti", 2006.gadā - "draugoties", "hendlings", "ņēma un uzmeta", 2007.gadā - "ēnstrādnieks", "(siera) produkts", "bojāts horizontālais taimkods".

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas