Par arodbiedrību piedāvātajiem grozījumiem Satversmē parakstījušies 8532 cilvēki

Rīga, 22.nov., LETA. Par grozījumiem Satversmē, lai dotu iedzīvotājiem tiesības iniciēt Saeimas atlaišanu, līdz šim ir parakstījušies 8532 cilvēki, aģentūru LETA informēja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

Lai iesniegtu Satversmes grozījumus, ir nepieciešams savākt vismaz 10 000 notariāli apstiprinātu parakstu. Parakstu vākšanu par grozījumiem Satversmē arodbiedrība uzsāka 24.oktobrī.

 

Sākot ar 25.oktobri, parakstus iespējams nodot pie ikviena zvērināta notāra visā Latvijā, uzrādot pasi. LBAS ir noslēgusi vienošanos ar Notāru padomi, tāpēc tagad visos notāru birojos ir pieejams attiecīgā likumprojekta teksts, lai iedzīvotāji varētu par to parakstīties.

 

LBAS regulāri organizē arī notāru izbraukumus uz iestādēm, kuru pārstāvji ir izteikuši vēlmi parakstīties par grozījumiem Satversmē, bet laika trūkuma dēļ to nav varējuši izdarīt.

 

Kā ziņots, LBAS ir sākusi parakstu vākšanu, lai turpmāk Satversme vēlētājiem nodrošinātu iespēju pirms termiņa atlaist Saeimu, "tādējādi novēršot situācijas, kas līdzīgas šī brīža notikumiem, kad tautas kalpi klaji ignorē sabiedrības viedokli, darbojoties politisko partiju finansētāju interesēs".

 

Lai iesniegtu Satversmes grozījumus, ir nepieciešams apkopot vismaz 10 000 notariāli apstiprinātu parakstu. Pēc tam parakstu vākšanas process turpināsies, līdz kopā tiks savākta desmitā daļa Latvijas balsstiesīgo vēlētāju parakstu, kas nozīmē, ka referenduma ierosināšanai par Satversmes izmaiņām būtu jāsavāc gandrīz 145 000 parakstu.

 

Šāds Satversmes grozījumu projekts tiktu nodots Valsts prezidentam, kuram tas būs jāvirza uz balsojumu Saeimā. Ja Saeima grozījumus neapstiprinātu, būtu jārīko referendums.

 

LBAS vadītājs informēja, ka parakstus par grozījumiem Satversmē savienība nolēma vākt, lai tautai tiktu dotas tiesības balsot par Saeimas atlaišanu. Krīgers piebilda, ka nav runa tieši par šīs Saeimas iespējamo atlaišanu. Viņaprāt, valdībai un Saeimai jāatgādina, ka Latvijā vara pieder tautai, nevis politiskajām partijām.

 

LBAS ierosina 78.pantu izteikt šādā redakcijā - ne mazāk kā vienai desmitai daļai vēlētāju ir tiesības iesniegt Valsts prezidentam pilnīgi izstrādātu Satversmes grozījumu projektu, likuma projektu, lēmuma projektu par Saeimas atlaišanu, kuru prezidents nodod Saeimai. Ja Saeima to nepieņem bez pārgrozījumiem pēc satura, tad tas ir nododams tautas nobalsošanai.

 

Savukārt 79.pantu tā rosina izteikt šādā redakcijā - tautas nobalsošanai nodotais Satversmes pārgrozījums ir pieņemts, ja tam piekrīt vismaz puse no visiem balsstiesīgiem. Tautas nobalsošanai nodotais likumprojekts, lēmums par Latvijas dalību Eiropas Savienībā vai būtiskām izmaiņām šīs dalības nosacījumos, lēmums par Saeimas atlaišanu ir pieņemts, ja balsotāju skaits ir vismaz puse no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita un ja vairākums ir balsojis par likumprojekta pieņemšanu, Latvijas dalību Eiropas Savienībā vai būtiskām izmaiņām šīs dalības nosacījumos, Saeimas atlaišanu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas