Par jaunās valdības veidošanu un premjeru Saeimā notiks publiskas debates

Rīga, 21.nov., LETA. Par jaunās valdības veidošanu un premjera amata kandidātu Saeimā notiks publiskas debates, šodien vienojies Valsts prezidents Valdis Zatlers un Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze (ZZS).

"Valdības veidošana ir sākusies, un es uzskatu, ka Saeimā par šo jautājumu ir jābūt publiskām debatēm," sacīja Zatlers.

 

Prezidents izvirzījis vairākas jautājumus, uz kuriem partijām būs jāsniedz publiskas atbildes, veidojot valdību un izvirzot premjera amata kandidātu.

 

Valdības veidošanas procesā ir svarīgi gan jaunajai valdībai, gan tās vadītājam dot uzdevumus un noteikt kritērijus, kuri ir skaidri izmērāmi un sabiedrībai saprotami, sacīja Zatlers.

 

Personai, kuru prezidents uzaicinās veidot nākamo valdību, ir skaidri jāatbild uz jautājumiem - kāds ir valdības plāns ekonomikas stabilizācijā un pēc kādiem kritērijiem sabiedrība varēs izvērtēt tā īstenošanu, kā nodrošināt sabiedrības uzticību politiskajiem lēmumiem un politiskajai varai kopumā un kā valstij nodrošināt tās iedzīvotājiem vienlīdzīgas iespējas saņemt kvalitatīvus valsts garantētos pakalpojumus.

 

Prezidents arī uzskata, ka, vērtējot nākamā valdības vadītāja personiskās īpašības, jaunā Ministru kabineta vadībā jābūt cilvēkam, kurš spēj izvēlēties ministrus pēc profesionalitātes, nevis tikai partejiskās piederības, ar savu līdzšinējo darbu pierādījis, ka spēj atbildīgi rīkoties un pieņemt lēmumus atbilstoši valsts interesēm un spēj saliedēt un mobilizēt izvēlēto profesionāļu komandu kopēja uzdevuma izpildei.

 

Par prezidenta minētajiem nosacījumiem Saeimā tiks rīkotas publiskas debates. Visticamāk, tās nenotiks plenārsēdē, taču par debašu formu vēl lems Saeimas Prezidijs, informēja Daudze.

 

"Jebkuras publiskas debates parlamentā ir demokrātijas izpausmes un palīdz saprast, kādēļ tiek pieņemts attiecīgais lēmums," sacīja Saeimas priekšsēdētājs.

 

Viņš piebilda, ka esošā "valdība strādā līdz 5.decembrim, un laika mums nav daudz".

 

Zatlers arī aicina partijas paskaidrot sīkāk, kā un kādos termiņos tiks paaugstināta konkurence iekšējā tirgū un samazināta inflācija, kā tiks atrisinātas darba tirgus problēmas. Partijām būs jāatbild arī, kā ilgtermiņā tiks risināts enerģētiskās neatkarības jautājums, kā un kādos termiņos valdība panāks eiro ieviešanu.

 

Partijām būs jāsniedz skaidra atbilde arī, kā tiks uzlabota pariju finansēšanas sistēma Latvijā, kādi būs partijām noteiktie priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumi, kā turpmāk vēlēto valsts augstāko amatpersonu izvirzīšanas procedūru padarīt caurskatāmu un sabiedrībai saprotamu.

 

Zatlera izvirzītās prasības arī paredz sniegt atbildes, kad tiks pilnībā pabeigta struktūrplāna ieviešana veselības aprūpē, kāds būs izglītības sistēmas struktūrplāns un kā, kur un kādus valsts garantētos pakalpojumus iedzīvotājs varēs saņemt pēc administratīvi teritoriālās reformas pabeigšanas.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas