Parlamentārās izmeklēšanas komisija vērtēs iespējami pretlikumīgu rīcību tieslietu sistēmā

Rīga, 4.sept., LETA. Opozīcijas partiju "Jaunais laiks" (JL) un "Saskaņas centrs" (SC) Saeimas frakcijas deputāti šodien Saeimas prezidijā iesnieguši 34 deputātu parakstītu pieteikumu izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju par iespējamu pretlikumīgu un neētisku rīcību tieslietu sistēmā.

 

Izmeklēšanas komisijas izveide rosināta saistībā ar publiskotajiem telefonu sarunu atšifrējumiem.

 

LETA jau ziņoja, ka, iespējams, tikušas noklausītas par ietekmīgu uzskatītā Latvijas advokāta Andra Grūtupa biroja stacionāro tālruņu sarunas laika posmā no 1998. līdz 2000.gadam, un, iespējams, ka tieši šo sarunu pārveidoti atšifrējumi publicēti grāmatā "Tiesāšanās kā ķēķis".

 

Ja sarunu atšifrējumi ir autentiski, proti, ja šādas sarunas tiešām ir notikušas, tās rada aizdomas par iespējamām koruptīvām saitēm, nelikumīgu un neētisku rīcību tieslietu un iekšlietu sistēmā, arī visaugstākajā līmenī.

 

Grāmatā publicētie sarunu atšifrējumi varētu radīt aizdomas par "pareizo" tiesnešu sarunāšanu konkrētām civillietām, "pareizu" spriedumu gatavošanu - pat tādu, kurus tiesnesim nodiktē advokāts, tiesvedības taktikas saskaņošanu starp tiesnešiem un advokātiem u.c.

 

Lai izveidotu izmeklēšanas komisiju, ir jāsavāc ne mazāk kā 34 deputātu paraksti. Kārtības rullis paredz: ja ir savākti nepieciešamie paraksti, komisija ir jāizveido. Priekšlikums par komisijas izveidošanu būs jāskata tuvākajā Saeimas sēdē.

 

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli parlamentārās izmeklēšanas komisijai ir tiesības atbilstoši Saeimas noteiktajam uzdevumam izsaukt un nopratināt arī privātpersonas un, ja nepieciešams, pieaicinot lietpratējus, izdarīt revīzijas valdības, pašvaldību un privātajās iestādēs un uzņēmumos, ja privātās iestādes un uzņēmumi tieši vai netieši saņem valsts pabalstus, kredītus vai pasūtījumus vai piedalās valsts vai pašvaldību īpašuma privatizācijā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas