Pasaules Banka izsaka jaunus brīdinājumus Latvijas ekonomikai

Rīga, 28.sept., LETA. Atgādinot par Latvijas ekonomikas ārējo nestabilitāti, līdzīgi, kā iepriekš paziņoja starptautiskā reitingu aģentūra "Standard&Poor's", Pasaules Banka (PB) pauž uzskatu, ka no jaunajām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm Latvija ir viena no ievainojamākām gadījumā, ja pasaules finanšu tirgus piedzīvotu krīzi, raksta laikraksts "Diena".

Augusta vidū bailes par naudas pietiekamības problēmām pasaules finanšu tirgos, ko varētu ietekmēt Eiropas lielo banku un investīciju fondu zaudējumi no ASV augsta riska kredītu tirgus problēmām un vairāku šo kredītu firmu bankrotiem, veicināja procentu likmju kāpumu, savukārt akciju tirgos bija vērojams straujš akciju cenu kritums.

 

"Skaidrs, ka valstis, kurās daudz aizņemas, cietīs visvairāk," sacījis "Hansabankas" eksperts Mārtiņš Kazāks. Lai arī PB ziņojumā nav nekā jauna, tas uztur negatīvu informācijas fonu par Latviju, kas varētu mazināt investoru interesi, atzinis Kazāks.

 

Pagaidām dati par ārvalstu investīciju plūsmu neliecina, ka kopš gada sākuma piedzīvotais starptautisko institūciju negatīvo slēdzienu birums par Latvijas ekonomiku būtu atstājis negatīvu ietekmi - pirmajā pusgadā investīcijas sasniegušas vairāk nekā 10% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir vairāk nekā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā, kad tās bija ap 7% no IKP.

 

Tomēr negatīvo ziņu ietekme varētu parādīties arī vēlāk, atzinis Kazāks. Viņš uzsvēris, ka joprojām būtiski Latvijas ekonomikas līdzsvarošanai būtu papildināt inflācijas apkarošanas plānu ar pasākumiem, kas paredzētu veicināt eksportu, konkurētspēju un novērstu darbaspēka trūkumu.

 

PB ziņojumā uzsver, ka "šūpošanās", kas sākās pasaules finanšu tirgū līdz ar problēmām ASV, jaunās ES dalībvalstis kopumā tomēr ietekmē mazāk, jo to eksporta tirgi nav ASV, bet pārsvarā vecās ES dalībvalstis.

 

PB gan arī piebilst, ka Latviju, kuras kārtējo maksājumu konta deficīts pirmajā pusgadā, turpinot pasliktināties, sasniedzis jau 30% no IKP, tas varētu arī neglābt, ja radīsies problēmas ar līdzekļu pieejamību iztrūkuma finansēšanai.

 

PB, līdzīgi kā citas institūcijas un starptautiskās reitingu aģentūras, brīdina Latviju un citas jaunās ES dalībvalstis par augstu inflācijas līmeni, darbaspēka trūkumu un citām nelīdzsvarotības pazīmēm.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas