Pētījums: 46% iedzīvotāju lielākās grūtības kredīta saņemšanai sagādā pirmās iemaksas nepieciešamība

Rīga, 30.nov., LETA. Gandrīz pusei - 46% - iedzīvotāju lielākās grūtības kredīta saņemšanas procesā sagādātu pirmās iemaksas nepieciešamība, liecina "SEB Latvijas Unibankas" ("SEB Unibankas") un "E-spy" veiktā pētījuma rezultāti.

Lielākais šķērslis mājokļa iegādei ir neadekvāti augstas mājokļu cenas - to apgalvo 63% respondentu. Kā otru būtiskāko faktoru 18% respondentu min jauno mājokļu reizēm zemo kvalitāti.

 

43% respondentu neuzskata, ka jaunās prasības kredītu ņēmējiem par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izziņas nepieciešamību viņiem traucētu saņemt kredītu, savukārt 26% respondentu atzina, ka izziņas iesniegšana bankā sagādātu grūtības. Palielinoties vecumam un ienākumu līmenim, VID izziņas nepieciešamība tiek uzskatīta par aizvien mazāku šķērsli kredīta saņemšanai.

 

Pētījuma rezultāti rāda, ka lielākas grūtības kredīta saņemšanas procesā sagādā pirmās iemaksas nepieciešamība - 46% uzskata, ka tas noteikti apgrūtinātu kredīta saņemšanu, savukārt 13% no respondentiem atzīst, ka viņiem ir nepieciešamie uzkrājumi pirmās iemaksas segšanai.

 

25% norāda, ka uzkrājumu šim mērķim īpaši nav veidojuši, tomēr būtu spējīgi atrast nepieciešamos līdzekļus. Loģisks šķiet aptaujas secinājums, ka, palielinoties respondenta ienākumiem, pirmās iemaksas nepieciešamība kā kavēklis tiek minēta aizvien mazāk, turklāt, jo turīgāks cilvēks, jo biežāk atbild, ka ir veikti uzkrājumi pirmās maksas segšanai.

 

Kā uzsver "SEB Unibankas" Privātpersonu apkalpošanas atbalsta pārvaldes vadītājs Arnis Škapars, vairāku faktoru ietekmē šā brīža kreditēšanas apjomi ir mazinājušies. Īpašumu iegādes kreditēšana kā būtiskākais īpašuma iegādes veids noteikti tiks atbalstīts arī nākotnē, tomēr vienmēr ir svarīgi saprast faktorus, kas Latvijas iedzīvotāju vērtējumā ietekmēs kredīta pieejamību.

 

Pētījums rāda, ka tie faktori, kas kreditēšanas apjomu balansēšanai ir noteikti inflācijas apkarošanas plānā un jau iestrādāti normatīvajos aktos, ir mazākais šķērslis, patlaban vēl joprojām sabiedrība kā lielāko šķērsli uzskata īpašumu cenas, kuras pieaugušas straujāk par ienākumiem, norāda Škapars.

 

Pētījums tika veikts novembrī, tajā piedalījās gandrīz 900 respondentu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas