Pētījums: Bezdarbnieki neiesaistās darba tirgū nevēlēšanās vai pašapziņas trūkuma dēļ

Rīga, 30.nov., LETA. Bezdarbnieki ir neaktīvi darba meklētāji un neiesaistās darba tirgū galvenokārt savas nevēlēšanās vai pašapziņas trūkuma dēļ, liecina pētījums "Komunikāciju problēmas, kas kavē darba attiecību uzsākšanu potenciālo darba devēju un pirmspensijas vecuma, kā arī ilgstošo bezdarbnieku starpā".

Kā aģentūru LETA informēja pētījuma veicēja SIA "A.W.Olsen&Partners" projektu vadītāja Kazimiera Puzo, raksturojot bezdarbnieku aktivitāti darba meklējumos, 77% aptaujāto uzņēmēju piekrīt, ka bezdarbnieki nav pietiekami aktīvi, meklējot darbu, un gandrīz tikpat daudz - 76% - aptaujāto uzņēmēju piekrīt, ka liela daļa bezdarbnieku nemaz nevēlas strādāt, bet grib tikai saņemt bezdarbnieka pabalstu un cita veida palīdzību.

 

Šādus uzskatus atbalsta arī puse aptaujāto bezdarbnieku.

 

Izvirzītajam darba devēju uzskatam, ka nav vērts pieņemt darbā un apmācīt cilvēku, kuram līdz pensijas vecuma sasniegšanai palikuši mazāk nekā pieci gadi, piekrīt 75% bezdarbnieku. Uzņēmēji - potenciālie darba devēji - šādam uzskatam piekrīt ievērojami retāk - 42%.

 

Pētījuma dalībnieku viedokļi liecina, ka uzņēmēji labprāt vēlas pieņemt darbā pirmspensijas vecuma cilvēkus, jo viņi ir atbildīgi un lojāli pret veicamo darbu. Tomēr gan bezdarbnieki, gan uzņēmēji atzīst, ka pirmspensijas vecuma darbiniekiem ir zemākas prasības pret darbu, kas ir saistīts ar zemu pašnovērtējumu un pašapziņu, līdz ar to arī piedāvātais atalgojums ir zemāks.

 

Pētījumā iegūtie rezultāti liecina, ka starp darba devējiem un darba ņēmējiem pastāv atšķirības informatīvo telpu un komunikācijas kanālu izmantošanā.

 

65% bezdarbnieku izmanto Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) sniegto palīdzību un pakalpojumus, savukārt 60% uzņēmēju - specializētos interneta portālus.

 

Pētījuma finansētājs ir Eiropas Sociālais fonds un Sabiedrības integrācijas fonds.

 

Pētījums tika veikts no maija līdz novembrim. Pētījumā piedalījās 400 pirmspensijas vecuma bezdarbnieki, kam līdz pensionēšanās vecuma sasniegšanai palika mazāk nekā pieci gadi, 100 ilgstošie bezdarbnieki, kas nestrādā vairāk nekā vienu gadu, un 100 uzņēmēji - potenciālie darba devēji - no Rīgas, Rēzeknes, Bauskas, Ventspils un Cēsu reģiona.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas