Pētījums: Latvijā ekonomikas izaugsmes līmenis joprojām ir pārāk augsts

Rīga, 21.nov., LETA. Latvijā ekonomikas izaugsmes līmenis joprojām ir pārāk augsts, lai valsts politikas veidotāji varētu justies komfortabli, teikts "Nordea" bankas ekspertu publikācijā izdevumā "Baltic Rim Outlook".

Pētījumā secināts, ka Latvijā straujā kreditēšana palēninās, tomēr ļoti lielais tekošā konta deficīts labākajā gadījumā ir tikai stabilizējies. Lai gan nekustamā īpašuma cenas samazinās kopš pavasara, to dēvēt par vispārēju palēninājumu vēl ir pāragri, aģentūru LETA informēja "Nordea Latvija" preses sekretāre Dagnija Stuķēna.

 

Baltijas valstu vidū Igaunija ieņem galveno lomu savas ekonomiskās izaugsmes korekcijā uz noturīgāku līmeni. "Mēs uzskatām, ka pārkaršanas riski ir aiz muguras, pat ja inflācija turpinās paaugstināties, līdz tiks sasniegts tās pagrieziena punkts," sacījis "Nordea" bankas Baltijas valstu un Krievijas ekonomiku attīstības eksperts, vecākais analītiķis Mika Erkila.

 

Arī nekustamā īpašuma cenas Igaunijā ir sasniegušas savu pagrieziena punktu. Savukārt Lietuvā saskaņā ar pētījumu vismaz pagaidām nav vērojamas nopietnas ekonomikas pārkaršanas problēmas.

 

Kopumā Baltijas jūras valstu reģionā par galveno ekonomiskās izaugsmes virzītāju ir kļuvis privātais patēriņš. Patērētāju pirktspēju ir veicinājuši uzlabojumi darba tirgū, tādējādi paverot jaunas iespējas Ziemeļvalstu uzņēmumiem.

 

Pētījumā norādīts, ka Baltijas jūras reģiona valstu ekonomikās vērojama iespaidīga darba tirgus attīstība. Daudzējādā ziņā tā līdzinās Ziemeļvalstu darba tirgus attīstībai, taču norit daudz straujāk. Pārējās pētījumā apskatītājās Baltijas jūras reģiona valstīs - Krievijā un Polijā - arī vērojama ekonomiskā izaugsme.

 

"Krievijas fundamentāli cikliskā pozīcija ir stipra, un valstī vērojams investīciju bums pašā plaukumā," uzskata Erkila. Krievijas mājsaimniecību patēriņa līmenis jau ir divreiz augstāks nekā Polijā, un strauji augošā vidusšķiras pirktspēja paver jaunas iespējas Ziemeļvalstu uzņēmumiem. Lai gan tuvojas vēlēšanu laiks, "Nordea" banka nesaskata draudus ekonomikas stabilitātei.

 

Polijas ekonomikā ir vērojama spēcīga izaugsme, ko virza labvēlīga vietējā pieprasījuma dinamika. Darba tirgus attīstība ļauj saglabāties lielam pieaugumam mājsaimniecību ienākumu līmenī, savukārt uzņēmumi veic plašas investīcijas, lai spētu apmierināt nākotnes pieprasījumu, uzskata "Nordea" bankas Polijas ekonomikas analītiķis Anderss Svendsens. Tas liek domāt, ka izaugsme var saglabāties augstā līmenī. Parādās pārkaršanas pazīmes, tomēr riski saglabājas ierobežoti.

 

Ceturtdien, 22.novembrī, plkst.12 "Nordea" galvenajā birojā notiks "Baltic Rim Outlook" prezentācija. Tajā piedalīsies "Nordea" Latvija bankas vadītājs Valdis Siksnis, "Nordea Markets" vecākais analītiķis Rodžers Vesmans un "Nordea Markets" finanšu analītiķis Andris Lāriņš.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas