Pētījums: Latvijas turīgie iedzīvotāji saņem gandrīz pusi no visu valsts iedzīvotāju ienākumiem

Rīga, 29.nov., LETA. Piektdaļa Latvijas turīgāko iedzīvotāju mēnesī saņem gandrīz pusi jeb 46% no visu valsts iedzīvotāju kopējiem mēneša ieņēmumiem, bet viņu ienākumi uz vienu ģimenes locekli mēnesī ir vismaz 300 lati, liecina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktais pētījums.

Saskaņā ar SKDS pētījumu Latvijā ir 373 000 turīgo iedzīvotāju jeb 20% no visiem Latvijas iedzīvotājiem. Turīgie iedzīvotāji mēnesī saņem 46% jeb 153 miljonus latu no visiem Latvijas iedzīvotāju ienākumiem.

 

"Caur viņu rokām iziet gandrīz puse no Latvijas naudas," šodien pētījuma prezentācijā sacīja SKDS direktors Arnis Kaktiņš, piebilstot, - ja šīs patērētāju grupas Latvijā nebūtu, tad "Rīgas centrā izzustu pilnīgi viss".

 

Vairāk nekā puse no Latvijas turīgajiem iedzīvotājiem jeb 53% ir vecumā no 25 līdz 44 gadiem. Viņu vidū ir vienlīdz daudz sieviešu un vīriešu. Lielākā daļa no viņiem strādā privātajā sektorā, un, ja viņu ienākumi ir virs 500 latiem, tad tikai 7% no viņiem ir nodarbināti valsts sektorā.

 

Vidējais statistiskais Latvijas turīgais iedzīvotājs pārtiku pērk "Rimi", viņam ir "Latvijas mobilā telefona" (LMT) pieslēgums, "Nokia" mobilais tālrunis, viņš brauc ar "Audi", dzīvo sev piederošā dzīvoklī un maksā kredītu vai līzingu. No bankām viņš izvēlas "Hansabankas" pakalpojumus, par savu apdrošināšanas kompāniju izvēlējies "BTA" vai "Baltu", bet viņa iecienītākais tirdzniecības centrs ir "Alfa".

 

68% Latvijas turīgo iedzīvotāju pārtiku pērk lielveikalā "Rimi", 52% - "Maxima", bet 17% izvēlas arī "Supernetto". Pieaugot ienākumiem, samazinās to turīgo iedzīvotāju īpatsvars, kuri dod priekšroku "Maxima" un "Supernetto", bet palielinās to īpatsvars, kuri izvēlas iepirkties "Rimi" un "Sky".

 

Starp tirdzniecības centriem turīgāko iedzīvotāju favorīti 37% gadījumu ir "Alfa" un 30% gadījumu "Stockmann". "Stockmann" īpaši iecienīts ir krieviski runājošo turīgo iedzīvotāju vidū, bet "Alfai" biežāk dod priekšroku latviski runājošie.

 

Samērā bieži turīgie iedzīvotāji mēdz iepirkties arī ārzemēs. Pēdējā gada laikā ārpus Latvijas ir iepirkusies gandrīz puse jeb 48% Latvijas turīgo iedzīvotāju. Visvairāk ārzemēs tiek pirkti apģērbi un apavi. 36% turīgie iedzīvotāji mēdz iepirkties arī internetā. Galvenokārt viņi tur pērk elektropreces, biļetes uz dažādiem pasākumiem un aviobiļetes.

 

74% turīgo iedzīvotāju ir auto, un 26% šīs grupas pārstāvju ģimenē ir vairākas automašīnas. Visbiežāk jeb 21% gadījumu turīgie iedzīvotāji brauc ar "Audi", 16% turīgo iedzīvotāju brauc ar "Volkswagen", 11% - ar BMW, bet 9% - ar "Opel" markas automašīnu. Vidējais automašīnu vecums ir deviņi gadi.

 

Nākotnē turīgie iedzīvotāji vēlētos prestižākus auto - 22% izvēlētos "Audi", 16% - BMW, 13% - "Mercedes Benz", bet 11% izvēlētos "Lexus". 47% respondentu savus auto visbiežāk uzpilda "Statoil" degvielas uzpildes stacijās.

 

Lielākā daļa jeb 65% turīgo iedzīvotāju pēdējā gada laikā ir bijuši ārpus Latvijas. Vidēji viens turīgais iedzīvotājs ārpus Latvijas pēdējā gada laikā ir izceļojis 2,7 reizes. Visbiežāk viņi dodas atpūtas ceļojumos un uz savu ceļojuma gala mērķi lido ar lidmašīnu.

 

58% turīgie iedzīvotāji visbiežāk izmanto "Hansabankas" pakalpojumus, 39% - "SEB Latvijas Unibankas" un 25% - "Parex bankas" pakalpojumus. Jo augstāki ienākumi, jo vairāk tiek izmantoti tādi banku pakalpojumi kā elektroniskie norēķini, naudas pārskaitījumi, valūtas maiņas operācijas, noguldījumu jeb depozītu konti un operācijas ar vērtspapīriem.

 

Lielākā daļa jeb 80% turīgo iedzīvotāju izmanto apdrošināšanas pakalpojumus. 37% izmanto KASKO, 35% ir apdrošinājuši savu veselību, bet 32% - nekustamo īpašumu. Jo augstāki ienākumi, jo biežāk tiek izmantoti minētie apdrošināšanas pakalpojumi.

 

Krievvalodīgie turīgie iedzīvotāji biežāk mēdz apdrošināt veselību, kamēr latvieši - dzīvību. Lielākoties turīgie iedzīvotāji izmanto "BTA" un "Balta" apdrošināšanas pakalpojumus.

 

Faktiski visi turīgie iedzīvotāji izmanto mobilo telefonu, kamēr fiksētās telefonlīnijas mājās ir tikai 43% mērķa grupas iedzīvotāju. Pamatā jeb 77% gadījumu viņi izmanto pastāvīgo pieslēgumu, un 57% - LMT pakalpojumus. Kopumā LMT pakalpojumus izmanto 63% turīgo iedzīvotāju, turklāt, jo augstāki ienākumi, jo biežāk tiek dota priekšroka LMT telefonsakariem.

 

Lielākoties jeb 53% turīgo iedzīvotāju lieto "Nokia" mobilos telefonus. It īpaši "Nokia" telefoniem priekšroku dod latviešu vīrieši. Sievietes biežāk izvēlas "Samsung" mobilos telefonus. Turīgākie no turīgajiem biežāk nekā caurmērā mēdz izvēlēties "SonyEricsson" vai LG markas telefonus.

 

Visbiežāk jeb attiecīgi 68% un 58% turīgie iedzīvotāji mēdz skatīties tādus televīzijas kanālus kā LNT un "TV3". 82% turīgo iedzīvotāju mājās ir kabeļtelevīzija un/vai satelīttelevīzija, līdz ar to plaši tiek patērēti arī dažādi Krievijas un citi ārzemju televīzijas kanāli. Latvijas Televīzijas 1.kanālu ir iecienījuši tikai 36% turīgo iedzīvotāju. Televīzijas kanālu izvēlē nav vērojamas nozīmīgas atšķirības starp latviski un krieviski runājošiem turīgajiem iedzīvotājiem.

 

Attiecībā uz radiostaciju izvēli valodai ir daudz lielāka nozīme. Latviski runājošie biežāk klausās "Radio SWH", "Latvijas Radio 2", "Radio Skonto" un "Star FM". Turpretim krievvalodīgie priekšroku dod radio "SWH+", "Novoje Radio", "Radio Skonto", "Radio SWH" un "Latvijas Radio 4".

 

Valodai svarīga nozīme ir arī preses izdevumu izvēlē. Latviski runājošie turīgie iedzīvotāji visbiežāk jeb 38% gadījumos lasa laikrakstu "Diena". Laikrakstu "Latvijas Avīze" lasa 21% respondentu, bet "Neatkarīgā Rīta Avīze"- 17%. Krieviski runājošie biežāk izvēlas laikrakstus krievu valodā, no kuriem populārākie ir "Čas" un "Vesti Segonja".

 

Žurnālu izvēlē svarīga ir ne tikai valoda, bet arī dzimums. Turīgās sievietes iecienījušas žurnālus "Ieva", "Santa" un "Lilit", bet vīrieši - žurnālus "Klubs" un FHM. Internetu izmanto 83% turīgo iedzīvotāju. Visbiežāk viņi apmeklē portālus "Delfi", "draugiem.lv" un "TvNet".

 

Brīvajā laikā turīgie iedzīvotāji sporto vai skatās televizoru, vismaz divas reizes gadā ceļo uz ārzemēm un ir optimistiski noskaņoti par savu finansiālo situāciju nākotnē.

 

Pamatā jeb 70% turīgo iedzīvotāju strādā privātajā sektorā un strādā vidēji 47 stundas nedēļā. 90% no tiem, kuriem ienākumi uz vienu ģimenes locekli mēnesī ir virs 500 latiem, strādā privātajā sektorā, turklāt novērojams fakts - jo augstāki ienākumi, jo lielāks ir turīgā cilvēka nostrādāto stundu skaits nedēļā.

 

Lielākā daļa jeb 39% no Latvijas bagātākajiem iedzīvotājiem dzīvo Rīgā, 66% no viņiem dzīvo daudzdzīvokļu namos, bet 80% no viņiem ir savu dzīvokļu īpašnieki. 73% respondentu par savu ideālo dzīves vietu uzskata privātmāju, kuru drīzāk būvētu paši, nekā pirktu jau gatavu. Aptuveni pusei jeb 54% no turīgajiem Latvijas iedzīvotājiem ir savs mājdzīvnieks.

 

Naudu turīgie iedzīvotāji 41% gadījumu tērē kredīta apmaksai vai 35% gadījumu līzinga atmaksai. Turīgie iedzīvotāji 36% gadījumu ir gatavi tērēt naudu ceļošanai un savas mājvietas labiekārtošanai. 23% respondentu tuvākā gada laikā plāno iegādāties arī kādu transporta līdzekli, bet 12% - nekustamo īpašumu.

 

54% no respondentiem atzina, ka viņiem pēc visiem tēriņiem paliek arī nauda, lai veidotu uzkrājumus. 45% atzina, ka viņiem uz šo brīdi ir izveidojušies uzkrājumi, un 25% šobrīd ir kādam aizdevuši savu naudu. Jo lielāki ir turīgo iedzīvotāju ienākumi, jo lielāks ir to iedzīvotāju īpatsvars, kuriem ir ietaupījumi vai aizdevumi.

 

Savu brīvo laiku turīgie iedzīvotāji visbiežāk pavada mājās - pie televizora, datora, lasot laikrakstus, žurnālus vai rūpējoties par mājsaimniecību. Tomēr, jo augstāki ienākumi, jo retāk brīvais laiks tiek pavadīts mājās. Galvenā turīgo cilvēku aizraušanās ir sports, kam seko bāru, klubu un kinoteātru apmeklēšana, ceļošana ārpus Latvijas un laika pavadīšana, spēlējot biljardu un boulingu.

 

Kopumā turīgie iedzīvotāji uzskata, ka ekonomiskā situācija Latvijā pēdējā gada laikā ir drīzāk pasliktinājusies, turpretim viņu ģimenes materiālais stāvoklis - drīzāk uzlabojies. Līdzīga tendence vērojama arī prognozēs, domājot par iespējamajām izmaiņām tuvākā gada laikā. Turīgajiem šķiet, ka Latvijas ekonomika visdrīzāk pasliktināsies, taču viņiem personīgi dzīve turpinās iet augšup.

 

SKDS aptaujā tika iegūta informācija par 20% jeb piektās daļas Latvijas turīgāko iedzīvotāju dzīves stilu un paradumiem tādās sfērās kā iepirkšanās, pārvietošanās, finanšu pārvaldība, dzīvesvietas izvēle, sakaru līdzekļu izvēle, brīvā laika pavadīšana, ceļošana.

 

SKDS direktors norādīja, ka šāda veida pētījumi pirms tam Latvijā nav veikti.

 

Kopumā pētījumā aptaujāti 506 respondenti laika posmā no šā gada 6.oktobra līdz 18.oktobrim.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas