Pētījums: Visvairāk no seksuālās vardarbības ir apdraudētas 7-13 gadus vecas meitenes

Rīga, 14.nov., LETA. Augstākajā tiesā (AT) analizētā tiesu prakse krimināllietās par seksuālo vardarbību liecina, ka visvairāk no seksuālās vardarbības ir apdraudētas meitenes vecumā no septiņiem līdz 13 gadiem.

AT Judikatūras nodaļa sadarbībā ar krimināltiesību ekspertiem veica apkopojumu par tiesu praksi krimināllietās pēc Krimināllikuma (KL) 160.panta "Vardarbīga dzimumtieksmes apmierināšana" un 162.panta "Pavešana netiklībā". Pētījuma objekts bija 100 iztiesātas krimināllietas Latvijas apgabaltiesās 2005. un 2006.gadā. Minētajās lietās notiesātas 100 personas no 106 sākotnēji apsūdzētajām.

 

Starp apsūdzētajām personām bija trīs sievietes, jaunākajam apsūdzētajam bija 14 gadi, vecākajam - 83, liecina AT sniegtā informācija.

 

Izpētītajās krimināllietās ir 176 no seksuālās vardarbības cietušas personas, no kurām 144 ir sieviešu dzimuma, bet 32 - vīriešu dzimuma. Tikai četras cietušās personas ir bijušas pilngadīgas.

 

No 106 apsūdzētajiem 16 personas cietušajiem bija sveši cilvēki, 39 personas - kaimiņi, kā arī cietušo vai viņu vecāku paziņas. Divas par seksuālu vardarbību apsūdzētās personas īrēja no cietušo vecākiem dzīvesvietu, bet desmit apsūdzētie atradās kopā ar cietušajiem vienā mācību vai korekcijas iestādē.

 

Viena no apsūdzētajām bija cietušā skolotāja, pārējie 37 apsūdzētie bija vai nu cietušo radinieki, vai arī dzīvoja ar cietušo vienā ģimenē.

 

AT sniegtā informācija liecina, ka vairumā gadījumu gan nepilngadīgie apsūdzētie, gan arī cietušie nāk no nelabvēlīgām ģimenēm.

 

Visai bieži seksuālā vardarbība norit ilgstoši, tomēr cietušo tuvinieki, par to zinādami, nekādus pasākumus notiekošā novēršanai neveic.

 

Sodu noteikšanas praksi analizējamās krimināllietās eksperti vērtē kā bargāku, salīdzinot ar citās krimināllietu kategorijās piespriestajiem. Bargākus sodus šajās lietās lūguši piespriest arī prokurori.

 

Vienlaikus secināts, ka prokurora lūgtais un tiesas piespriestais sods ne vienmēr ir adekvāts izdarītajam noziegumam un vainīgā personībai, kas izskaidrojams ar soda noteikšanas vispārīgo principu un citu likumdevēja priekšrakstu neievērošanu, uz ko jau vairākkārt norādīts judikatūrā.

 

Nosacīta notiesāšana piemērota 42 personām no 100 apsūdzētajiem, bet KL 49.panta noteikumi par vieglāka soda noteikšanu nekā likumā paredzētais piemēroti 17 personām.

 

Apkopojuma rezultāti apspriesti AT Senāta Krimināllietu departamenta senatoru kopsēdē.

 

Apkopojumā ietvertie secinājumi un ieteikumi kā rekomendācija var veicināt vienotas tiesu prakses veidošanu valstī, aģentūrai LETA norādīja AT Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas