Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pieaug akcīzes likme degvielai

Rīga, 1.janv., LETA. Šodien stājas spēkā grozījumi likumā par akcīzes nodokli, kas paredz, ka benzīna akcīzes nodoklis pieaugs par 1,7 santīmiem par litru, bet dīzeļdegvielai - par 1,4 santīmiem par litru.

Kā skaidroja Finanšu ministrijā (FM), Eiropas Savienības (ES) direktīvas prasību dēļ izstrādātie grozījumi paredz palielināt akcīzes nodokļa likmes benzīnam, petrolejai, dīzeļdegvielai un šo produktu sajaukumiem ar biodegvielu. Tāpat paredzēts precizēt citas likuma normas.

Kā skaidroja FM, Latvijai degvielas akcīzes nodokļa likmes no šā gada ir jāpārskata trīs iemeslu dēļ.

Pirmkārt, Latvijai pārejas periodā līdz 2011.gadam pakāpeniski ir jāsasniedz ES direktīvā noteiktās minimālās akcīzes nodokļa likmes naftas produktiem - benzīnam 359 eiro (251 lats) par 1000 litriem, dīzeļdegvielai - 330 eiro (231 lats) par 1000 litriem.

Tā kā Latvijā ir zemāka patērētāju pirktspēja un dzīves līmenis, salīdzinot ar citām ES dalībvalstīm, ir panākts pārejas periods pakāpeniskai akcīzes nodokļa palielināšanai bezsvina benzīnam līdz 2011.gadam, dīzeļdegvielai un petrolejai līdz 2013.gadam. Pārejas periods nepieciešams, lai mazinātu nodokļu sloga negatīvo ietekmi uz iedzīvotāju maksātspēju.

Otrkārt, pārejas periodā ES direktīva nosaka Latvijai starpposmu - ar 2008.gadu Latvijā degvielas akcīzes nodoklim ir jābūt ne mazākam kā 323 eiro (226 lati) par 1000 litriem benzīna un 274 eiro (191 lats) par 1000 litriem dīzeļdegvielas.

Treškārt, saskaņā ar direktīvu ES dalībvalstīm, kas nav piesaistījušas savu nacionālo valūtu pie eiro, katru gadu oktobra pirmajā darba dienā ir jākoriģē nacionālās akcīzes nodokļa likmes nacionālajā valūtā uz nākamā gada 1.janvāri, lai tās atbilstu direktīvās noteiktajām likmēm eiro.

Nacionālās nodokļu likmes nav jāmaina tikai tad, ja nepieciešamais nacionālo nodokļa likmju palielinājums nepārsniedz 5 eiro (3,5 latus) vai 5%, neatkarīgi no tā, kura summa ir mazāka. Atbilstoši direktīvas prasībām, Latvijai ir jāpalielina nodokļa likmes bezsvina benzīnam, petrolejai un dīzeļdegvielai.

Tādēļ Finanšu ministrijas izstrādātie grozījumi likumā par akcīzes nodokli paredz, ka no šā gada akcīzes likmes bezsvina benzīnam būs 323 eiro jeb aptuveni 226 lati par 1000 litriem, bet dīzeļdegvielai un petrolejai būs 274 eiro jeb aptuveni 192 lati par 1000 litriem.

Salīdzinot ar pašreizējām likmēm, tas nozīmētu akcīzes nodokļa pieaugumu benzīnam par 1,7 santīmiem litrā un dīzeļdegvielai - par 1,4 santīmiem litrā. Pašlaik akcīze benzīnam ir 206 lati par 1000 litriem, dīzeļdegvielai - 178 lati par 1000 litriem.

Līdzīgi kā Latvijai, arī Lietuvai un Igaunijai ir piešķirts pārejas periods nodokļa likmju paaugstināšanai. Tomēr Igaunija jau ar 1.janvāri plāno palielināt akcīzes nodokli bezsvina benzīnam līdz ES minimālajam līmenim - 359 eiro par 1000 litriem.

Savukārt dīzeļdegvielai nodokļa likmi Igaunijā plāno paaugstināt līdz 302 eiro par 1000 litriem. Lietuvai ar 1.janvāri ir jāpalielina akcīzes nodoklis bezsvina benzīnam un dīzeļdegvielai, līdzīgi kā Latvijai. Latvijai un Lietuvai piešķirtie pārejas periodi ES minimālā nodokļa līmeņa sasniegšanai bezsvina benzīnam un dīzeļdegvielai ir vienādi.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas