Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Piebalgs aizstāv pretrunīgi vērtētā Baltijas jūras gāzes vada būvi

Brisele, 30.janv., LETA. Eiropas Savienības (ES) enerģētikas komisārs Andris Piebalgs aizstāvējis neviennozīmīgi vērtētos plānus būvēt Baltijas jūrā Krieviju un Vāciju savienojušu gāzes vadu, raksta "EUobserbver".

""Nord Stream" noteikti ir projekts Eiropas interesēs," norādīja Piebalgs, piebilstot, ka tas palielinās ES energoresursu piegāžu drošību, nodrošinot papildu dabasgāzes piegādes pa jaunu maršrutu. Šādu viedokli komisārs otrdien izteica Eiropas Parlamenta organizētā publiskā diskusijā, kas sasaukta, atbildot uz izteiktajām bažām par cauruļvada ekoloģisko ietekmi uz Baltijas jūru.

 

Projekta pretinieki uzskata, ka gāzes vads var skart Baltijas jūrā nogremdētos Otrā pasaules kara ķīmiskos ieročus un apdraudēt cilvēku veselību, kā arī floru un faunu piekrastes valstīs.

 

ES enerģētikas komisārs atzina, ka projekta ietekme uz vidi ir rūpīgi jāizvērtē un tas šobrīd varētu būt pats svarīgākais jautājums. Tajā pašā laikā viņš arī norādīja uz vairākām projekta priekšrocībām, tostarp tā spēju risināt ES energoresursu nodrošinājuma jautājumu.

 

Pēc Eiropas Komisijas (EK) datiem, dabasgāzes patēriņš ES palielinās par 2% gadā, kamēr gāzes ieguve un rezerves samazinās. Tā dēļ ES atkarība no importētās gāzes 20 gadu laikā palielināsies līdz 85%.

 

Pašlaik galvenā gāzes piegādātāja ES ir Krievija ar gandrīz 150 miljardiem kubikmetru gāzes gadā, kas veido 40% no savienības gāzes importa un 30% no kopējā patēriņa.

 

Kā ziņots, EK otrdien paziņoja par nodomu rūpīgi izpētīt "Nord Stream" gāzes vada ietekmi uz vidi. "Šajā ļoti svarīgajā un sarežģītajā projektā mums pilnībā jārespektē visi saistošie Kopienas noteikumi," diskusijas laikā norādīja ES vides komisārs Stavrs Dims.

 

Pēc viņa vārdiem, ja tiks pārkāpta ES vides likumdošana, EK nevilcināsies ar lēmuma pieņemšanu par to valstu iesūdzēšanu tiesā, kuru teritoriālajos ūdeņos tiks pieļauti pārkāpumi. Ārkārtas gadījumā EK varētu pieprasīt Eiropas Kopienu Tiesai, lai tā apturētu projekta īstenošanu.

 

Gāzes vada būvniecības projektu īsteno Krievijas enerģētikas koncerns "Gazprom" kopīgi ar Vācijas enerģētikas kompānijām BASF un E.ON, kā arī Nīderlandes enerģētikas kompāniju "N.V. Nederlandse Gasunie".

 

"Nord Stream" gāzes vads savienos Viborgu Somu līča krastā ar Greifsvaldi Vācijas ziemeļu piekrastē.

 

Jau vēstīts, ka vides un finansiālo apsvērumu dēļ Polijas premjerministrs Donalds Tusks gatavojas piedāvāt Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam būvēt gāzes vadu nevis pāri Baltijas jūrai, bet cauri Polijai, Lietuvai, Latvijai un Igaunijai.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas