Piebalgu izvirza par attīstības sadarbības komisāra amata kandidātu

Rīga, 27.nov., LETA. No Latvijas izvirzītajam komisāra amata kandidātam Andrim Piebalgam jaunajā Eiropas Komisijā (EK) iedalīts attīstības sadarbības portfelis.

Vienlaikus Piebalgs pārstāvēs komisiju Ārējo attiecību padomē, kuru vadīs Lielbritānijas pārstāve Ketrina Eštone.  

Latvijas premjera preses sekretāre Līga Krapāne skaidro, ka attīstības sadarbības politikas mērķis ir palīdzības sniegšana trūcīgām un mazāk attīstītām valstīm Āzijā, Latīņamerikā un Āfrikā, lai veicinātu ilgtermiņa sociālo un ekonomisko attīstību un sniegtu ieguldījumu nabadzības mazināšanā.

 

Latvija vairākkārt uzsvērusi, ka līdz ar Lisabonas līguma spēka stāšanos un Ārējo attiecību dienesta izveidošanu tiek stiprinātas bloka kā globāla spēlētāja pozīcijas pasaulē.

 

Eiropas Savienība (ES) ir lielākais donors, jaunattīstības valstīm katru gadu piešķirot 46 miljardus eiro (32,32 miljardus latu), kas veido 55% no visas pasaules sniegtas palīdzības. Vienlaikus pati Latvija, kas vienmēr uzsvērusi attīstības sadarbības nozīmi, nākamā gada budžetā attīstības sadarbības projektiem patlaban paredzējusi tikai 807 latus.

 

Piebalgam un pārējiem 26 komisāru amata kandidātiem tagad būs dažas nedēļas laika sagatavoties iztaujāšanai par viņu kompetenci Eiropas Parlamentā (EP), kam pēc tam jāapstiprina visi 27 komisāri.

Ja viss norisināsies gludi, jauno komisijas sastāvu EP vajadzētu apstiprināt februārī un pirms tam janvāra vidū varētu notikt komisāru noklausīšanās parlamentā.

 

Līdzšinējā Eiropas Komisijas prezidenta Žozē Manuela Barrozu vadītajā komisijā bija attīstības un humānās palīdzības komisāra amats, kuru sākotnēji ieņēma Beļģijas pārstāvis Luī Mišels, bet vēlāk nomainīja arī šīs valsts pārstāvis Karels de Guhts.

 

Savukārt enerģētikas portfelis, kas līdz šim bija Piebalga rokās, jaunajā komisijā piedāvāts Vācijas pārstāvim Ginteram Etingeram.

 

Vienu no svarīgākajiem amatiem - ekonomikas un monetārās politikas komisāra krēslu - jaunajā komisijā ieņems līdzšinējais ES paplašināšanās lietu komisārs Olli Rēns, kurš pārstāv Somiju un nomainīs Spānijas pārstāvi Hoakinu Almuniju, kas savukārt kļūs par konkurences komisāru.

Savukārt Francijas izvirzītais Mišels Barnjē kļūs par iekšējā tirgus un pakalpojumu komisāru.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas