Pirmajā pusgadā PVD pārbaudījis 184 sūdzības par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem

Rīga, 3.okt., LETA. Pirmajā pusgadā Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori ir pārbaudījuši 184 sūdzības par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem, aģentūru LETA informēja PVD preses sekretāre Solveiga Smiltene.


Eiropas un Latvijas likumdošana nosaka dzīvnieku aizsardzības vadlīnijas un labturības prasības. "Diemžēl pieaug to dzīvnieku skaits, kas cietuši no cilvēku pāridarījumiem. 2005.gadā PVD saņēma 363 sūdzības par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem, 2006.gadā - 448, bet šā gada pirmajā pusē PVD speciālisti devušies pārbaudīt 184 iesniegumu atbilstību aprakstītajiem pārkāpumiem," stāstīja PVD Dzīvnieku aizsardzības uzraudzības daļas vadītāja Iveta Kociņa.

PVD inspektori secinājuši, ka cietsirdīgu attieksmi un apzinātu nežēlību konstatē apmēram 15% no sūdzībām. Citkārt dzīvniekam nodarīts pāri, pat īsti to neizprotot un nenovērtējot sekas, - aiz nezināšanas, nesaprašanas, nolaidības vai slinkuma. Katra otrā sūdzība nav bijusi pamatota - dzīvnieki izmantoti kā iegansts kaimiņu vai radu strīdu kārtošanai.

PVD uzskata, ja kādam cilvēkam radījis stresu vai neērtības cita īpašnieka dzīvnieks, tad vainojams nav dzīvnieks, bet gan tā īpašnieks. Šādus jautājumus jārisina civilizēti, ja nepieciešams, iesaistot policiju, bet nemērojoties spēkiem ar dzīvnieku un nemēģinot to sodīt.

"Arī pārpildītās dzīvnieku patversmes viennozīmīgi liecina, ka dzīvnieku aizsardzības un labturības jautājumus nav iespējams regulēt tikai ar noteikumiem un likumiem. Pēdējos gados sabiedrisku rezonansi guvuši vairāki tiesas procesi, kuros dzīvnieku bojāejā vainīgās personas arī notiesātas," stāstīja Kociņa.

Izrādās, problēma nav jauna un tikusi risināta sen. Piemēram, 1935.gadā Dzīvnieku aizsardzības biedrībai Rīgā bija divi aģenti, kas pārbaudīja iesniegtos ziņojumus par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem. Apsekoti 1850 gadījumi par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem Rīgā un tās tuvumā.

Kociņa uzskata, ka attieksme pret dzīvniekiem vislielākā mērā ir cilvēku ētikas un morāles, kā arī kultūrizglītības jautājums.

"Nedrīkst aizmirst pamatpatiesību, ka attieksme pret dzīvniekiem norāda arī uz attieksmi pret līdzcilvēkiem. Vai esam gatavi veltīt rūpes, uzmanību un mīlestību dzīvniekam, kurš lūkojas mūsos ar uzticību un paļāvību un izprot mūs bez vārdiem? Tēviju un vecākus neizvēlas, bet dzīvnieku izvēlamies paši. Ja nespējam būt pilnībā pārliecināti par šo izvēli, tad PVD aicina atturēties no dzīvnieku iegādes," sacīja Kociņa.

Šobrīd sabiedrības apspriešanai ir nodots Ministru kabineta noteikumu projekts, kas paredz mājas dzīvnieku reģistrācijas kārtību. Suņiem varēs veikt bezmaksas identifikāciju ar ķermenī ievietotu mikroshēmu, tātad atpazīstams būs gan dzīvnieks, gan tā saimnieks, kas palielinās cilvēka disciplinētību un atbildību par dzīvniekiem, uzskata PVD.

Jau ziņots, ka rīt tiek atzīmēta Pasaules dzīvnieku aizsardzības diena.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas