Plānotas būtiskas pārmaiņas "Rīgas siltumā" un rīdzinieku siltumapgādē

Rīga, 18.febr., LETA. Jau tuvākajā laikā iecerētas būtiskas pārmaiņas AS "Rīgas siltums" (RS) darbībā, bet tālākā nākotnē - arī rīdzinieku siltumapgādē.

 

Rīgas pašvaldība iecerējusi beidzot pārņemt kontroli uzņēmumā, kurā līdz šim tai bijušas nesaskaņas ar valsti, kā arī varētu tikt uzsākts projekts, kas paredz Rīgas dzīvokļos uzstādīt individuālos siltuma skaitītājus, līdzīgi kā gāzes apgādē.  

Kā šodien izskanēja Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas sēdē, Rīgas pašvaldība iecerējusi pārņemt kontroli "Rīgas siltumā", vienojoties ar mazo akcionāru - enerģētikas kompāniju "Dalkia City Heat" ("Dalkia"). Pašvaldībai pieder 49% "Rīgas siltuma" akciju, bet "Dalkia" - 2%. Vēl 48,995% "Rīgas siltuma" akciju pieder Latvijas valstij, kuras intereses pārstāv Ekonomikas ministrija (EM), bet valsts enerģētikas kompānijai "Latvenergo" - 0,005%.

 

Lai pašvaldība un "Dalkia" iegūtu kontroli "Rīgas siltumā", plānots izveidot kopuzņēmumu.

 

Kopuzņēmumā pašvaldībai piederētu 49% vai 51% kapitāldaļu, bet to vadītu "Dalkia" pārstāvis.

Pašvaldība saistībā ar šī uzņēmuma izveidošanu saņemtu no "Dalkia" aptuveni 14 miljonus latu skaidrā naudā.

 

Pēc šāda uzņēmuma izveidošanas Rīgas pašvaldība varētu ietekmēt "Rīgas siltuma" lēmumu pieņemšanu, bet "Dalkia" varētu pamazām Rīgas dzīvokļos ieviest individuālu siltuma piegādi un uzskaiti.

 

"Dalkia" pārstāvis Guntars Kokorevičs aģentūrai LETA atzina, ka "Dalkia" varētu investēt aptuveni 100 miljonus latu individuālās siltuma piegādes un uzskaites sistēmas izveidē Rīgā.

 

Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja uzdeva Rīgas domes Īpašuma departamentam gatavot konkrētus lēmumprojektus, kas nepieciešami šāda kopuzņēmuma izveidei.

 

Kā ziņots, pagājušā gada oktobra vidū "Rīgas siltuma" padomē pārsvaru ieguva pašvaldības pārstāvji. No septiņiem padomes locekļiem Rīgas domes intereses pārstāv četri, tātad vairākums.

 

Lai varētu labāk rūpēties par rīdzinieku interesēm, pašvaldība plāno palielināt savu ietekmi "Rīgas siltumā", aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja Rīgas vicemērs Ainārs Šlesers (LPP/LC).

 

Šlesers norādīja, ka pašvaldība piedāvājusi EM pārņemt valstij piederošās daļas uzņēmumā, bet saņemts stingrs atteikums.

 

Tomēr pašvaldība varētu vienoties ar "Dalkia", kurai pieder 2% akciju, un palielināt savu ietekmi "Rīgas siltumā", lai varētu labāk darboties pilsētnieku interesēs, norādīja Šlesers.

 

"Svarīgi ir tikt skaidrībā, kā sadarboties ar šiem mazajiem akcionāriem. Runāsim un mēģināsim vienoties par kopīgu stratēģiju," sacīja Šlesers.

 

Vicemērs norādīja, ka uzņēmums ar daudziem līdzīpašniekiem nevarot veiksmīgi darboties. "Līdz šim no pašvaldības puses pār šo uzņēmumu nav bijis pietiekami lielas kontroles."

 

Šlesers arī atzina, ka neesot īsti pareiza situācija, kad daži cilvēki padarot par ķīlniekiem citus un viņu dēļ visai mājai tiek atslēgta apkure. "Ja pašvaldībai būs skaidra iespēja noteikt politiku "Rīgas siltumā", tad darīsim visu, lai šādas situācijas nepieļautu. Kamēr tā nav, būs grūti," sacīja Šlesers.

 

"Rīgas siltums" ir viens no galvenajiem siltumenerģijas piegādātājiem Rīgā. Tas veic siltumenerģijas ražošanu, pārvadi un realizāciju, kā arī nodrošina siltumenerģijas lietotāju ēku iekšējās siltumapgādes sistēmu tehnisko apkopi.

 

77% no uzņēmuma piegādātās siltumenerģijas tiek izmantoti dzīvojamo māju apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Pilsētas siltumtīklu kopējais garums ir vairāk nekā 876 kilometri, no kuriem 72% atrodas "Rīgas siltuma" īpašumā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas