Policija: drošībnieks Gulbis ir lielāks blēdis nekā Ostaps Benders

Rīga, 15.nov., LETA. Patlaban apcietinātais Saeimas un Valsts prezidenta Drošības dienesta virsnieks Edgars Gulbis, kurš septembra beigās mīklainos apstākļos uz Salu tilta izkļuva no konvoja automašīnas un ielēca Daugavā, krāpnieciskās darbības sācis jau pusaudža gados, bijis notiesāts par dzīvokļu zādzībām un ir viltojis savas biogrāfijas datus - viņam nav pat vidējās izglītības un viņš, pretēji paša un tuvinieku apgalvojumiem, nekad nav dienējis padomju armijā, ceturtdien paziņoja policijas amatpersonas.

Policija Gulbi sauc par blēdi un krāpnieku, norādot, ka slavenais literārais varonis Ostaps Benders, salīdzinājumā ar viņu, ir tikai zīdainis.

 

Izmeklējot iespējamo Gulbja spīdzināšanu apcietinājumā, policija atklājusi, ka viņš ir sniedzis nepatiesas liecības, kā arī atklājusi "šokējošus viņa biogrāfijas datus".

 

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks ģenerālis Dailis Lūks žurnālistus informēja, ka Gulbis savas krāpnieciskās darbības sācis jau pusaudžu vecumā, bet par septiņu dzīvokļu apzagšanu 1987.gadā notiesāts ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem.

 

1987.gada 27.februārī, kad Gulbim tika pasludināts spriedums par dzīvokļu apzagšanu, viņš bija tikai 16 gadus vecs, tādēļ sprieduma izpilde tika atlikta uz diviem gadiem. Toreizējā likumdošana paredzēja, - ja šajā laikā netiek izdarīti citi pārkāpumi, no soda personu var atbrīvot, ja tā ir pirmā sodāmība. Pēc Lūka teiktā, 90.gadu sākumā Latvijā sākās vērienīgas izmaiņas jeb "juku laiki" un Gulbim ir izdevies pilnībā izvairīties no cietuma.

 

Noskaidrojies, ka Gulbja kartīte par viņa sodāmību ir pazudusi no Iekšlietu ministrijas Informācijas centra datu bāzes, un tagad tiks veikta izmeklēšana, lai noskaidrotu apstākļus, kā tā varēja notikt.

 

Atklājies, ka Gulbis savulaik par nesekmību un stundu kavēšanu atskaitīts no Rīgas 17.profesionāli tehniskās skolas. Vēlāk viņš no Bauskas rajona Pilsrundāles vidusskolas direktora Aivara Indrikova iegādājies viltotu atestātu par vidējās izglītības beigšanu, ko tikai 2006.gada 4.septembrī iesniedzis Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS). Tagad policijā uzsākti divi kriminālprocesi - gan pret Gulbi, gan pret izglītības iestādes vadītāju saistībā ar viltotā dokumenta izdošanu, pirkšanu un tā izmantošanu nolūkā gūt sev labumu.

 

Lūks pieļauj, ka izmeklēšana būs jāveic arī bruņotajos spēkos, lai noskaidrotu, kā cilvēks bez jebkādas izglītības varēja ieņemt tik augstu amatu un apmācīt citus sapiera mākslā. Policija jau esot informējusi armijas vadību par saviem atklājumiem.

 

Indrikovs aģentūrai LETA apgalvoja, ka neesot Gulbim pārdevis viltotu vidusskolas beigšanas atestātu, un Gulbis neesot mācījies šajā skolā. Indrikovs arī nemācēja teikt, vai Gulbis kādreiz dzīvojis Rundāles pagasta teritorijā.

Iepriekš Gulbja dzīvesbiedre Iveta Šteina masu medijiem stāstījusi, ka Gulbis dienējis padomju armijā un bijis pat Afganistānā. Sašutumu "par šādiem meliem" policijai izteikusi Afganistānas kara un citu militāro konfliktu veterānu asociācija, kas informējusi, ka Gulbis nekad nav bijis viņu kolēģis.

 

Policija kratīšanas laikā izņēmusi "dažādas interesantas lietas", saistītas ar Gulbja viltoto biogrāfiju. Piemēram, atrastas samontētas fotogrāfijas, kurās Gulbis ar draugu it kā redzams Afganistānā. Atrasts arī viltots goda raksts par teicamu dienesta pienākumu pildīšanu, ko parakstījis kādreizējais PSRS prezidents Mihails Gorbačovs.

 

Šteina aģentūrai LETA sacīja, ka par policijas paziņojumiem ir šokēta, sīkāk gan nepaskaidrojot, vai viņa ir sašutusi par Gulbja krāpnieciskajām darbībām, vai policijas sniegto informāciju. To, ka Gulbim tehnikuma laikā neesot gājis īpaši labi ar mācībām, Šteina zinājusi, bet sešu gadu kopdzīves laikā viņiem neesot bijušas konkrētas sarunas par izglītības iegūšanu vai dienestu armijā.

 

Valsts policijas Iekšējā drošības biroja (IDB) priekšnieka vietniece pulkvežleitnante Iveta Smoča žurnālistiem pastāstīja, ka ceturtdien izbeigts kriminālprocess, kas tika uzsākts pēc Gulbja iesnieguma par viņa morālo un fizisko iespaidošanu nolūkā piespiest atzīties neizdarītos noziegumos.

 

Gulbis iesniegumā minējis, ka spīdzināts, atrodoties apcietinājumā pirmstiesas izmeklēšanā izolatorā. Policija, nopratinot aptuveni 50 lieciniekus, saņemot ekspertīžu rezultātus un veicot Gulbja konfrontēšanu ar vienu no izolatora darbiniekiem, secinājusi, ka Gulbis nav nedz fiziski, nedz morāli iespaidots.

 

Smoča uzsvēra, ka Gulbis, atrodoties izolatorā, nav sūdzējies par ietekmēšanu ne saviem aizstāvjiem, ne arī citām personām, lai gan šāda iespēja viņam bijusi.

 

Nav noticis noziedzīgs nodarījums, tādēļ process ir izbeigts, skaidroja Smoča. Savukārt patlaban tiek lemts jautājums par jauna kriminālprocesa uzsākšanu pret Gulbi par apzinātu nepatiesu liecību sniegšanu.

 

Otrā kriminālprocesā, kas tiek izmeklēts IDB, par negadījumu uz Salu tilta vēl notiekot izmeklēšana, jo jāsagaida tiesu medicīnas ekspertīžu rezultāti.

 

Tikmēr IDB pabeigtas arī trīs pret Organizētās noziedzības un apkarošanas pārvaldes (ONAP) darbiniekiem uzsāktās disciplinārlietas. Par nepareizu un neprofesionālu konvojēšanu sodīti trīs ONAP darbinieki - vienam izteikts brīdinājums par neatbilstību ieņemamajam amatam uz vienu gadu, otram izteikts rājiens, bet vēl vienam izteikta piezīme.

 

Patlaban pret pašu Gulbi ir uzsākti trīs kriminālprocesi, taču šis skaitlis drīzumā varētu vēl augt. Policija uzsver, ka pret Gulbi uzsākto kriminālprocesu un saistībā ar dažādiem viņa iesniegumiem uzsākto procesu skaits ir lielākais, kāds jebkad uzsākts saistībā ar vienas personas darbībām.

 

Gulbja advokāti Aleksandrs Ogurcovs un Kārlis Paleps pagaidām nekādus komentārus par policijas paziņojumiem nesniedz. Viņi aģentūrai LETA norādīja, ka nav saņēmuši nekādu informāciju ne par izbeigto kriminālprocesu, ne kādiem iespējami no jauna uzsākamiem procesiem.

 

Kā ziņots, Gulbis tiek turēts aizdomās par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) muitas kriminālpārvaldes priekšnieka Vladimira Vaškeviča automašīnas dedzināšanu un dokumentu viltošanu. Par Vaškeviča apdraudējumu aizdomās tur arī Gulbja draugu Raimondu Štālbergu, kurš ir apsūdzēts arī par izspiešanu no Vaškeviča šķirtās sievas Ināras Vilkastes.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas