Premjers gatavs piekāpties arodbiedrību prasībām

Rīga, 22.okt., LETA. Lai nāktu pretī arodbiedrību prasībām, 2008.gada budžeta projekta ietvaros tiks veikta finansējuma pārdale.

Šāda vienošanās panākta Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) vadītāja Pētera Krīgera un premjera Aigara Kalvīša (TP) tikšanās laikā.

 

Kalvītis žurnālistiem uzsvēra, ka šajā situācijā ir svarīgi saglabāt makroekonomisko stabilitāti, kas noteiks arī turpmāko situāciju valsts ekonomikā, tāpēc valdība neatkāpsies no iepriekšējā uzstādījuma nākamā gada budžetā paredzēt 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP) pārpalikumu.

 

Tāpēc, lai apmierinātu arodbiedrību prasības, papildu finansējumu vajadzēs rast, pārdalot līdzekļus nozaru ietvaros.

 

Pēc premjera teiktā, patlaban divas ministrijas - Izglītības un zinātnes, kā arī Iekšlietu ministrija - redz iespējas veikt finansējuma pārdali esošā budžeta ietvaros.

 

Konkrēti aprēķini, kas tiks piedāvāti arodbiedrībām, tiks veikti pēc finanšu ministra Oskara Spurdziņa atgriešanās no vizītes ASV.

 

Savukārt trešdien, 24.oktobrī, pirms nākamā gada budžeta izskatīšanas Saeimā plānots sasaukt Nacionālo trīspusējās sadarbības padomes sēdi, kurā sociālie partneri tiks iepazīstināti ar piedāvātajiem risinājumiem.

 

Kā ziņots, iepriekš arodbiedrībai un valdībai neizdevās vienoties par kompromisiem budžeta pieņemšanā.

 

Krīgers iepriekš norādīja, ka jautājumi par labākajiem budžeta risinājumiem tiks meklēti sadarbībā ar Saeimu, taču pagaidām neviena no nozares arodbiedrībām nav gatava atkāpties no savām prasībām.

 

Kā ziņots, prasībās, kuras iesniegtas Valsts prezidentam un Saeimas frakcijām, LBAS un nozaru arodbiedrības vēlreiz apliecina, ka valdības izveidotajā valsts budžeta projektā 2008.gadam nav pilnā apmērā iekļauti tie līdzekļi, kas solīti saskaņā ar starp nozaru ministrijām un arodbiedrībām noslēgtajām vienošanās par ilgtermiņa algu paaugstināšanu.

 

Tādēļ arodbiedrības ierosina, lai saglabātu 2008.gada budžeta proficītu 1% apmērā, palielināt IKP pieauguma prognozi no 9,5% uz 10%, kas papildus dotu 81,5 miljonus latus.

 

Saeima tiek aicināta paredzēt papildus plānotajai darbinieku algu paaugstināšanai veselības nozarē 45 miljonus latu, izglītības nozarē - 12 miljonus latu, kultūras nozarē - 4,7 miljonus latu, iekšlietu sistēmā - 20,5 miljonus latu.

 

Tāpat deputāti tiek aicināti samazināt valsts birokrātiskā aparāta tēriņus, pārskatot tā funkcijas, kā arī veicot īpašo uzdevumu ministru sekretariātu un atsevišķu ministriju likvidāciju.

 

Arodbiedrības prasa likvidēt valsts un pašvaldību uzņēmumu padomes.

 

Valdībai tiek prasīts pamatojums 30 miljonu latu ekonomijai uz valsts iestāžu darbinieku atalgojuma rēķina un pieprasīts izmaksāt pensionāriem solīto piemaksu pie vecuma pensijas no 2008.gada 1.janvāra, kam nepieciešami 16 miljoni latu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas