Pret Šķēles palikšanu TP nobalso tikai pāris kongresa delegāti

Valmiera, 24.nov., LETA. Tautas partijas (TP) dibinātājs, pašlaik ierindas biedrs Andris Šķēle šodien kongresā Valmierā pieprasīja balsojumu, vai viņam turpināt darbu partijā.Par Šķēles aiziešanu no TP nobalsoja tikai pāris kongresa delegāti - Saeimas deputāte Vaira Paegle un Aivars Broks no Daugavpils, kurš jau runājot debatēs aicināja Šķēli izstāties no TP. Apsvērt iespēju Šķēlem pārtraukt darbību TP debatēs izteica arī Saeimas deputāts Dzintars Ābiķis, taču balsojumā pret Šķēli viņš nebalsoja.

Pārējie kongresa delegāti pauda atbalstu Šķēlem, pieceļoties kājās un aplaudējot.

Uzrunā kongresa dalībniekiem Šķēle plaši citēja kāda zviedru teorētiķa grāmatu, kurā aprakstīts, kā masu mediji cenšoties veidot iespaidu, ka sabiedrība nicina politiķus, lai panāktu savas diktatūras nodibināšanu. Līdzīgu stāvokli Šķēle saskata arī Latvijā.

Šķēle aicināja nākamo valdību izstrādāt tādu deklarāciju, kas nebūtu vājāka par iepriekšējo. Šķēle minēja vairākus konkrētus uzdevumus, piemēram, atstāt nākamajai Saeima budžetu ar 5% pārpalikumu, lai pēc Eiropas Savienības (ES) naudas pieplūduma apsīkšanas neiestātos krīze. Par prioritārām TP uzmanības sfērām gan Šķēle, gan citi kongresa delegāti nosauca izglītību, veselību un enerģētiku. TP ierindas biedrs uzsvēra, ka ir jāsāk īstenot Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektu.

Šķēle uzrunā pievērsās arī politiskās ētikas jautājumiem. Šķēle atzina, ka neviens bijušais premjers, arī privātā sarunā, nedrīkstot izrunāt vārdu "kretīns", jo sarunu biedrs to varot izmantot savtīgos nolūkos, nevienam deputātam nevajadzētu rādīt "pie Saeimas sanākušajiem dienesta biedriem" specifiskus žestus, bet valdībai nevajadzētu iesniegt likumprojektus, kuri tiek "dzīti" cauri Saeimai, apelējot pie uzticības koalīcijai.

Kongresā vairāki delegāti tomēr izteica visai kritiskas piezīmes partijas vadītājam. Piemēram, Broks ierosināja sasaukt ārkārtas kongresu, lai pārvēlētu partijas vadību, kurai jāuzņemas atbildība par "kļūdu konsekvenču ķēdi". Savukārt Ivars Forands salīdzināja TP vadību ar "elitāru kaujas vienību", kas, cenšoties iekarot virsotni, nežēlo ne sevi, ne civiliedzīvotājus. Viņš uzsvēra, ka TP politikai jābūt ne vien profesionālai, bet arī publiskai.

Atraktīvu runu teica viens no TP dibinātājiem Gundars Bērziņš, kurš atklāja, ka pirms pirmā premjerēšanas termiņa Šķēle apsvēris kļūt par Latvijas Zemnieku savienības līderis, no kā viņu atturējusi tikai šīs partijas nesakārtotā struktūra.

"Politikā tiek pārdoti sapņi," uzsvēra Bērziņš, pēc kura domām, vairāki redzamākie TP politiķi savus sapņus ir "iesaldējuši". Bērziņš aicināja partijas biedrus gulēt mierīgi, jo viss būšot kārtībā.

Uzņēmējs Uldis Pīlēns uzsvēra, ka TP tālākā darbībā pastiprināta uzmanība jāpievēršas četrām būtiskām lietām - jāizstrādā vīzija par modernu nākotnes valsti, jāceļ iedzīvotāju pašapziņa, jāstiprina jaunatnes patriotisms un jāveicina sociālā solidaritāte.

Pīlēns pauda viedokli, ka pēc pāris gadiem strauji sadārdzināsies enerģētikas resursi, kas radīs ekonomisku krīzi. Lai šo krīzi vieglāk pārvarētu, Pīlēns aicināja veidot sociālās solidaritātes fondu, ar kura starpniecību turīgākie varētu dalīties ienākumos ar mazāk turīgajiem.

Kongresa noslēgumā partijas priekšsēdētājs Aigars Kalvītis uzsvēra, ka patlaban svarīgākais jautājums ir jaunas valdības veidošana, tāpēc TP sagaida smagas sarunas ar potenciālajiem koalīcijas partneriem. Politiķis aicināja visus TP biedrus aktīvi piedalīties kopējā darbā ar savām idejām un ierosinājumiem valdības deklarācijai.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas