Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Prezidents nosūta otrreizējai caurlūkošanai kritizētos grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā

RĪGA, MAR 05, BNS - Valsts prezidents Valdis Zatlers piektdien nosūtījis Saeimai otrreizējai caurlūkošanai grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz aizliegumu tirgot alkoholu 1.septembrī, aģentūru BNS informēja prezidenta Preses dienestā.

 

Prezidents lūdz Saeimu izvērtēt, vai, liedzot tirgot alkoholiskos dzērienus mazumtirdzniecībā 1.septembrī, tiek sasniegts likumdevēja iecerētais mērķis - liegt nepilngadīgajiem jebkādu iespēju iegādāties alkoholiskos dzērienus Zinību dienā, kā arī cīnīties pret jaunatnes alkohola lietošanas paradumiem.  

Zatlers lūdz Saeimu rast iespēju likuma caurlūkošanas procesā uzklausīt visas iesaistītās puses, kā arī atbildīgās valsts un pašvaldību iestādes, kuru kompetencē ir alkoholisko dzērienu aprites kontrole un sabiedriskās kārtības nodrošināšana. Prezidents arī norāda uz nepieciešamību paredzēt Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā atbildību par alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu pārdošanu nepilngadīgajiem gan pārdevējam, gan arī juridiskajai personai - alkoholisko dzērienu tirdzniecības atļaujas (licences) turētājam.

 

"Savā motivētajā rakstā Saeimas priekšsēdētājam Gundaram Daudzem prezidents uzsver, ka mērķis - liegt nepilngadīgajiem jebkuru iespēju iegādāties alkoholiskos dzērienus Zinību dienā, kā arī cīnīties pret jauniešu alkohola lietošanas paradumiem - ir leģitīms un pilnībā atbalstāms, taču sabiedrības neizpratni ir izraisījis izvēlētais līdzeklis, lai šo mērķi sasniegtu. Turklāt Zatlers norāda, ka priekšlikums aizliegt alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību 1.septembrī tika iesniegts un atbalstīts, neapspriežot to ne ar atbildīgajām institūcijām, kuru kompetencē ir kontrolēt alkoholisko dzērienu apriti un sabiedrisko kārtību, ne ar mazumtirgotājiem, kurus minētā norma skar vistiešāk. Diemžēl diskusijas sākās tikai pēc iepriekš norādītā likuma pieņemšanas Saeimā.

 

Pirms likuma pieņemšanas netika arī veikti aprēķini, kā šis aizliegums iespaidos pakalpojuma sniegšanas nozari un valsts tautsaimniecību. No likumprojekta "Grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā" sagatavošanas materiāliem secināms, ka, apspriežot minēto aizliegumu, nav meklētas citas iespējas, kā izskaust alkoholisko dzērienu nonākšanu nepilngadīgas personas rokās ne vien 1.septembrī, bet ikdienā un kopumā ierobežot alkohola lietošanu jauniešu vidū," informēja Preses dienestā.

 

Vienlaicīgi Zatlers arī uzsver, ka alkoholisko dzērienu tirdzniecība nepilngadīgajiem Latvijā ir aizliegta. Tomēr Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss par alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu pārdošanu nepilngadīgajiem paredz atbildību un sodu vienīgi pārdevējam, tas ir, fiziskai personai, tādējādi netieši atbrīvojot mazumtirgotāju kā juridisku personu (un tirdzniecības vietas īpašnieku) no atbildības par alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu pārdošanu nepilngadīgajiem. Ņemot vērā šī pārkāpuma smagumu, prezidents uzskata, ka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā būtu jāparedz atbildība par alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu pārdošanu nepilngadīgajiem gan pārdevējam, gan arī juridiskajai personai - alkoholisko dzērienu tirdzniecības atļaujas (licences) turētājam.

 

Zatlers uzskata, ka kopsakarā ar administratīvā soda - naudas soda - piemērošanu ir jāpilnveido nosacījumi alkoholisko dzērienu tirdzniecības licences anulēšanai.

 

Preses dienestā atgādināja, ka valstij ir tiesības ierobežot alkoholisko dzērienu apriti, ja ierobežojumiem ir leģitīms mērķis, tie noteikti sabiedrības interesēs, nodrošina sabiedrisko kārtību un drošību un veicina izpratni par alkohola lietošanas kaitīgumu. Šādus ierobežojumus var saistīt ar noteiktām valsts svētku, atceres un atzīmējamām dienām, arī ar Zinību dienu - 1.septembri. Kā piemēru Valsts prezidents min Lietuvu, kur alkoholisko dzērienu tirdzniecības aizliegums ir noteikts Zinību dienā, pastāvot noteiktiem izņēmumiem. Proti, Lietuvas Republikā alkoholiskos dzērienus 1.septembrī drīkst tirgot sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas vietās, transporta līdzekļos (vilcienos, kuģos, lidmašīnās), kuri veic starptautiskos pasažieru pārvadājumus, viesnīcās (minibāros), kā arī beznodokļu tirdzniecības vietās, kur alkoholiskos dzērienus iegādājas personas, kuras izceļo no Lietuvas Republikas. Taču Valsts prezidents uzsver, ka cīņai ar alkohola lietošanas kaitīgo ietekmi ir jābūt kompleksai, aptverot gan preventīvos, gan izglītojošos, gan alkohola apriti ierobežojošos pasākumus, jo tikai tā ir iespējams sasniegt ilgtspējīgu rezultātu, kas kalpo visas sabiedrības interesēm.

 

Jau vēstīts, ka alkoholisko dzērienu ražotāji un tirgotāji, kā arī tūrisma nozares pārstāvi asi kritizēja pieņemtos grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā un lūdza tos prezidentu neizsludināt.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas