Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Priekšvēlēšanu izdevumu apmēru pārsniegusi tikai "Latvijai un Ventspilij"

Rīga, 25.janv., LETA. Priekšvēlēšanu izdevumu apmēru aizvadītājā gadā notikušajās vēlēšanās ir pārsniegusi tikai viena partija - "Latvijai un Ventspilij", kurai valsts budžetā būs jāatmaksā 1064 lati, žurnālistus informēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Normunds Vilnītis.

KNAB, pabeidzot pārbaudi un izskatot virkni sūdzību par priekšvēlēšanu aģitāciju, nav konstatējis būtiskus pārkāpumus. Kopumā KNAB ir pārbaudījis 43 vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijas, kā arī izskatījis 66 iesniegtās sūdzības.  

Par citiem finansējuma ierobežojuma pārkāpumiem KNAB administratīvajās lietās vēl nav pieņēmis lēmumus, tādēļ pagaidām nav zināma nedz kopējā naudas summa, nedz arī partiju skaits, kurām valsts budžetā būs jāatmaksā nelikumīgi saņemtā nauda, žurnālistus informēja KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Inga Soloveja.

 

Izvērtējot partiju iesniegtās deklarācijas, KNAB amatpersonas sāka 29 administratīvā pārkāpuma lietas. Piecās no tām lietvedība tika izbeigta pārkāpuma mazsvarīguma dēļ, izsakot partijai vien mutvārdu aizrādījumu, taču attiecībā pret 24 partijām tika pieņemti lēmumi par to saukšanu pie administratīvās atbildības, uzliekot naudas sodus kopumā par 5490 latu.

 

Piemēram, Tautas partijai uzlikts 550 latu naudas sods par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā un neatļauta dāvinājuma pieņemšanu. Šī partija no kādas juridiskas personas bija pieņēmusi 399 latu par reklāmas izvietošanu.

 

Par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā un arī tās aizpildīšanas kārtības pārkāšanu ar 620 latu naudas sodu sodīta partija "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā". "Latvijai un Ventspilij" par priekšvēlēšanu izdevumu apmēra neievērošanu uzlikts naudas sods 500 latu apmērā. No tikpat lieliem līdzekļiem būs jāšķiras partijai "Latgales tauta", kurai sods uzlikts par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā, kā arī neatļauta dāvinājuma apzinātu pieņemšanu. Proti, vietējais laikraksts un televīzija šai partijai sniedzis 80% atlaid reklāmas izvietošanai. Tāpat šī partija pārkāpusi saņemto ziedojumu publicēšanas noteikumus.

 

500 latu naudas sods uzlikts arī partijai LPP/LC par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā, par neatļauta dāvinājuma pieņemšanu no juridiskas personas, kā arī par deklarāciju aizpildīšanas kārtības pārkāpšanu.

 

Partijai "Pilsoniskā savienība" par 12 975 latu liela ziedojuma saņemšanas no Eiropas Parlamenta finanšu līdzekļiem, lai apmaksātu deputātu kandidāta priekšvēlēšanu aģitācijas izvietošanu, uzlikts naudas sods 500 latu apmērā, taču, visticamāk, partijai nāksies valsts budžetā apmaksāt arī saņemto ziedojumu. Par šo jautājumu lēmums KNAB gan vēl nav pieņemts.

 

Soloveja informēja, ka KNAB, veicot kādu pārbaudi, saskatījusi arī Krimināllikuma pārkāpumu pazīmes par likumos noteikto grāmatvedības dokumentu viltošanu. To esot veikusi Osipova partija.

 

Kopumā vērtējot pagājušā gada priekšvēlēšanu kampaņu, KNAB vadība atzīst, ka pārkāpumi nav tik būtiski. Tomēr KNAB izsaka arī prognozes saistībā ar šā gada rudenī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām. Ievērojot valsts ekonomisko stāvokli, KNAB prognozē, ka šogad partijām var rasties grūtības piesaistīt finanšu līdzekļus, tādēļ varētu palielināties administratīvo resursu un slēptās reklāmas izmantošana vēlēšanu kampaņas vajadzībām. Tāpat KNAB prognozē, ka varētu palielināties interneta resursu izmantošana.

 

Saistībā ar priekšvēlēšanu kampaņu 2009.gadā partijām bija vienkāršota savas finansiālās darbības atspoguļošanas kārtība. Pirmo reizi partijām nebija jāsniedz priekšvēlēšanu perioda izdevumu deklarācijas un paziņojumi par plānotajiem vēlēšanu izdevumiem, bet tikai vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācija 30 dienu laikā pēc vēlēšanām.

 

Būtiskas izmaiņas bija skārušas arī priekšvēlēšanu aģitācijas un vēlēšanu kampaņu finansēšanas tiesisko regulējumu. Proti, tika saīsināts priekšvēlēšanu periods no 270 līdz 120 dienām, palielināts pieļaujamo priekšvēlēšanu aģitācijas tēriņu apmērs, bet ierobežojums attiecināts tikai uz atsevišķām priekšvēlēšanu izdevumu pozīcijām - reklāmas izvietošana, pasta izdevumi, labdarības pasākumu finansēšana un sponsorēšana.

 

Nozīmīgākais jauninājums 2009.gada priekšvēlēšanu kampaņā - normatīvajos aktos tika definētas tā dēvētās trešās personas, noteiktas to tiesības un pienākumi, kā arī to priekšvēlēšanu aģitācijai izmantojamo līdzekļu maksimālais apmērs.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas