Prognozē sērijveida dzīvokļu cenu pazemināšanos turpmākajos mēnešos

Rīga, 26.jūl., LETA. Dzīvokļu cenu kāpums, kas sākās pagājušā gada novembrī un turpinājās līdz šī gada aprīlim, neatkārtosies, teikts nekustamo īpašumu kompānijas ''Arco Real Estate'' pētījumā.

 

"Arco Real Estate" Vērtēšanas nodaļas vadītājs Māris Laukalējs šodien žurnālistiem sacīja, ka jaunu dzīvokļu projektu cenas gan nekļūs zemākas, bet sērijveida dzīvokļu cenai būtu jāpazeminās pašreizējā tempā, tas ir, par 8%-12%. "Dzīvokļu cenu kāpums, kas sākās pagājušā gada novembrī un turpinājās līdz šī gada aprīlim, kad cenas par kvadrātmetru pieauga par 300 eiro (210 latiem) pāris mēnešu laikā, nav normāls," norādīja Laukalējs.

Šī gada aprīlī sērijveida dzīvokļu cena sasniedza rekordu - 1710 eiro (1200 latu) par kvadrātmetru, teikts ''Arco Real Estate'' pētījumā. Pašlaik cenas atkal stabilizējušās 1620 eiro (1138 latu) par kvadrātmetru robežās.

Kā piemēru eksperti minēja divistabu dzīvokļu cenas Rīgā. To monitoringu uzņēmums veic pēdējā mēneša laikā. "Vidējā cena par divistabu dzīvoklī šī gada jūlijā ir 61 000 eiro (42 822 lati). Tikmēr piedāvājuma vidējā cena ir 81 000 eiro (56 862 lati), taču šāda cena, visticamāk, tiks pazemināta tās nesamērības dēļ,'' sacīja "Arco Real Estate" padomes priekšsēdētājs Viktors Savins.

"Mūsuprāt, sērijveida dzīvokļu cena ir neobjektīvi augsta pēdējo piecu gadu laikā," uzsvēra Laukalējs. Sērijveida un jauno projektu dzīvokļu cenu starpībai vajadzētu būt vismaz 30%-40%, tādēļ cenas varētu turpināt pazemināties.

Kā papildu faktoru sērijveida dzīvokļu cenu kritumam eksperti minēja to, ka nekustamā īpašumā tirgū pircēji sāk apzināties savu ieguldījumu vērtību. Neesot vērts ieguldīt līdzekļus dzīvokļos, kuru kvalitāte nav salīdzināma ar jaunajiem projektiem.

"Tirgus kļūst interesants, jo šobrīd cilvēki iegādājas dzīvokli nevis tikai tādēļ, lai būtu kur dzīvot, bet gan pamatīgi izvērtē visu piedāvāto projektu plusus un mīnusus. Tādēļ tuvākajā nākotnē īpaši nozīmīgi būs piedāvājumā iekļautie bonusi un papildu piedāvājumi," skaidroja Laukalējs.

Tikmēr, neskatoties uz dzīvokļu cenu kritumu, arī piedāvājumu skaits samazinājies par 6%. Līdz ar to bažas par krīzi nekustamo īpašumu tirgū esot nepamatotas. "Dzīvokļu pārdevējiem nešķiet, ka šis ir tas krīzes moments, kad iegādātais dzīvoklis būtu jāpārdod," skaidroja Laukalējs.

"Arco Real Estate" pārstāvji uzsvēra, ka dzīvokļu īres cenas turpinās pieaugt. Tādēļ atsevišķos jaunajos dzīvojamo ēku projektos tiek apsvērta doma par dzīvokļu izīrēšanu, nevis pārdošanu.

Savins uzsvēra, ka nekustamo īpašumu tirgus šā gada pirmajā pusē mainījis savu dinamiku, no pārdevēju tirgus kļūstot par pircēju tirgu, kā arī no īpašumu finansēšanas tirgus kļūstot par pircēju finansēšanas tirgu.

Savins minēja arī divus tirgus attīstības scenārijus - tirgus stagnāciju vai attīstības turpināšanos normālā tempā.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas