Prokuratūra konstatē ētikas kanonu pārkāpumus Rīgas apgabaltiesas un Augstākās tiesas tiesnešu darbā

Rīga, 2.nov., LETA. Gandrīz pabeigta resoriskā pārbaude par Rīgas apgabaltiesas (RAT) un Augstākās tiesas (AT) tiesnešu darbu, un tās laikā konstatēti tiesnešu ētikas kodeksa pirmā, otrā un trešā kanona pārkāpumi, šodien tiesnešu konferencē sacīja ģenerālprokurors Jānis Maizītis.

Par to, kuri tiesneši ētikas kanona normas nav ievērojuši, prokuratūra bijusi gatava informēt AT priekšsēdētāju Andri Guļānu, RAT vadītāju Juri Stukānu un tieslietu ministru Gaidi Bērziņu (TB/LNNK), taču secinājusi, ka tas nebūtu taisnīgi, jo tad šiem tiesnešiem tiesnešu konferencē tiktu pievērsta nepamatoti liela interese.

 

Prokuratūra šo informāciju ir gatava sniegt tuvākajās nedēļās.

 

Maizītis nenoliedza, ka atsevišķās situācijās prokuroriem vai viņam pašam "būs jāpieņem arī kāds kriminālprocesuāls lēmums".

 

Prokuratūra AT lūgusi atzinumus par 21 civillietu, kas izskatīta pamatā RAT un AT. AT senators sniedzis atzinumu par 17 lietām, divi atzinumi vēl "ir ceļā" un divi tiek gatavoti.

 

Divās civillietās, kas bijušās RAT lietvedībā, spriedumi pieņemti, būtiski pārkāpjot materiālo tiesību normas, neatkarīgi viens no otra secinājis gan AT senators, gan prokurori.

 

Viens šis pirmās instances spriedums nav pārsūdzēts, un abi lietas dalībnieki patlaban ir likvidēti un izslēgti no Uzņēmumu reģistra.

 

Savukārt viena civillieta, kur saskatīti pārkāpumi, izskatīta visās trīs instancēs, un spriedums stājies spēkā.

 

Maizītis uzsvēra, ka patlaban nav skaidrs, ko darīt tālāk, un viņš būtu gatavs piedalīties diskusijā par to, kā rīkoties.

 

Ģenerālprokurors pauda gatavību pieņemt lēmumu par kriminālprocesa ierosināšanu tikai tādā gadījumā, ja tiks saskatīta ļoti augsta iespējamība, ka pieļauti pārkāpumi.

 

LETA jau ziņoja, ka, iespējams, tikušas noklausītas advokāta Andra Grūtupa biroja stacionāro tālruņu sarunas laika posmā no 1998. līdz 2000.gadam, un, iespējams, ka tieši šo sarunu pārveidoti atšifrējumi publicēti grāmatā "Tiesāšanās kā ķēķis".

 

Ja sarunu atšifrējumi ir autentiski, proti, ja šādas sarunas tiešām ir notikušas, tās rada aizdomas par iespējamām koruptīvām saitēm, nelikumīgu un neētisku rīcību tieslietu un iekšlietu sistēmā, arī visaugstākajā līmenī.

 

Grāmatā publicētie sarunu atšifrējumi varētu radīt aizdomas par "pareizo" tiesnešu sarunāšanu konkrētām civillietām, "pareizu" spriedumu gatavošanu - pat tādu, kurus tiesnesim nodiktē advokāts, tiesvedības taktikas saskaņošanu starp tiesnešiem un advokātiem u.c.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas