Prokuratūra nekonstatē būtiskus pārkāpumus Loskutova darbībā

Rīga, 12.okt., LETA. Prokuratūrā ir pabeigta Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāja Alekseja Loskutova pārbaude, un viņa rīcībā nav konstatēti būtiski pārkāpumi.

Nav pamata uzsākt kādus kriminālprocesus, jo KNAB nav veikti nekādi noziedzīgi nodarījumi, žurnālistiem sacīja ģenerālprokurors Jānis Maizītis.

 

Piektdien Ģenerālprokuratūrā notika kārtējā izmeklēšanas komisijas sēde, un Maizītis komisijas gala lēmumu sola paziņot pirmdien.

 

Pēc Maizīša teiktā, komisijā joprojām notiek nopietnas diskusijas, tās locekļu vidū ir dažādi viedokļi par Loskutova darbību. Maizītis uzsvēra, ka joprojām nav skaidrs, kādā veidā šis gala lēmums ir jāpieņem - vai tas būs balsojums vai kā citādi.

 

Ģenerālprokurors jau iepriekš paudis viedokli, ka nav izstrādāta kārtība, kādā šāda veida komisijai jāstrādā un kādā veidā jāpieņem lēmums. Viņš piektdien atzina, ka šādā komisijā būtu jāstrādā arī profesionāļiem, ne tikai politiķiem, kuri gan uz komisijas sēdēm gatavojoties ļoti nopietni un spējot juridiski pamatot savu viedokli.

 

Komisija secinājusi, ka KNAB slepenajā grāmatvedībā nav ievērotas visas grāmatvedības normatīvajos aktos ietvertās normas, slepenība esot augstāk vērtēta nekā likumdošanas normu ievērošana.

 

Vienlaikus Maizītis atzina, ka prokuratūras pārbaudē nav konstatēts, ka kādas KNAB iegādātās vērtības būtu pazudušas vai to trūktu. Pārkāpumi grāmatvedības uzskaitē ir, to prokuratūra neapšauba, un Maizītis norāda, ka liela daļa pārbaudē secinātā sakrīt ar Valsts kontroles (VK) revīzijā atklāto.

 

Pārbaudē arī atklāts, ka KNAB nav izveidots pietiekami drošs kontroles mehānisms grāmatvedības vešanā, tādēļ būtu jāizstrādā un jāievieš atsevišķas instrukcijas, tomēr šie pārkāpumi nevar tikt attiecināti uz kāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu.

 

Pārbaudes rezultāti nosūtīti arī valdībai, tie tiks pievienoti arī komisijas gala ziņojumam.

 

Vaicāts par to, vai kā komisijas priekšsēdētājs no politiķiem nav izjutis kāda veida spiedienu, Maizītis atbildēja īsi un pārliecināti: "Man ir sava pārliecība un viedoklis, manu viedokli neviens nav spējīgs ietekmēt."

 

Loskutovs aģentūrai LETA sacīja, ka nav pārsteigts par prokuratūras pārbaudes rezultātiem, tostarp sezinājumu, ka KNAB nav veikti noziedzīgi nodarījumi. "Man nekad par to nav bijis šaubu, ka šādas darbības birojā nenotiek," uzsvēra Loskutovs.

 

Mantas un finanšu audits KNAB esot labi organizēts, taču par atklātajiem pārkāpumiem grāmatvedības uzskaitē Loskutovs ir informēts un piekrīt VK konstatētajam. Trūkumus KNAB sola novērst līdz šā gada beigām, kam piekritusi arī VK.

 

Loskutovs nevēlas prognozēt komisijas gala lēmumu, jo ne tikai viņam kā komisijas pārbaudāmajam, bet arī komisijas locekļiem neesot saprašanas, kādā veidā tas jāpieņem.

 

Jau ziņots, ka Loskutova darbības izvērtēšanai ir izveidota komisija, kuras vadītājs ir Maizītis. Komisijā strādā arī deputāti Juris Dalbiņš (TP) un Dzintars Jaundžeikars (LPP/LC), tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (TB/LNNK), iekšlietu ministrs Ivars Godmanis (LPP/LC) un aizsardzības ministrs Atis Slakteris (TP).

 

Pēc Dalbiņa stāstītā, komisija apkopos savāktos materiālus - VK ziņojumu, Loskutova skaidrojumus un citu informāciju, ko iekļaus ziņojumā un pirmdien nodos valdībai lēmuma pieņemšanai par KNAB vadītāju. Ja valdība izšķirsies par Loskutova atbrīvošanu no amata, galīgais lēmums būs jāpieņem Saeimai.

 

Informācijai par Loskutova iespējamajiem pārkāpumiem, vadot KNAB, pagaidām ir slepenības statuss un arī komisijas locekļi no sīkākiem komentāriem atsakās, taču neoficiāli tiek apgalvots, ka Loskutova pārkāpumi esot ievērojami, tāpēc esot iespējams, ka tiks rosināts lemt par viņa atlaišanu.

 

Ja valdība rosinās Loskutovu atbrīvot no amata, opozīcijā esošā partija "Jaunais laiks" sola vērsties Satversmes tiesā, jo KNAB vadītāja vērtēšana neesot notikusi atbilstoši likuma prasībām.

 

LETA jau ziņoja, ka Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP), kura pārraudzībā atrodas KNAB, 24.septembrī pret Loskutovu ierosināja disciplinārlietu un līdz izmeklēšanas beigām viņš atstādināts no amata.

 

Lai pārbaudītu iespējamos pārkāpumus KNAB, ir ierosinātas vairākas pārbaudes. Gala rezultātam par Loskutova iespējamajiem pārkāpumiem jābūt sagatavotam līdz 15.oktobrim.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas