PVD aicina uz laiku pārtraukt aitu, kazu un liellopu ievešanu no lielas daļas Eiropas

Rīga, 24.sept., LETA. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina pilnībā pārtraukt atgremotāju dzīvnieku - aitu, kazu, liellopu un savvaļas dzīvnieku - ievešanu Latvijā no Eiropas, kur daudzviet uzliesmojis aitu katarālais drudzis (Bluetongue), aģentūru LETA informēja PVD preses sekretāre Solveiga Smiltene.

Vairākās Eiropas Savienības (ES) valstīs reģistrēti jauni aitu katarālā drudža uzliesmojumi, īpaši Beļģijā, Vācijā, Holandē un nu jau arī pirmoreiz tās vēsturē - Lielbritānijā.

 

Atgremotāju dzīvnieku pēdējos saslimšanas gadījumus raksturo ļoti smaga slimības gaita. Tieši šobrīd - septembrī, oktobrī un novembrī - ir vislabvēlīgākie apstākļi slimības pārnēsātāju - asinssūcēju kukaiņu - populācijai.

 

PVD jau 27.augustā izdeva rīkojumu, ar kuru aizliedza ievest dzīvniekus no vairākām Eiropas Savienības (ES) valstīm un to teritorijām, kurās ir noteikti ierobežojumi aitu katarālā drudža uzliesmojumu dēļ. Rīkojums pieņemts saskaņā ar Eiropas Komisijas lēmumu.

 

PVD, analizējot pašreizējo situāciju un lai novērstu jebkuru vismazāko iespēju ievest valstī inficētus lopus, uz laiku aicina zemnieku saimniecības pilnībā pārtraukt atgremotāju dzīvnieku ievešanu Latvijā no Vācijas, Beļģijas, Nīderlandes, Francijas, Luksemburgas, Itālijas, Kipras, Bulgārijas, Spānijas, Portugāles un Lielbritānijas.

 

Aitu katarālais drudzis ir atgremotāju sugas dzīvnieku slimība, kas neizplatās tieša kontakta ceļā starp dzīvniekiem, bet to pārnēsā asinssūcēji kukaiņi - miģeles. Drudzi raksturo gļotādu katarāls iekaisums, asiņošana un tūskas. Slimība jāatšķir no tai līdzīgās mutes un nagu sērgas un mazo atgremotāju mēra un virusālās diarejas.

 

Slimības uzliesmojumi ir atkarīgi no klimatiskajiem apstākļiem - to veicina siltums un mitrums. Latvijā šī slimība nekad nav reģistrēta. Tā nav bīstama cilvēkiem.

 

Dzīvnieku ievešanas ierobežojums būs spēkā uz nenoteiktu laiku, tas ir, līdz brīdim, kad beigsies insektu aktīvā sezona un mazināsies draudi saslimšanai ar aitu katarālo drudzi.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas