PVD igauņu un lietuviešu izcelsmes produktos konstatē zirga gaļu; izņem no veikaliem igauņu "Parmezan" desu

Rīga, 9.apr., NOZARE.LV. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no laboratorijas Lielbritānijā "Genon Laboratories LTD" saņēmis informāciju, ka četros no liellopu gaļu saturošos produktu paraugos no 41 izmeklētā konstatēta zirgu gaļa. Kā biznesa portālu "Nozare.lv" informēja PVD pārstāve Ilze Meistere, PVD ir uzdevis atsaukt no tirdzniecības Igaunijas uzņēmuma AS "Nõo Lihatööstus" (preču zīme Latvijā - "Noo Cepeškungs") ražoto pilndūmu desas "Parmezāna" partiju, kurā konstatēta zirgu gaļas klātbūtne.

Laboratoriski konstatēts, ka Lietuvas uzņēmuma "Grimeda" ražotās auksti kūpinātās desas "Exclusive" sastāvā ir 9% zirgu gaļas, Igaunijas uzņēmuma AS "Nõo Lihatööstus" ražotās pilndūmu desas "Parmezāna" sastāvā ir 10 % zirgu gaļas.

Tāpat Latvijas uzņēmuma "Kuršu zeme" ražotā konserva "Sautēta liellopu gaļa" sastāvā konstatēts 15,6% zirgu gaļas, bet uzņēmuma "Forevers" ražoto kupātu sastāvā - 4% zirgu gaļas.

 

SIA "Kuršu zeme" un SIA "Forevers" produkti, kuros konstatēta zirgu gaļa, tirdzniecībā nav pieejami, jo to izplatīšana jau ir apturēta pašos uzņēmumos. Arī Lietuvas uzņēmuma "Grimeda" desas "Exclusive" partija, kurā konstatēta zirgu gaļa, tirdzniecībā nav pieejama.

 

Par konstatēto PVD ziņos Eiropas Komisijas Ātrās brīdināšanas sistēmā un kaimiņvalstu uzraudzības dienestiem.

 

Ņemot vērā laboratorisko izmeklējumu rezultātus, PVD, veicot pārbaudes tirdzniecības vietās, turpmāk pastiprinātu uzmanību pievērsīs Lietuvas ražotāja "Grimeda" un Igaunijas ražotāja AS "Nõo Lihatööstus" produktu marķējumam, kā arī ņems paraugus laboratoriskajiem izmeklējumiem no citiem šo ražotāju produktiem.

 

PVD vēl gaida septiņu paraugu padziļinātu laboratorisko izmeklējumu rezultātus. Tostarp atbildi par uzņēmumā "Kuršu zeme" ņemto Polijas izcelsmes izejvielas paraugu, kurā laboratoriski jau ir konstatēts zirgu DNS. Ja izejvielā tiks konstatēts zirgu gaļas piejaukums, kas pārsniegs 1%, PVD par to informēs Polijas pārtikas uzraudzības dienestu, jo izejvielu izsekojamības pārbaudes uzņēmumā "Kuršu zeme" liecina, ka liellopu gaļas atgriezumus, kas izmantoti konservu ražošanā, uzņēmumam piegādājis Polijas uzņēmums.

 

Tāpat tiek gaidīta atbilde par vienu tirdzniecības posmā ņemtu Polijas izcelsmes produkta paraugu, kā arī atbildes par pieciem SIA "Forevers" ražotās produkcijas paraugiem.

 

Kā ziņots, 27.februārī gaļas pārstrādes uzņēmumā SIA "Forevers" PVD konstatēja aizdomīgas darbības ar zirga gaļu. Uzņēmumam izejvielu piegādāja lopkautuve "Aibi", piegādāto zirga gaļu uzdodot par liellopu gaļu. Pārkāpumus PVD konstatēja arī "Viļumenē", kā arī divās citās kautuvēs - ZS "Kalnpierbes" un SIA "Musino" -, kurās nebija nodrošināta zirga gaļas izsekojamība.

 

Drīz pēc tam - 1.martā - Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārijas dienests aizliedza valstī tirgot Latvijā ražotos SIA "Kuršu zeme" un SIA "Rēzeknes gaļas kombināts" gaļas konservus, kuru sastāvā atklāta zirga gaļa.

 

Pēc PVD iesnieguma Valsts policija (VP) sākusi pārbaudi par iespējamo krāpšanu, zirga gaļu pavaddokumentos norādot kā liellopu gaļu.

 

Patlaban Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē ir sākta resoriskā pārbaude. Atkarībā no šīs pārbaudes rezultāta tiks lemts jautājums par kriminālprocesa sākšanu vai atteikšanos ierosināt lietu. Kriminālprocess tiks sākts, ja pārbaudes laikā konstatēs noziedzīga nodarījuma sastāvu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas