Saeima atbalsta atklātus balsojumus pašvaldībās

Rīga, 11.okt., LETA. Saeimas deputāti šodien konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par pašvaldībām", kas paredz atteikties no aizklātiem balsojumiem pašvaldībās.

Rosinātās izmaiņas paredz, ka pašvaldības domes priekšsēdētāju un viņa vietnieku amatā ievēl vai atsauc no amata, atklāti balsojot. Atklāta balsošana arī paredzēta, lemjot par deputāta mandāta anulēšanu.  

Ar grozījumiem paredzēts arī atteikties no iespējas balsot aizklāti, lemjot par pašvaldības izpilddirektora, iestāžu vadītāju, pastāvīgo komiteju locekļu un revīzijas komitejas locekļu ievēlēšanu vai atbrīvošanu no amata. Atklātā balsojumā būs jāievēl vai jāatbrīvo no amata arī bāriņtiesas priekšsēdētājs un bāriņtiesas locekļi, kā arī jālemj par jautājumiem, kas saistīti ar vēlēšanu un tautas nobalsošanas organizēšanu.

 

Saskaņā ar piedāvātajām izmaiņām pašvaldības domei, lai veicinātu caurspīdīgumu lēmumu pieņemšanas procesā pašvaldībās, par visiem jautājumiem turpmāk būs jālemj atklāti. Tas nepieciešams, ņemot vērā pašvaldības deputāta pienākumu skaidrot savus lēmumus un tos pamatot, nevis, izmantojot aizklātus balsojumus, slēpt savu viedokli, norāda likumprojekta autori.

Patlaban pašvaldībās aizklāts balsojums ir par domes priekšsēdētāja un viņa vietnieka ievēlēšanu amatā vai atcelšanu no amata, kā arī anulējot deputāta mandātu. Citos gadījumos aizklāta balsošana notiek, ja par to nobalso vairākums domes deputātu.

 

Iepriekš iebildumus pret atklātajiem balsojumiem pašvaldībās pauda Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) pārstāvis, norādot, ka tādējādi tikšot ierobežota demokrātija pašvaldībās.

 

Kā ziņots, valdību veidojošo partiju koalīcijas padome iepriekš atbalstīja Reformu partijas (RP) deputāta Jāņa Ozoliņa virzīto ideju, ka pašvaldībās balsojumiem jānotiek atklāti.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas