Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Saeima lems par partiju finansēšanas un priekšvēlēšanu tēriņu ierobežošanu

Rīga, 25.febr., LETA. Saeima ceturtdien nodeva izskatīšanai komisijām grozījumus Politisko organizāciju (partiju) likumā un likumā par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas vēlēšanām un Eiropas Parlamenta vēlēšanām, lai samazinātu naudas ietekmi gan uz politikas procesu, gan vēlēšanām un sabiedrību.

Grozījumus izskatīšanai komisijām sagatavojuši apvienības "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" un partiju apvienību "Vienotība" veidojošo partiju - "Pilsoniskās savienības", "Jaunā laika" un "Sabiedrības citai politikai" - deputāti.  

Piedāvātie grozījumi paredz uz pusi samazināt politisko partiju priekšvēlēšanu kampaņu izdevumus, kā arī paplašināt ar priekšvēlēšanu kampaņu saistīto izdevumu bāzi, proti, pašreizējo 570 000 latu vietā, ko partijas drīkst tērēt savās priekšvēlēšanu kampaņās, tiek piedāvāti 285 000 latu.

 

Turklāt kampaņas izdevumos tiek rosināts iekļaut arī reklāmu izgatavošanu, kampaņas plānošanu, kampaņā iesaistīto darbinieku atalgojumu u.c. Patlaban priekšvēlēšanu tēriņu ierobežojumi tiek attiecināti vien uz reklāmu izvietošanu, pasta izdevumiem un labdarības pasākumu finansējumu.

Tāpat partijas rosina uz pusi samazināt partijām atļauto ziedojumu apjomu - no līdzšinējām 100 līdz 50 minimālajām mēnešalgām vienam ziedotājam gada laikā.

 

Patlaban likumā noteikts, ka ziedojuma apmērs nedrīkst pārsniegt 100 minimālās mēnešalgas jeb 18 000 latu. Deputāti rosina partiju kampaņu izdevumos iekļaut arī izdevumus par vēlēšanu kampaņas plānošanu, sagatavošanu un organizēšanu, vēlēšanu kampaņā iesaistīto personu darba algas izmaksas, nekustamas un kustamas mantas īrēšanu kampaņas vajadzībām, kā arī laikrakstu, žurnālu, biļetenu, grāmatu un citu iespiedtehnikā sagatavotu izdevumu publicēšanu vēlēšanu kampaņas vajadzībām.

 

Likuma grozījumos paredzēts, ka partija, kas iesniegusi savu deputātu kandidātu sarakstu Saeimas vēlēšanām piecos vēlēšanu apgabalos, priekšvēlēšanu izdevumiem drīkst iztērēt summu, kas nepārsniedz Centrālās statistikas pārvaldes publiskoto aizpagājušā gada mēneša vidējo bruto darba samaksu, piemērojot koeficientu 0,0005 līdzšinējā 0,0008 vietā.

 

Grozījumi priekšvēlēšanu aģitācijas likumā paredz aizliegt mēnesi pirms Saeimas un Eiropas parlamenta vēlēšanām pārraidīt reklāmu televīzijā un radio.

 

Kā teikts likumprojekta anotācijā, grozījumu mērķis ir samazināt partiju atkarību no ziedotājiem, mazināt nelikumīgu finansēšanu, kā arī paaugstināt partiju administratīvo kapacitāti, tādējādi atrisinot partiju finansēšanas problēmas.

 

"Politikas process, tostarp arī vēlēšanas, tikai tad kļūs īsti demokrātisks un atklāts, kad partijām, cīnoties par vēlētāju balsīm, būs iespēja sacensties par spēcīgākajiem līderiem un profesionālākajiem piedāvājumiem, nevis pilnākajām kasēm un krāšņākajiem reklāmu rullīšiem," norāda partiju pārstāvji.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas