Saeima uzdod valdībai izvērtēt operatīvo līdzekļu izlietojumu KNAB

Rīga, 1.nov., LETA. Saeima ceturtdien vienbalsīgi nolēma uzdot Ministru kabinetam līdz 20.novembrim izveidot komisiju papildu pārbaudes veikšanai par operatīvo līdzekļu izlietojumu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB).

Šajā komisijā jāiekļauj arī Ģenerālprokuratūras, Valsts kontroles, Drošības policijas un Satversmes aizsardzības biroja pārstāvji.

 

Valdībai arī izdots līdz 1.decembrim noteikt kārtību pa to, kā izveidojama KNAB likuma 5.panta 7.daļā paredzētā biroja priekšnieka izvērtēšanas komisija, kas iekļaujams tās sastāvā un pēc kādiem principiem tā darbojas.

 

Līdz 2008.gada 1.maijam Ministru kabinetam jāizstrādā normatīvos aktus un nepieciešamības gadījumā likumprojektus, kas noteiktu atklātā un slepenā budžeta pārskatu konsolidācijas nosacījumus, kā arī kārtību, kādā veicama operatīvajai darbībai izmantojamo materiālo vērtību realizācija un tās rezultātā iegūto naudas līdzekļu atspoguļošana grāmatvedības uzskaitē.

 

Likumu grozījumiem vienlaicīgi jānodrošina grāmatvedības prasībām atbilstošu, pietiekami pārskatāmu uzskaiti un valsts noslēpuma objektu aizsardzību.

 

Lēmums tika pieņemts vienbalsīgi, "par" balsojot 95 deputātiem.

 

Deputāte Ilma Čepāne (JL) debatēs norādīja, ka Saeimas lēmums liecina par neprofesionālu premjera biroja un valdības darbu.

 

"[KNAB vadītājs Aleksejs] Loskutovs pretēji likumā noteiktajai kārtībai tika atbrīvots no ieņemamā amata bez darba samaksas saglabāšanas un, manuprāt, viņš tika pakļauts ne tikai morālai vajāšanai, bet arī materiālam spiedienam, jo vairāk nekā mēnesi viņš nesaņem savu darba algu," sacīja Čepāne.

 

Deputāts Vents Armands Krauklis (TP) uzsvēra, ka nevajadzētu saistīt uzticību premjeram Aigaram Kalvītim (TP) ar uzticību Loskutovam.

 

"Mēs šodien nebalsojam par to, vai Loskutovs paliek vai nepaliek amatā, bet mēs balsojam, lai tiktu veikta papildu pārbaude," skaidroja Krauklis.

 

Kā ziņots, Ministru prezidenta pienākumu izpildītājs, finanšu ministrs Oskars Spurdziņš (TP) trešdien nolēma pieņemt atkārtotai izskatīšanai valdībā lēmumu par Loskutova atbrīvošanu no amata.

 

"Valdība respektē Saeimas Juridiskās komisijas viedokli, un mēs rūpīgi vēlreiz šo jautājumu izanalizēsim. Šis jautājums tiek pārņemts valdības otrreizējai izvērtēšanai," sacīja Spurdziņš.

 

Juridiskās komisijas vadītājs Mareks Segliņš (TP) uzsvēra, ka KNAB ir pieļautas grāmatvedības nekārtības, taču pieļautie pārkāpumi vēlreiz ir rūpīgi jāizvērtē.

 

"Jautājums nav tikai par Loskutova atbilstību amatam, bet par šī jautājuma sakārtošanu," sacīja Spurdziņš un uzsvēra, ka par Loskutova atbilstību amatam varēs lemt pēc tam, kad tiks pabeigta atkārtota pārbaude.

 

Kalvītis intervijā Latvijas Radio piekrita Saeimas Juridiskās komisijas secinātajam un norādīja, ka Loskutova gadījumā nav veikta pietiekama analīze, nopietna izmeklēšana un audits, lai parlamentam piedāvātu visu nepieciešamo informāciju lēmuma pieņemšanai.

 

Vienlaikus premjers uzsvēra, ka nevienam nav šaubu, ka KNAB darbībās ir konstatētas nelikumības. Tai pašā laikā valdība respektēs Saeimas lēmumu, jo deputātiem ir visas tiesības tik politiski sarežģītā jautājumā prasīt papildu informāciju.

 

Segliņš iepriekš arī norādīja, ka jautājums par Loskutova atstādināšanu no KNAB priekšnieka amata uz izmeklēšanas laiku pēc Kalvīša rīkojuma "ir iegājis tiesvedības fāzē". Ģenerālprokuratūra ir norādījusi, ka Kalvīša rīkojums par Loskutova atstādināšanu ir nelikumīgs, bet Ministru kabinets šo Ģenerālprokuratūras atzinumu ir apstrīdējis.

 

"Kā tiesa lems, tā būs," sacīja Segliņš un piebilda, ka Saeimas Juridiskā komisija šajā saistībā nenāks klajā ar kādu viedokli.

 

Loskutovs, atbildot uz žurnālistu jautājumu, teica: "Šķiet, ka es palikšu amatā." Loskutovs arī norādīja, ka viņa pilnvaru termiņš KNAB priekšnieka amatā vēl ir 1,5 gadi, darba esot daudz un sabiedrība jau drīzumā dzirdēs par jauniem KNAB darbības rezultātiem.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas