Saeimas deputāti vairāk aizdevuši nekā parādā

Rīga, 11.jūn., LETA. 11.Saeimas uzraudzības portālā "www.deputatiuzdelnas.lv" publicētie dati par deputātu finansiālo un mantisko stāvokli 2011.gadā rāda, ka pērn ievērojami samazinājušies deputātu skaidrās naudas uzkrājumi, aģentūru LETA informēja projekta vadītāja Līga Stafecka.

Skaidrās naudas uzkrājumu samazinājums varētu būt saistīts ar nesenajām likuma izmaiņām, kas paredz valsts amatpersonām bankas kontā ieskaitīt uzkrājumus virs 4000 latiem. Ja 2010.gadā deputātu uzkrājumi bija 344 255 lati, pagājušajā gadā tie samazinājušies līdz 220 375 latiem. 2011.gadā deputāti kopā ir izsnieguši nedaudz vairāk kā 2,5 miljonu latu aizdevumus, no tiem būtiskāko daļu veido deputāta Riharda Eigima (ZZS) izsniegtie aizdevumi 734 847 latu apmērā.  

11.Saeimas deputātu pagājušā gada parādsaistību kopējais apjoms ir 1,1 miljons latu, lielākās parādsaistības ir deputātam Imantam Parādniekam (VL-TB/LNNK) - 600 486 lati.

 

Saskaņā ar Fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarēšanas likuma normām amatpersonām skaidras naudas uzkrājumi virs 4000 latu šī gada 1.jūnijā bija uz diennakti jāieskaita bankas kontā, tādējādi valsts varēja gūt pārliecību par šīs naudas eksistenci un reālo apjomu. 2011.gadā varēja vērot gadījumus, kad skaidrās naudas uzkrājumu deputātam vairs nav, taču pieauguši izsniegtie aizdevumi. Šobrīd skandālā par iespējamu izvairīšanos no nodokļu maksāšanas iesaistītais deputāts Dzintars Zaķis (V) ir viens no spilgtākajiem piemēriem minētajai tendencei, norāda Stafecka.

 

Sabiedrības par atklātību "Delna" skatījumā apjomīgas parādsaistības, lieli skaidras naudas uzkrājumi, lieli aizdevumi ir korupcijas riski, īpaši gadījumos, kad deputātiem ir grūtības to rašanos ticami izskaidrot. Skaidras naudas uzkrājumi un aizdevumi var būt veids, kā legalizēt kukuļus, ko paredzēts saņemt nākotnē.

 

"Deputatiuzdelnas.lv" publicēti īsi apskati par katras 11.Saeimā pārstāvētās frakcijas deputātu finansēm. Portālā pieejami arī visi izejas dati - no 2005.gada līdz 2011.gadam par deputātu ienākumiem, skaidras un bezskaidras naudas uzkrājumiem, aizdevumiem un parādsaistībām. Ar katra deputāta finansiālo un mantisko stāvokli var iepazīties deputāta profilā, sadaļā "Finanses". Apkopojot datus, par septiņu deputātu mantisko stāvokli precizējoši jautājumi nosūtīti Valsts ieņēmumu dienestam un "Delna" informēs, ja tiks atklāti pārkāpumi, sola projekta vadītāja.

 

Minēto mājaslapu ir izveidojusi "Delna", un projektu "Deputāti uz delnas: inovatīvi risinājumi atbildīgākai 11.Saeimai" finansiāli atbalsta "Sorosa fonds - Latvija".

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas