SC iesniedz Satversmes grozījumus par tautas vēlētu prezidentu

Rīga, 18.janv., LETA. Politiskās apvienības "Saskaņas centrs" (SC) Saeimas deputāti iesnieguši Saeimā grozījumus Satversmē, paredzot, ka Valsts prezidentu uz četriem gadiem ievēlē vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās vēlēšanās un tiesības vēlēt prezidentu ir pilntiesīgiem Latvijas pilsoņiem, kuri vēlēšanu dienā sasnieguši 18 gadu vecumu.

SC priekšlikums paredz, ka izmaiņām būtu jāstājas spēkā ar nākamā prezidenta vēlēšanu rīkošanu. Likumprojekta anotācijā teikts, ka Latvijā pastāvošā politisko partiju sadrumstalotība un līdz ar to nespēja vienoties par valsts attīstības pamatjautājumiem ir viens no iemesliem ārkārtīgi zemajam iedzīvotāju uzticības līmenim valsts varai, tostarp Saeimai. Savukārt "nosacījums, ka Valsts prezidentu ievēlē tauta, veicinātu skaidrāka politiskā piedāvājuma formulējumu un Valsts prezidents varētu kļūt par patiesu nācijas vienotības simbolu", norāda likumprojekta iesniedzēji.

 

Valsts prezidenta kandidātam vajadzētu uzstāties tautas priekšā, kas "ļautu izvirzīties intelektuāli stiprām personībām un pasargātu Valsts prezidenta vēlēšanas no neizteiksmīgām kompromisa figūrām", uzsvērts likumprojekta anotācijā.

 

Veicot šādus likuma grozījumus, būtiski tuvinātos Valsts prezidenta institūcijas formālā un materiālā izpratne. Visas tautas vēlētā Valsts prezidenta institūcijas ieviešana palielinātu tās politisko lomu un pastiprinātu reālās pilnvaras, uzskata SC deputāti. Turklāt "visas tautas ievēlēts Valsts prezidents kā valsts galva personificētu valsts vienotību, garantētu tās integritāti, nedalāmību un kontinuitāti", akcentē likumprojekta iesniedzēji.

 

Likumprojektu iesnieguši SC deputāti Andrejs Elksniņš, Ņikita Ņikiforovs, Dmitrijs Rodionovs, Igors Pimenovs un Ivans Ribakovs.

 

Patlaban Satversmē noteikts, ka Valsts prezidentu ievēlē Saeima uz četriem gadiem, aizklāti balsojot ar ne mazāk kā 51 Saeimas locekļa balsu vairākumu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas