Šogad iesniegts par ceturtdaļu vairāk OCTA zaudējumu pieteikumu

Rīga, 22.nov., LETA. Šā gada deviņos mēnešos ceļu satiksmes negadījumos cietušie apdrošināšanas sabiedrībās iesnieguši 45 200 zaudējumu pieteikumus, kas ir par ceturtdaļu vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) apkopotie dati.

Salīdzinot ar pagājušā gada deviņu mēnešu datiem, par 45% palielinājusies piekritušo atlīdzību summa, kas veido 21,9 miljonus latu. Savukārt apdrošinātāji obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļu apdrošināšanas (OCTA) prēmijās saņēmuši 25,1 miljonu latu.

 

Vidējās atlīdzības izmaksa par apdrošināšanas gadījumu pieaugusi no 495,62 latiem līdz 603,91 latam.

 

LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics sacīja, ka šā gada deviņos mēnešos, lai arī nopelnīto prēmiju apmērs ir paaugstinājies par 37%, ievērojami straujāk ir pieaugušas piekritušās atlīdzību prasības - par 45%. Turklāt par 22% palielinājies vidējās atlīdzības izmaksas par gadījumu, sasniedzot jaunu rekordu - 604 latus. Līdz ar to arī šogad apdrošināšanas sabiedrību peļņas vai zaudējumu tehniskā aprēķina rezultāts ir bijis negatīvs.

 

Kā skaidro LTAB pārstāvis, šādu rezultātu sekmējuši vairāki faktori, galvenokārt straujā inflācija valstī, kā dēļ strauji pieaug cietušo transportlīdzekļu remontdarbu veikšanas izmaksas. Vidēji šogad šīs izmaksas ir kāpušas par 20%-30%.

 

Turklāt jāņem vērā tas, ka aptuveni 92% no atlīdzībām veido transportlīdzekļu bojājumu un bojāejas atlīdzināšana. Pieaugot transportlīdzekļu skaitam ceļu satiksmē, palielinās arī izraisīto negadījumu skaits. Būtiski, ka izdevīgo līzingu un piedāvājumu dēļ strauji pieaudzis jaunu transportlīdzekļu skaits ceļu satiksmē, kas savukārt nozīmē daudz lielākus zaudējumus ceļu satiksmes negadījumā, salīdzinot ar gados vecākiem transportlīdzekļiem.

 

Apdrošināšanas sabiedrībām papildu atlīdzību izmaksām ceļu satiksmes negadījumos cietušajiem ir jāveic obligātie atskaitījumi, kas šogad deviņos mēnešos veido 1,96 miljonus latu. No tiem lielāko daļu veidoja maksājumi Ceļu satiksmes negadījumu novēršanas un profilakses fondam, kurā iemaksāti 801 000 latu.

 

Lielākā daļa šo līdzekļu tiek izlietoti sociālo kampaņu veidošanai, lai veicinātu autovadītāju sociālo atbildību un uzlabotu braukšanas kultūru. Saskaņā ar OCTA likumu 50% šī fonda finansējuma izmanto Iekšlietu ministrijas padotībā esošās iestādes, tostarp Ceļu policija, bet atlikušo daļu citas institūcijas.

 

Obligāta prasība ir parakstīto risku pārapdrošināšana, kas no visu apdrošināšanas prēmiju summas pagājušā gada deviņos mēnešos veidoja 14%, bet šogad attiecīgajā laika posmā jau 23%.

 

OCTA sistēma Latvijā tika izveidota 1997.gada rudenī. Līdz ar to šogad aprit desmit gadi, kopš sistēma uzsākusi savu darbību.

 

Šo desmit gadu laikā atlīdzībās ceļu satiksmes cietušajiem izmaksāti vairāk nekā 100 miljoni latu. Veiksmīgi ieviests saskaņotais paziņojums, izstrādātas modernas informācijas datubāzes, palielināti atlīdzību limiti, ieviestas nemateriālās atlīdzības. Vairākkārt pilnveidoti ar OCTA saistīti likumdošanas akti.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas