Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sola cīnīties pret ēnu ekonomiku, atvieglojot legālo biznesu

Ārvalstu pētnieki Latvijas ēnu ekonomikas īpatsvaru "trekno gadu" kulminācijas brīdī novērtē teju 42%
apmērā no tautsaimniecības.

Finanšu ministrija uzskata, ka skaitļiem nozīmes nav - galvenais ir strādāt, lai nelegālo ekonomiku samazinātu.

 

Finanšu ministrija rosina nākamgad ieviest tā saukto nulles deklarāciju, kas ļautu legalizēt nedeklarētos ienākumus, izveidot "balto uzņēmēju" sarakstu, soda naudu dzēšanu, ja tiek samaksāts pamatparāds u.c. Tāpat ministrija sola atvieglot legālo uzņēmējdarbību.

 

Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) vērtējumā ēnu ekonomikas apjoms ir 7,8% līdz 13,7% no IKP atkarībā no aprēķinu metodes. Speciālisti skaidro, ka CSP ņem vērā darījumus, kuri būtu jādeklarē, bet ko nedara. Tomēr pastāv arī liels apjoms nedeklarēto darījumu, kas oficiālajā statistikā netiek ņemti vērā. Šomēness publiskotajā pētījumā ēnu ekonomikas jēdzienā tiek ietvert visa legālā produkcija un pakalpojumi, kas tiek slēpti no valsts iestādēm, lai izvairītos no nodokļu maksāšanas legālā darba tirgus prasību izpildes, ka arī lai izvairītos no dažādu administratīvu procedūru veikšanas. Tādējādi šajā pētījumā nav ņemti vērā krimināli sodāmi ienākumu veidi.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas