Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ST vērtēs, vai valdība drīkst iejaukties neatkarīgo iestāžu budžeta veidošanā

Rīga, 19.janv., LETA. Satversmes tiesa (ST) izvērtēs Valsts prezidenta kancelejas, Augstākās tiesas (AT), Satversmes tiesas (ST), Valsts kontroles (VK) un Tiesībsarga biroja budžeta veidošanas kārtību, aģentūru LETA informēja ST priekšsēdētāja palīdze Līna Kovalevska.

Lieta ierosināta pēc VK padomes pieteikuma, kura norāda, ka Ministru kabinets var grozīt neatkarīgo institūciju budžeta pieprasījumus bez pieprasījuma iesniedzēju piekrišanas, kas savukārt apdraudot neatkarīgo institūciju finansiālo un funkcionālo neatkarību.  

VK padomes ieskatā šāda kārtība neatbilst varas dalīšanas principam.

 

Šo principu esot iespējams ievērot tikai tad, ja neatkarīgo institūciju budžeta pieprasījumu izvērtē likumdevējs jeb Saeima un šajā izvērtēšanas procesā tiek nodrošināta visu Satversmē nostiprināto demokrātiskai valstij raksturīgo principu ievērošana.

Tādējādi VK padome lūgusi ST atzīt apstrīdētās normas par neatbilstošām Satversmes 1., 83. un 87.pantiem, kas noteic, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika, ka tiesneši ir neatkarīgi un vienīgi likumam padoti un nosaka, ka VK ir neatkarīga koleģiāla iestāde.

 

ST lietu ierosinājusi par Likuma par budžetu un finanšu vadību 19.panta piektās daļas, Valsts kontroles likuma 44.panta otrās daļas un Tiesībsarga likuma 19.panta otrās daļas atbilstību Satversmes 1., 83. un 87.pantiem.

 

Apstrīdētās normas noteic, ka Valsts prezidenta kancelejas, AT, ST, VK un Tiesībsarga biroja budžeta pieprasījums līdz gadskārtējā budžeta likuma projekta iesniegšanai Ministru kabinetam bez pieprasījuma iesniedzēja piekrišanas nav grozāms.

 

Saeima ir uzaicināta līdz šā gada 18.martam iesniegt atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir šā gada 18.jūnijs.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas