Štokenbergs sāks ar NVO veidošanu

Rīga, 31.okt., LETA. No Tautas partijas izslēgtais Aigars Štokenbergs sāks ar nevalstiskās organizācijas dibināšanu, kas vēlāk pārtaps partijā, šodien raksta laikraksts "Neatkarīgā".

Sabiedriskās organizācijas durvis tiks atvērtas visiem - gan izbijušiem, gan savās partijās neapmierinātiem politiķiem, gan ikvienam sabiedrības loceklim, intervijā laikrakstam sola politiķis. Sabiedriskās organizācijas nosaukums varētu būt "Iniciatīva profesionālai valsts pārvaldei".

 

Kā raksta "Neatkarīgā", domubiedrus Štokenbergs vēl aizvien slēpj aiz savas muguras, pēc vairākkārt uzdota jautājuma vien pastiepjot mobilo telefonu, kura ekrānā redzama īsziņa no eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas dzīvesbiedra Imanta Freiberga. Viņš varētu būt viens no vairākiem desmitiem domubiedru.

 

Daudzus citus varēšot redzēt sestdien, 3.novembrī, Doma laukumā saaicinātajā "Tautas sapulcē Par tiesisku Latviju! Par godīgu politiku!".

 

Štokenbergs nenoliedz, ka dažādu uzskatu un pieredzes politiķu uzņemšana sabiedriskajā organizācijā ietver šķelšanās un nesaskaņu risku vēl pirms tās pārtapšanas partijā. Mērķis tieši tāds arī esot - "atsijāt cilvēkus".

 

Noprotams, ka jaunā politiskā spēka biedri lielā mērā tiks rekrutēti ekonomiskajās aprindās, kā arī ir cerība rast atbalstu uzņēmējos. Starp uzņēmējiem, kuri gatavi iesaistīties politikā, jau pirms Štokenberga uznāciena bija minēta nu jau bijusī "Hansabankas" valdes priekšsēdētāja Ingrīda Blūma, dažu politiķu piesaukts ir arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētājs Uldis Cērps, raksta "Neatkarīgā".

 

Līdz galam neatbildēts paliek jautājums par jaunā politiskā spēka finansēšanas principiem - pēc vairākkārt uzdota jautājuma Štokenbergs norāda, ka atskaites punkts būs finansētāju reputācija. Ar atsevišķiem Ventspils uzņēmējiem, kuri jau vairākus mēnešus publiski pauduši gatavību ar naudu atbalstīt jaunu partiju, piemēram, Olafu Berķi vai Oļegu Stepanovu, viņš neesot ticies.

 

Štokenbergs noliedz, ka būtu kāds pamats sazvērestības teorijām par viņa iecerēto politisko spēku kā Andra Šķēles izlolotu projektu, kā sev vēlamā kontrolētā gultnē ievirzīt daļā sabiedrības esošo pieprasījumu pēc jaunas partijas.

 

Kā norāda laikraksts, bijušā Šķēles padomnieka Jurģa Liepnieka palīdzība un rokraksts, pēc daudzu lietpratēju domām, redzams arī Štokenberga kā publiska politiķa tapšanā. Štokenbergs "Neatkarīgajai" teic, ka Liepnieks nebūs ne viņa sabiedriskajā organizācijā, ne vēlāk partijā, jo "viņš saprot, ka viņam nevajadzētu apēnot tos cilvēkus, kas tur darbosies", bet arī pelēkais kardināls, kas darbojas no aizkulisēm, viņš nebūšot.

 

Pats Liepnieks gan publiski solījis sniegt Štokenbergam palīdzību sabiedrisko attiecību veidošanā.

 

Ekonomiskās krīzes padziļināšanās, kas rada augsni "ekonomistu partijai", un valdības partiju, pirmām kārtām jau Tautas partijas, nespēja atgūt iztērēto uzticības kredītu tiek saukti par diviem galvenajiem apstākļiem, kas ietekmēs jaunas partijas izveidi. Tomēr kā vārīgākais punkts šāda politiskā spēka izredzēs tiek minēts Saeimas vēlēšanu tālums, arī uz pašvaldību vēlēšanām jāgaida pusotrs gads.

 

Lai gan Štokenbergs skaidri neatbild uz jautājumu par Saeimas atlaišanas nepieciešamību, daudz kas viņa teiktajā liecina, ka šādu Valsts prezidenta soli viņš labprāt sagaidītu. Vismaz mudinājumu formā spiedienu rīkoties, ar to saprotot Saeimas atlaišanu, šobrīd attiecībā pret prezidentu Valdi Zatleru var just no daudzām pusēm. Vērtējoši jautājumi, vai prezidentam pietiks drosmes un vai viņš būs pietiekami patstāvīgs, izskan gan dažos medijos, gan no politiķiem, kuriem ārkārtas vēlēšanas dotu cerību uz lielāku ietekmi jaunajā Saeimā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas