Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tautas kalpu algas atgriežas rudens līmenī, februārī teju divkārt pieaudzis deputātu skaits ar atalgojumu virs 1500 latiem

RĪGA, MAR 09, BNS - Ja pagājušā gada nogalē un janvārī parlamentāriešu ienākumi saruka, kā arī kopumā samazinājās to tautas kalpu skaits, kas algā ik mēnesi saņēma vairāk nekā pusotru tūkstoti latu, tad februārī tautas priekšstāvji atkal krietni palielinājuši savus ienākumus

Saeimas mājaslapā rodamā informācija liecina, ka februārī bruto alga lielāka par 1500 latiem bijusi 42 deputātiem. Iepriekšējā mēnesī ar tik lielu algu pirms nodokļu samaksas bija tikai 23 parlamentārieši. Arī pašu turīgāko deputātu loks ir atgriezies tradicionālajā lielumā - virs 2000 latiem atalgojums februārī aprēķināts pieciem parlamentāriešiem. Janvārī tādu bija tikai trīs.

 

Lielākās algas februārī bija trim prezidija locekļiem - Saeimas priekšsēdētājam Gundaram Daudzem (Zaļo un zemnieku savienība, ZZS), kurš nopelnījis 2240 latu, viņa biedrei Solvitai Āboltiņai ("Jaunais laiks"), kurai aprēķināts pat par trim latiem vairāk, kā arī Saeimas sekretāram Dzintaram Rasnačam ("Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK) - 2217 latu.

 

Tikai par simt latiem mazāk pienācies Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētājam Andrim Bērziņam (ZZS), bet Tautas partijas frakcijas priekšsēdētājai un Juridiskās komisijas vadītājai Vinetai Muižniecei aprēķināts 2005 latu atalgojums.

 

Teju visiem pārējiem tautas kalpiem atalgojums bijis robežās no 1076 līdz 1984 latiem.

 

Tikai diviem no simts parlamentāriešiem bruto alga nav sasniegusi vismaz tūkstoti latu. ZZS pārstāvis Leopolds Ozoliņš, kurš jau kopš rudens sesijas ilgstoši atrodas uz slimības lapas, kopš oktobra no Saeimas budžeta nesaņem ne santīma, bet deputāts Artis Pabriks ("Sabiedrība citai politikai") februārī saņēmis atkal vien bruto amatalgu 986 latu apmērā, jo atradās vēlēšanu novērošanas misijā Tadžikistānā un Saeimas sēdes līdz ar to nevarēja apmeklēt.

 

Bruto algā Saeimas deputātiem tiek iekļauta amatalga 986 latu apmērā, kuru samazina tikai gadījumos, ja iknedēļas plenārsēdes kavētas bez attaisnojuma, kā arī alga ietver piemaksas par darbu prezidijā, kādā amatā frakcijā, komisijā vai apakškomisijā. Tāpat atalgojumā tiek aprēķināta samaksa par deputātu ikdienas darbu komisijās, kas ir atkarīga no komisiju un apakškomisiju sēžu apmeklējuma.

Līdz ar to arī kopējie Saeimas izdevumi šajā mēnesī krietni pieauguši - ja gada pirmajā mēnesī bruto algas prasīja nedaudz vairāk kā 137 tūkstošus latu, tad februārī par to izdoti vairāk nekā 148 tūkstoši latu.

 

Kopš februāra atalgojuma aprēķinā tiek iekļauts arī "labums no transporta izmantošanas" - kopumā dienesta auto savām vajadzībām februārī izmantojuši teju piektā daļa deputātu. Šo 18 parlamentāriešu izvēle palielinājusi parlamenta mēneša izdevumus par atalgojumu par 1960 latiem.

 

Taču pārējo izdevumu pieauguma daļu Saeimas budžetā radījusi deputātu aktīvā dalība komisiju sēdēs.

Bez amatalgas un piemaksām deputāti ik mēnesi vēl var saņemt arī mitekļa īres, transporta un sakaru izdevumu kompensācijas, kā arī reprezentācijas naudu, kas var palielināt katra deputāta mēneša ieņēmumus par 135 līdz pat 756 latiem.

 

Jau vēstīts, ka pērn reprezentācijas naudas un dažādo ar deputāta darbu saistīto izdevumu kompensācijas no Saeimas budžeta prasījušas teju 576 tūkstošus latu, bet bruto algas - vairāk nekā 1,82 miljonus latu.

 

Līdz ar to gan algas pirms nodokļu samaksas, gan šīs kompensācijas 2009.gadā izmaksājušas nedaudz vairāk kā 2,4 miljonus latu.

 

Ziņots arī, ka Saeima 10.decembrī vienprātīgi nolēma saglabāt parlamentāriešiem 2010.gadā līdzšinējo atalgojumu un piemaksu apmēru.

 

Tautas priekšstāvji pērn divas reizes lēma par savu amatalgu samazinājumu, nosakot to apmēru par piekto daļu mazāku, nekā tas bija 2008.gadā. Vasarā un rudens sākumā tika samazinātas arī kompensācijas un piemaksas par darbu komisijās. Līdz ar to arī patlaban Saeimas deputāti pamatalgā mēnesī saņem 986 latus pirms nodokļu samaksas.

 

2008.gadā un 2009.gada pirmajos mēnešos vidēji viena mēneša bruto atalgojumi no parlamenta budžeta prasīja aptuveni 178 tūkstošus latu.

 

Pēc lēmuma samazināt deputātu amatalgas par 15%, kā arī liegt apmaksāt dalību vairāk nekā divās apakškomisijās kopš marta vidēji mēnesī atalgojumiem tiek tērēti aptuveni 157 tūkstoši latu. Savukārt pēc 1.jūlija noteiktie pasākumi samazinājuši ikmēneša atalgojuma izdevumus līdz vidēji 136 tūkstošiem latu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas