TB/LNNK eiroparlamentārieši asi kritizē pašvaldību un EP vēlēšanu vienlaicīgu rīkošanu

Rīga, 31.aug., LETA. Apvienību "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (TB/LNNK) pārstāvošie Eiropas Parlamenta (EP) deputāti Inese Vaidere, Guntars Krasts un Ģirts Valdis Kristovskis asi kritizē 2009.gada pašvaldību un EP vēlēšanu rīkošanu vienlaicīgi jūnija otrajā sestdienā.

 

Vaidere piektdien žurnālistiem norādīja, ka vēlētāji varot nesaprast, par ko viņiem ir jābalso, un šāda situācija nopietni sarežģīs izvēles izdarīšanu. "Cilvēkiem izvēli izdarīt būs ārkārtīgi grūti," sacīja Vaidere.

 

Deputāte pieļāva iespēju, ka šāds lēmums pieņemts politisku un partejisku motīvu dēļ, jo Tautas partijai, kurai pašlaik ir liela ietekme pašvaldībās, būtu izdevīgi rīkot vēlēšanas vienlaicīgi, tādējādi, iespējams, iegūstot lielāku ietekmi EP.

 

Arī Krasts norādīja, ka vēlēšanu vienlaicīga rīkošana aizēnošot EP vēlēšanas un nekādā gadījumā nevairošot Latvijas iedzīvotāju interesi par Eiropas jautājumiem.

 

"Ar šādu lēmumu grib diskreditēt Eiropas Savienības nozīmi tautas attīstībā," vērtēja Kristovskis, norādot, ka pašvaldību vēlēšanām ir jābūt vienlīdz svarīgām kā EP vēlēšanām.

 

Politisko partiju cīņa par uzvaru EP vēlēšanās būšot nopietna, jo EP loma, pēc deputātu domām, aizvien pieaug.

 

Kā ziņots, jūlija nogalē valdība atbalstīja koncepciju, kas paredz 2009.gadā pašvaldību un EP vēlēšanas rīkot vienlaikus - jūnija otrajā sestdienā.

 

Saskaņā ar patlaban spēkā esošajiem tiesību aktiem kārtējām pašvaldību vēlēšanām jānotiek 2009.gada marta otrajā sestdienā, bet kārtējām EP vēlēšanām - 2009.gada jūnija otrajā sestdienā.

 

Lai novērstu situāciju, kad starp pašvaldību un EP vēlēšanām ir neliela laika atstarpe, valdībā atbalstītais koncepcijas par vēlēšanu tiesiskā regulējuma pilnveidošanu variants paredz, ka jāgroza Pašvaldību vēlēšanu likums un jāparedz, ka pašvaldību vēlēšanas turpmāk vienmēr rīkojamas jūnija otrajā sestdienā.

 

EP vēlēšanu laiku manīt nav iespējams, jo EP vēlēšanas Eiropas Savienības dalībvalstīs notiek vienā laikā.

 

Mainot pašvaldību vēlēšanu laiku, to norise ik pēc 20 gadiem sakristu ar EP vēlēšanu laiku un pašvaldības deputāta pilnvaru laiks tiktu mainīts tikai vienu reizi, iepriekš informēja Tieslietu ministrija (TM).

 

TM uzdots izstrādāt un līdz šā gada 1.oktobrim iesniegt Ministru kabinetā normatīvo aktu projektus, kas nepieciešami, lai īstenotu ieceri rīkot pašvaldību vēlēšanas jūnijā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas