Tekstilrūpniecība sasniegusi krituma zemāko punktu

Rīga, 8.okt., LETA. Latvijas tekstilrūpniecība un apģērbu ražošana patlaban varētu būt sasniegusi krituma zemāko punktu, intervijā "Nozare.lv" atzīst Latvijas Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas vadītājs Guntis Strazds.

Pēc viņa teiktā, situācija minētajās nozarēs pēdējo dažu mēnešu laikā ir sākusi uzlaboties un realizācijas apjomi pakāpeniski palielinās. Vissliktākā situācija nozarē bijusi gada pirmajos mēnešos, piemēram, martā salīdzinājumā ar atbilstošo mēnesi pērn tekstilizstrādājumu un apģērbu eksports bija samazinājies par 33%.  

"Šis samazinājums notika, neraugoties uz to, ka pasūtījumi mums bija, taču trūka naudas, lai varētu tos izpildīt gan valsts birokrātijas, gan augsto banku kredītprocentu dēļ," stāsta Strazds. Viņš norāda, ka naudas trūkums tekstilniekiem un apģērbu ražotājiem dažu mēnešu laikā licis zaudēt pasūtījumus 10-15 miljonu latu apmērā, savukārt valsts zaudējusi 4-5 miljonus latu neieņemto nodokļu veidā.

 

Asociācijas dati par tekstila un apģērbu ražošanas nozares veikumu gada septiņos mēnešos liecina, ka trikotāžas apģērba eksports gada laikā krities par 41,3%, tekstila apģērbam un tā piederumiem - par 12,9%, savukārt pārējo gatavo tekstilizstrādājumu eksports palielinājies par 19,1%. Kopumā šajās preču grupās eksporta kritums sasniedz 21%.

 

Rēķinot mēnešu griezumā, situācija izskatās pozitīvāk. Piemēram, jūlijā pret jūniju kopējais tekstilizstrādājumu un apģērbu eksports kāpis par 6,84%.

 

Strazds kategoriski nepiekrīt, piemēram, Eiropas Komisijas Reģionālās politikas ģenerāldirektorāta, kas nodarbojas arī ar Eiropas fondu apguves uzraudzību, pārstāvja Antona Šrāga izteikumiem par tekstilrūpniecības perspektīvu trūkumu Latvijā.

 

"Šādi izteikumi grāvuši Latvijas rūpnieku tēlu, un rezultāts nav tālu jāmeklē. Ja iepriekš daudzi ražotāji no piegādātājiem izejvielas pirka, piemēram, ar 25% priekšapmaksu, tad tagad priekšapmaksa sasniedz visus 100%, palielinot ražošanas izmaksas," sašutumu pauž asociācijas vadītājs.

 

"Atsevišķi uzņēmēji saka, ka jau novembrī realizācijas ziņā plāno sasniegt iepriekšējā gada līmeni. Pasūtījumi mums nāk, un domāju, ka krituma ziņā zemāko punktu jau esam sasnieguši. Šogad nozares uzņēmumu realizācijas apjoms varētu būt ap kādiem 240 miljoniem latu, kas būtu apmēram par 20% mazāk nekā pērn, savukārt nākamgad paredzam, ka pārdošanas apjomi varētu palielināties par 4%-5%. Protams, tas atkarīgs no izejvielu cenām un situācijas šeit pat uz vietas," stāsta Strazds.

 

Pilnu rakstu var lasīt biznesa informācijas portālā "Nozare.lv".

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas