Tiesa lemj par drošības līdzekļa piemērošanu Gulbim

Rīga, 28.sept., LETA. Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa līdz piektdienas vakaram pasludināja pārtraukumu sēdē par drošības līdzekļa piemērošanu trešdien incidentā uz Salu tilta iesaistītajam bijušajam Saeimas un Valsts prezidenta Drošības dienesta virsniekam Edgaram Gulbim.

Policija lūdz Gulbim kā drošības līdzekli piemērot apcietinājumu, lai varētu viņu pārvest uz Olaines cietuma slimnīcu, paziņoja iekšlietu ministrs Ivars Godmanis (LPP/LC). Advokāti nekādus komentārus saistībā ar pārtraukuma pasludināšanu nesniedza.

 

Kā ziņots, trešdienas novakarē pēc aizturēšanas aizdomās par krāpšanu Gulbis mīklainos apstākļos uz Salu tilta izlēca vai izkrita, vai tika izgrūsts no policijas automašīnas un pēc tam ielēca Daugavā. Patlaban Gulbis ārstējas slimnīcas "Gaiļezers" toksikoloģijas-reanimācijas nodaļā.

 

Gulbja veselības stāvoklis ir uzlabojies, un pirmdien, 1.oktobrī, Gulbim tiks veikti kontroles medicīniskie pārbaudījumi, pēc kuriem ārstu konsīlijs lems, cik ilgu laiku viņam būs jāpavada ārstniecības iestādē, aģentūrai LETA teica slimnīcas "Gaiļezers" toksikoloģijas-reanimācijas nodaļas vadītāja Vija Cera.

 

Jau ziņots, ka tiesa Gulbim 23.augustā aizdomās par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas kriminālpārvaldes priekšnieka Vladimira Vaškeviča auto dedzināšanu kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu, bet pagājušajā nedēļā, 21.septembrī, viņš tika atbrīvots, jo nebija pamata apcietinājuma termiņu pagarināt, aģentūrai LETA norādīja izmeklēšanas tiesneša palīdze Olga Dubova.

 

Gulbja dzīvesbiedre Iveta Šteina 21.septembrī devusies uz Valsts policiju, lai vestu Gulbi mājās, taču viņa veselības stāvoklis bijis tāds, ka nācies braukt uz Militārās medicīnas centru. "Viņš bija kā jēla ola, viņš pat neapjēdza, kas notiek apkārt," aģentūrai LETA sacīja Šteina, kura uzskata, ka Gulbis apcietinājumā spīdzināts.

 

Policija un iekšlietu ministrs noliedz vardarbību pret Gulbi, tomēr Tiesībsarga birojs pēc savas iniciatīvas jau uzsācis pārbaudi, jo pastāv aizdomas, ka Gulbja gadījumā pieļauts rupjš cilvēktiesību pārkāpums.

 

Trešdien, 26.septembrī, Gulbi atkārtoti aizturēja Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes darbinieki. Tas noticis jauna kriminālprocesa gaitā, kas ierosināts par krāpšanu noziedzīgā grupējumā. Policija nekomentē, kā notikusi krāpšana.

 

Policija incidentu uz Salu tilta traktē kā Gulbja bēgšanas mēģinājumu, taču gan Šteina, kas braukusi automašīnā aiz Gulbja konvojētājiem, gan advokāts Aleksandrs Ogurcovs ir pārliecināti, ka vīrietis no automašīnas, visticamāk, ir izgrūsts.

 

Saistībā ar Gulbja iespējamo bēgšanas mēģinājumu premjers Aigars Kalvītis (TP) ir paziņojis, ka Latvijā darbojas nopietns noziedzīgs grupējums, kurā apvienojušies bijušie Valsts drošības komitejas darbinieki, bijušie padomju armijas desantnieki, kā arī bijušie un pat esošie Latvijas specdienestu darbinieki.

 

Piektdien tiesā bija ieradies arī Vaškeviča šķirtās sievas Ināras Vilkastes bijušā biznesa partnera Raimonda Štālberga advokāts Edgars Dimants, kurš paziņoja, ka Gulbis apcietinājumā ticis spīdzināts un "ķīmiski ietekmēts", lai "izsistu" liecības pret Štālbergu, kurš arī aizturēts saistībā ar kriminālprocesiem par Vaškeviča apdraudējumu.

 

Advokāts apgalvoja, ka viņa rīcībā ir pierādījumi par to, ka pret Gulbi ir pielietoti kādi ķīmiski preparāti, taču pagaidām nevēlējās atklāt savus avotus, kas viņam šos pierādījumus nodevuši.

 

Godmanis, kurš kategoriski noliedzis vardarbību pret Gulbi, ceturtdien Latvijas Televīzijas raidījuma "100.pants" atzina, ka ekspertīze, kas Gulbim veikta laika posmā pēc atbrīvošanas no apcietinājuma līdz trešdienas incidentam, uzrādījusi pozitīvus rezultātus.

 

Ministrs sacīja, ka "ekspertīžu rezultāti ir pozitīvi", bet nevēlējās sīkāk paskaidrot, vai tas nozīmē, ka ekspertīze uzrādījusi kādu narkotisku vai psihotropu vielu klātbūtni Gulbja organismā. Viņš piebilda, ka ir neskaidrības par laiku, uz kuru ekspertīzes rezultāti varētu attiekties.

 

Dimants teica, ka Štālbergs, atrodoties apcietinājumā, nav ne fiziski, ne psihiski ietekmēts, bet Gulbis tiekot spīdzināts ar mērķi "izsist liecības un iesēdināt Štālbergu".

 

Pēc Dimanta teiktā, viņam kā advokātam ir tiesības vākt pierādījumus Štālberga aizstāvībai dažādos veidos, un, tā kā gan pret Gulbi, gan Štālbergu sāktie kriminālprocesi ir saistīti, viņš vēlējās piedalīties arī šajā tiesas sēdē. Dimants no tiesas zāles gan tika izraidīts.

 

Advokāts stāstīja, ka Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes darbinieki Štālbergam melojuši, ka Gulbis "ir teicis to un to", savukārt Gulbim sacījuši, ka Štālbergs ir viņu nodevis.

 

Dimants arī norādīja, ka "vēl bīstamāks cilvēks ir tas, kas organizē šo visu afēru pret Štālbergu un Gulbi, - viņš ir noziedznieks, kas liek šos cilvēkus zem tanka". Dimants šī cilvēka vārdu solās atklāt vēlāk.

 

Kā ziņots, gan Štālbergs, gan viņa paziņa un dienesta biedrs Gulbis aizturēti aizdomās par saistību ar kriminālprocesiem par Vaškeviča apdraudējumu. Štālbergs atrodas apcietinājumā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas