Tiesa negroza Auderam iepriekš piemēroto sodu

Rīga, 28.dec., LETA. Augstākās tiesas (AT) Krimināllietu tiesu palāta šodien par krāpšanu apsūdzētajam ķirurgam, bijušajam veselības ministram Ārim Auderam piesprieda naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 13 500 latu apmērā un mantas konfiskāciju.

AT atstāja spēkā pirmās instances piespriesto sodu, kuru 2006.gada 10.martā bija pasludinājusi Rīgas apgabaltiesa. Tomēr AT atzina Auderu par nevainīgu vairāk nekā 20 viņam inkriminēto noziegumu epizodēs.

 

Apsūdzētā advokāts Oskars Rode norādīja, ka AT atzinusi par nevainīgu Auderu tieši tajās epizodēs, kurās, izskatot lietu apelācijas kārtībā, tika uzklausīti liecinieki un cietušie.

 

Ja būtu izdevies uzklausīt visus lieciniekus un cietušos, iespējams, varētu tikt pasludināts arī apsūdzētajam labvēlīgāks spriedums, norādīja Rode.

 

Prokurors Māris Leja lūdza tiesai sodīt Auderu ar nosacītu brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem, nosakot pārbaudes laiku uz pusotru gadu. Spriedumu prokurors nevēlējās komentēt pirms iepazīšanās ar tā motīviem.

 

Pilns spriedums tiesā būs pieejams nākamā gada 1.martā, un pēc tam desmit dienu laikā to būs iespējams pārsūdzēt kasācijas kārtībā.

 

Auders savu vainu pēc apsūdzībā uzrādītajiem Krimināllikuma pantiem neatzina, taču Rode norādīja, ka naudu cietušajiem ķirurgs atmaksājis "nevis tāpēc, ka pieņēmis to nelikumīgi, bet gan tāpēc, ka daļa pacientu acīmredzot uzskatījuši viņiem veiktās operācijas par neveiksmīgām".

 

Prokurors iepriekš tiesai vairākkārt uzsvēra, ka Auders nodarbojies ar "pacientu rindas pārdošanu", savukārt Auders norādīja, ka valsts apmaksātās ārstēšanas sistēmā ir daudz "robu" un nepilnību.

 

Būdams Mugurkaula ķirurģijas centra vadītājs, Auders strādāja arī privātpraksē turpat - slimnīcas telpās. Uz slimnīcu ar ģimenes ārsta norīkojumu nosūtītajiem pacientiem, kuriem bija nepieciešama mugurkaula operācija, viņš prasīja naudu, lai gan operāciju apmaksāja slimokases, liecina apsūdzība.

 

Pacientiem Auders apgalvojis, ka slimokasē nav naudas tūlītējas operācijas samaksai un rinda operācijai var pienākt pēc ilga laika, taču, laikus ķirurģiski neiejaucoties, pacientiem var rasties būtiski veselības sarežģījumi, liecina apsūdzība.

 

Auderam galīgā apsūdzība uzrādīta par vairāk nekā 40 000 latu izkrāpšanu 77 noziedzīgās epizodēs. Apsūdzība viņam uzrādīta pēc Krimināllikuma 177.panta 3.daļas par krāpšanu lielā apjomā.

 

2004.gada vasarā Ģenerālprokuratūras sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas prokurors tā dēvēto Audera lietu nodeva izskatīšanai tiesā. Lietas materiāli apkopoti 27 sējumos, bet apsūdzības raksts ir 250 lapaspuses garš. Lietā par cietušajiem atzītas 82 personas.

 

Jau ziņots, ka pēc krimināllietas ierosināšanas toreizējais premjers Einars Repše (JL) pieprasīja veselības ministra demisiju. 2004.gadā Auders izstājās no partijas "Jaunais laiks".

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas