Tiesa paziņos lēmumu, vai Lembergam tiks mainīts drošības līdzeklis

Ventspils, 23.nov., LETA. Ventspils tiesa šodien plkst.15 plāno nolasīt nolēmumu par drošības līdzekli pašlaik mājas arestā esošajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam.

Kā aģentūru LETA informēja Lemberga advokāts Aivo Leimanis, prokuratūra lūdza mainīt Ventspils mēram piemēroto mājas arestu uz apcietinājumu.

 

Pēc Leimaņa teiktā, prokuratūra pauda viedokli, nesniedzot pierādījumus un faktus, kā Lembergs varētu ietekmēt pirmstiesas izmeklēšanu. Līdz ar to advokātam neesot iespējas to atspēkot, jo nav materiālu, kurus varētu izvērtēt un apstrīdēt.

 

Prokuratūra informējusi, ka "kriminālprocesa gaitā iegūti pierādījumi, ziņas, ka Lembergs ir autoritāte, tai skaitā, iespējams, nodrošinājis, ka augstos valsts amatos tiek iecelti viņam vēlami kandidāti," teica Leimanis.

 

Leimanis uzskata, ka Lembergs kā politiķis tiek diskreditēts un iespaidots, lai viņš nevarētu atgriezties politikā. Viņš nevarēja pateikt, par kādiem politiķiem varētu būt runa, jo apsūdzība neatklāja ierosinājumā pievienotos dokumentus.

 

Aizstāvība trešdien tiesai lūdza atcelt drošības līdzekli - mājas arestu. Aizstāvība uzskata, ka Lembergam ir piemēroti vairāki ierobežojumi, kas nodrošina, ka Ventspils mērs nevar ietekmēt pirmstiesas izmeklēšanu, teica Leimanis.

 

Kā ziņots, prokuratūra Lembergam 14.martā izvirzīja apsūdzību par kukuļņemšanu sevišķi lielā apjomā, ja tas saistīts ar kukuļa izspiešanu, par naudas legalizēšanu trīs epizodēs vairāk nekā desmit miljonu latu apjomā, kā arī par to, ka viņš nedeklarēja tādas īpašumtiesības, kas deva pastarpinātu ietekmi AS "Latvijas kuģniecība". Tāpat prokuratūra uzrādīja Lembergam grozītu iepriekš celto apsūdzību, papildinot to ar jauniem nodarījumiem un epizodēm.

 

Apsūdzība papildināta ar jaunu epizodi par kukuļa izspiešanu no kādas naftas un naftas produktu tranzīta uzņēmējsabiedrības dalībniekiem 1994.gada pavasarī, saņemot akcijas 14 250 latu vērtībā, proti, sevišķi lielos apmēros.

 

Apsūdzība celta arī par valsts amatpersonas tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, mantkārīgā nolūkā, radot būtisku kaitējumu valsts varai un pārvaldes kārtībai, kā arī par valsts amatpersonas, kas ieņem atbildīgu stāvokli, tīšu likumā noteikto pilnvaru realizēšanu interešu konflikta situācijā atkārtoti.

 

Apsūdzības Lembergam uzrādītas kriminālprocesā, kas sākts 2005.gada 3.oktobrī, pamatojoties uz pārbaudes materiāliem par Ventspils amatpersonu iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem.

 

No šī kriminālprocesa iepriekš izdalīts cits, un tā gaitā Lembergam jau 2006.gada 20.jūlijā uzrādīta apsūdzība kukuļņemšanā, noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanā un amatpersonai ar likumu noteikto ierobežojumu pārkāpšanā. Šajā procesā turpinās izmeklēšana.

 

Lembergs iepriekš paudis uzskatu, ka prokuratūras izvirzītās apsūdzības nav pamatotas, turklāt izmeklētāju rīcībā viņš saskata politiskus motīvus.

 

Kukuļņemšanā, naudas legalizēšanā un citos noziegumos vainotais Lembergs pēc prokuratūras lūguma 14.martā tika apcietināts, bet Rīgas apgabaltiesa 10.jūlijā mainīja viņam piemēroto drošības līdzekli uz mājas arestu. Viens no būtiskākajiem iemesliem Lemberga atbrīvošanai no apcietinājuma jūlijā bija viņa veselība. Mājas arestu piemēro, ja persona dažādu iemeslu dēļ nevar atrasties apcietinājumā.

 

9.augustā Rīgas Centra rajona tiesas tiesnese Dzintra Balta atstāj nemainītu Lembergam piemēroto drošības līdzekli - mājas arestu. Arī Rīgas apgabaltiesa 29.augustā smagos noziegumos aizdomās turētajam Lembergam saglabāja jau iepriekš piemēroto drošības līdzekli - mājas arestu, tomēr viņam tika noteikti papildu ierobežojumi, iepriekš informēja prokurors Juris Juriss.

 

Lembergam līdz ar mājas arestu jau bija paredzēti vairāki papildu nosacījumi - ierobežotas iespējas tikties ar cilvēkiem, kontrolētas viņa sarunas un korespondence, aizliegts pildīt Ventspils mēra un Ventspils Brīvostas padomes priekšsēdētāja amatu.

 

Juriss nevēlējās atklāt, kādus vēl ierobežojumus Lembergam noteikusi tiesa. Savukārt advokāts Aivo Leimanis teica, ka Lembergam ir paplašināts ierobežojums tikties ar cilvēkiem.

 

Septembra vidū Lembergs atradās slimnīcā "Gaiļezers" Neiroloģijas nodaļā, bet pēc diagnosticējošu un ārstniecisku manipulāciju veikšanas viņš tika nogādāts mājās. Lembergs jau otro reizi pēc atbrīvošanas no apcietinājuma tika ievietots slimnīcā. Iepriekš viņš vairākas dienas pavadīja Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā sirds asinsvadu koronogrāfijas veikšanai.

 

Jau ziņots, ka 30.oktobrī Ventspils tiesas tiesnesis Igors Kligačs bija plānojis izvērtēt drošības līdzekļa nepieciešamību mājas arestā esošajam Lembergam, taču Lembergs izteica noraidījumu tiesnesim.

 

Savukārt 1.novembrī Ventspils tiesas priekšsēdētāja Maija Cara atstatīja sevi no lēmuma pieņemšanas par to, pieņemt vai nepieņemt Ventspils mēra Aivara Lemberga noraidījumu tiesnesim Igoram Kligačam. Tiesnese lūdza Kurzemes apgabaltiesu pieņemt lēmumu šajā lietā vai nozīmēt lietas izskatīšanu citā tiesā.

 

Kā tiesneses Caras lēmumu atstatīt sevi no šīs lietas skaidroja Ventspils tiesas sekretāre Iveta Seile, tiesas priekšsēdētāja tikai "pavisam nesen uzzinājusi, ka viņas dēls, advokāts Ēriks Cars, sniedzis juridiskas konsultācijas Ventspils mēram Aivaram Lembergam viņam uzrādītajās apsūdzībās".

 

Kurzemes apgabaltiesas priekšsēdētāja Silva Reinholde nepieņēma Ventspils tiesas izmeklēšanas tiesnesim Igoram Kligačam pieteikto Ventspils mēra Aivara Lemberga noraidījumu. Nav pieņemts arī apsūdzētā Lemberga pieteiktais lūgums par lietas nodošanu citai tiesai.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas