Tieslietu ministrs: Kleckina aicinājums ievērot Krievijas tiesību aktus ir pretvalstisks

Rīga, 4.dec., LETA. Nacionālās radio un televīzijas padomes (NRTP) priekšsēdētāja Ābrama Kleckina izteikumi, ka Latvijai būtu jāievēro Krievijas Federācijas tiesību akti, kas dienu pirms vēlēšanām nosaka priekšvēlēšanu aģitācijas aizliegumu, var tikt uzskatīti par pretvalstiskiem, uzskata tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (TB/LNNK).

"Latvijas teritorijā spēkā ir Latvijas tiesību akti, un Latvijas valsts amatpersonām, tostarp NRTP priekšsēdētājam, būtu jāvadās tikai no tiem," uzsver tieslietu ministrs.

 

Bērziņš arī norāda, ka rūpīgi jāizvērtē apstākļi, kas saistīti ar Latvijas Televīzijas (LTV) 7. kanālā paredzētās filmas "Putina sistēma" demonstrēšanas atcelšanu un NRTP priekšsēdētāja Kleckina rīcību saistībā ar to.

 

Ministrs norāda, ka saskaņā ar Radio un televīzijas likumu NRTP nav tiesību vērtēt radio un televīzijas programmas pirms to raidīšanas. Ja tiks konstatēta kāda NRTP pārstāvja iejaukšanās, lai panāktu filmas "Putina sistēma" nedemonstrēšanu, Saeimai rūpīgi būs jāizvērtē viņa atbildība un atbilstība ieņemamajam amatam, norāda tieslietu ministrs.

 

Krievijas Federācija ļoti aktīvi izmanto savu ietekmi, lai mainītu Latvijas iekšpolitiskos procesus sev vēlamā virzienā - par to norāda gan Krievijas pārstāvju paustie viedokļi par to, kādai būtu jābūt nākamajai Latvijas valdībai, Krievijas Ārlietu ministrijas paziņojums par apņemšanos cīnīties par krievu valodas statusa maiņu Latvijā, lai tā no svešvalodas kļūtu par valsts valodu, kā arī citas aktivitātes, norāda ministrs.

 

"Es uzskatu, ka Latvija nedrīkst gļēvulīgi pakļauties šādām provokācijām, tādēļ, tāpat kā citi sabiedrības pārstāvji, vēlos dzirdēt Klecina skaidrojumus par notikušo," pauž ministrs.

 

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē Kleckins šodien pauda viedokli, ka "filmas "Putina sistēma" demonstrēšana LTV 1.decembrī, dienu pirms Krievijas Valsts domes vēlēšanām, būtu klaji nedraudzīgs moments". Pēc Kleckina teiktā, filmas demonstrēšana varētu tikt uztverta kā Latvijā dzīvojošo Krievijas vēlētāju "smadzeņu skalošana", no kuras vēlētāji Krievijā tikuši pasargāti.

 

Pēc Kleckina teiktā, demonstrēt filmu "Putina sistēma" nozīmētu "nolikt zem sitiena Latvijas un Krievijas robežlīguma ratifikācijas dokumentu apmaiņu". Ja Latvijai tas ir vajadzīgs, tad valdībai vai parlamentam vajadzējis to izdiskutēt un dot "signālu", pauda NRTP vadītājs.

 

Kleckins arī apgalvoja, ka NRTP saistībā ar šo filmu neviena oficiāla persona - ne Latvijas, ne Krievijas - nav zvanījusi. Uz Ārlietu ministriju gan esot zvanījuši no Krievijas vēstniecības.

 

NRTP priekšsēdētājs arī uzskata, ka šī skandāla nebūtu, ja ar programmas plānošanu LTV nodarbotos profesionālāki cilvēki. NRTP sabiedrisko raidorganizāciju programmu veidošanu neietekmē, apgalvoja Kleckins.

 

Kleckins arī norādīja, ka pirms mēnešiem trim, kad viņš stājās NRTP priekšsēdētāja amatā, viņš tika uztvers "gandrīz kā mesija". Savukārt pēc pirmā skandāla jau tiek runāts par viņa demisijas nepieciešamību. "Es nejauši nokļuvu NRTP priekšsēdētāja krēslā un nejauši varu to zaudēt," teica Kleckins. Viņš piebilda, ka nejūtas pieaudzis pie NRTP priekšsēdētāja krēsla.

 

Filmas "Putina sistēma" pirmā un otrā daļa tiks demonstrēta LTV 1.kanālā šovakar plkst.21.20 pēc informatīvā raidījuma "Panorāma", aģentūru LETA informēja LTV Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Māra Šetlere. LTV šādu lēmumu pieņēma, "lai izbeigtu nepatiesās informācijas sniegšanu sabiedrībai masu medijos par Krievijas varas iestāžu spiediena izdarīšanu uz Latvijas sabiedrisko televīziju".

 

LTV vienmēr ir bijusi neatkarīga savā programmas veidošanā un kanāla satura noteikšanā, uzsvēra Šetlere.

 

Filmas "Putina sistēma" atkārtojums tiks rādīts sestdien, 8.decembrī, plkst.18 LTV 7.

 

Jau ziņots, ka filmu, kas vēsta par pašreizējā Krievijas prezidenta Vladimira Putina neviennozīmīgi vērtēto ceļu no VDK virsnieka posteņa līdz valsts vadītāja amatam, bija paredzēts rādīt LTV7 dienu pirms Krievijas Valsts domes vēlēšanām, 1.decembrī.

 

Neoficiāla informācija liecina, ka pret filmas pārraidīšanu LTV ēterā iebildusi Krievijas vēstniecība un jautājuma risināšanā bijusi iesaistīta arī Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM).

 

LTV un ĀM to noliedz. LTV ģenerāldirektors Jānis Holšteins apgalvoja, ka filmas demonstrēšana atcelta, jo filmas ētera kasetei bijis bojāts horizontālais taimkods.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas