Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tiesnesēm Tālerei un Poļikarpovai par kukuļņemšanu piespriež astoņu gadu cietumsodus

Rīga, 7.febr., LETA. Rīgas apgabaltiesa ceturtdien par kukuļņemšanu apsūdzētās Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesneses Beatrisi Tāleri un Irēnu Poļikarpovu sodīja ar reālu brīvības atņemšanu uz astoņiem gadiem, piemērojot arī daļēju mantas konfiskāciju.

Abas bijušās tiesneses netika apcietinātas, jo spriedumu vēl var pārsūdzēt. Līdz brīdim, kad šajā krimināllietā spēkā stāsies galīgais spriedums, viņām aizliegts izbraukt no valsts, kā arī tuvoties noteiktām personām un vietām.

 

 

Tiesa nolēma Tālerei konfiscēt vērtslietas, kas viņai tika atsavinātas pirmstiesas izmeklēšanas laikā, bet Poļikarpovai konfiscēs pirmstiesas izmeklēšanas laikā atsavinātos 6000 eiro (4212 latus) un 6760 latus. Par labu valstij no Tāleres tiesa nosprieda piedzīt 300 latus, kas tika kvalificēti kā noziedzīgā ceļā iegūti naudas līdzekļi.

 

 

Par abu tiesnešu kukuļošanu apsūdzētajiem bijušajiem tiesu izpildītājiem Raimondai Sporei un Raimondam Zunduram tiesa piesprieda nosacītus sodus. Spore tika sodīta ar nosacītu brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem ar pārbaudes laiku uz trim gadiem, bet Zunduram tiesa piemēroja nosacītu brīvības atņemšanu uz trīs gadiem ar pārbaudes laiku uz trīs gadiem.

 

 

Pēc sprieduma likumīgas stāšanās spēkā tiks noņemti aresti Zundura un Spores īpašumiem.

 

 

Prokurors Māris Leja tiesu debatēs Poļikarpovai un Tālerei prasīja piemērot attiecīgi astoņus un 8,5 gadu cietumsodus ar daļēju mantas konfiskāciju, bet Zunduru un Spori prokurors aicināja sodīt ar nosacītu brīvības atņemšanu attiecīgi uz trim un pieciem gadiem, nosakot pārbaudes laiku uz diviem gadiem.

 

 

Pēc sprieduma nolasīšanas prokurors atzina, ka piemērotie sodi viņu principā apmierina. Apsūdzētie notiesāti pēc visiem Krimināllikuma (KL) pantiem, pēc kuriem viņiem bija uzrādītas apsūdzības.

 

 

Zundura advokāts Saulvedis Vārpiņš spriedumu kopumā vērtēja kā "ārkārtīgi bargu", taču tieši ar viņa aizstāvamajam piemēroto sodu advokāts bija apmierināts.

 

 

Sīkākus komentārus par to, vai spriedums tiks pārsūdzēts, advokāti šodien nesniedza, aizbildinoties ar to, ka viņi vēl nav iepazinušies ar pilnu spriedumu, kas tiesā būs pieejams 22.februārī. Pēc datuma, kad tiesā būs pieejams pilns spriedums, desmit dienu laikā procesa dalībniekiem to būs iespējams pārsūdzēt apelācijas kārtībā.

 

 

Spore un Zundurs tiesai atzina savu vainu viņiem inkriminētajos noziegumos, bet Tālere un Poļikarpova noliedza, ka būtu ņēmušas kukuļus. Savukārt prokurors uzskata, ka tiesas izmeklēšanas gaitā tika savākti pierādījumi tam, ka Tālere kopā kukuļos saņēmusi 800 latus, bet Poļikarpova - 500 latus.

 

 

Zundura un Spores rīcībā atšķirībā no Tāleres un Poļikarpovas, pēc prokurora domām, bija saskatāmi vainu mīkstinoši apstākļi - savu pretlikumīgo darbību atzīšana.

 

 

Prokurors tiesu debatēs norādīja, ka viņa prasītais soda mērs Tālerei un Poļikarpovai ir mazākais, ko var piemērot par nodarījumiem, kas kvalificēti pēc attiecīgajiem KL pantiem.

 

 

Tiesas izmeklēšanas laikā lietas materiāliem netika lūgts pievienot nevienu dokumentu, kas varētu kalpot par pamatu, lai kādai no apsūdzētajām tiesnesēm piemērotu nosacītu brīvības atņemšanu, iepriekš teica Leja.

 

 

Par kukuļa pieņemšanu KL noteiktajā kārtībā paredzēts sodīt ar brīvības atņemšanu no astoņiem līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu, savukārt par apzināti nelikumīgu lēmumu gatavošanu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem.

 

 

Leja norādīja, ka likuma izpratnē "nav svarīgi, par kādu summu amatpersona ir uzpirkta, bet svarīgākais, ka tā vispār ir uzpērkama".

 

 

Kā ziņots, lietā apsūdzība par kukuļošanu uzrādīta arī Inesei Rozītei, taču pēc prokurora lūguma tika pieņemts lēmums viņas epizodes no izdalīt atsevišķā tiesvedībā, jo viņa vairākkārt nav ieradusies uz tiesu un ir izsludināta meklēšanā. Prokurora rīcībā ir nonākusi informācija, ka Rozīte varētu atrasties ārzemēs.

 

 

LETA jau ziņoja, ka pagājušā gada 1.februārī Saeima atbalstīja atļaujas došanu Poļikarpovas un Tāleres saukšanai pie kriminālatbildības. Šī bija pirmā reize, kad pie kriminālatbildības sauc tiesneses, kas pirms tam nav atceltas vai aizgājušas no amata.

 

 

Abas tiesneses Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki aizdomās par kukuļņemšanu aizturēja 2006.gada 10.oktobrī.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas