Valdība akceptē nākamā gada budžeta projektu ar 1% pārpalikumu

Rīga, 8.okt., LETA. Valdība pirmdien ārkārtas sēdē akceptēja 2008.gada valsts budžeta projektu, paredzot tajā 163 miljonu latu pārpalikumu, kas veido 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Nākamgad valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi ir prognozēti 5,498 miljardu latu apmērā, bet izdevumi - 5,335 miljardi latu. Budžeta ieņēmumi palielināsies par 22,5% salīdzinājumā ar 2007.gadu, bet izdevumi - par 20,3%.

 

Valdība akceptēja arī precizēto vidējā termiņa makroekonomiskās attīstības un fiskālās politikas ietvara 2008.-2010.gadam projektu. 2009.gadā valsts budžeta pārpalikums plānots 1,2% apmērā, 2010.gadā - 1,5% apmērā no IKP.

 

Valsts budžeta projektu ministri atbalstīja vienbalsīgi. Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) uzsvēra, ka, veidojot budžetu, ir izdarīts milzīgs darbs, tomēr joprojām nav panākti saskaņojumi visos līmeņos - sarunās ar Latvijas Darba devēju konfederāciju un arodbiedrībām.

 

Ministri vienojās, ka Saeimas ārkārtas sēdi budžeta izskatīšanai pirmajā lasījumā tiks rosināts sasaukt 31.oktobrī. Līdz šim datumam paredzētas sarunas un diskusijas ar sociālajiem partneriem. Savukārt otrajā lasījumā nākamā gada budžetu Saeima varētu skatīt 22.novembrī.

 

Budžets ar 1% lielu pārpalikumu, pēc premjera teiktā, ir maksimālais, ko valdība esošajā situācijā varēja izdarīt, jo pārpalikuma nodrošināšanai būtu jādomā par algu iesaldēšanu.

 

Valdība prognozē, ka gada inflācija nākamgad būs 6,3%. IKP pieaugums nākamgad tiek prognozēts 7,5% apmērā, 2010.gadā - 7,3% apmērā.

 

Finanšu ministrs Oskars Spurdziņš (TP) 2008.gada valsts budžeta likumprojektu un to pavadošo likumu grozījumu paketi pirmdien iesniedza Saeimas priekšsēdētājam Gundaram Daudzem (ZZS).

 

Likumprojektā paredzēts papildu finansējums 382,8 miljonu latu apmērā nozīmīgākajiem prioritārajiem pasākumiem.

 

110,7 miljoni latu paredzēti programmai "Valsts aizsardzība, drošība un integrācija NATO", 47,8 miljoni latu - administratīvi teritoriālās reformas pabeigšanai jeb novadu veidošanai, 30,5 miljoni latu - ārstniecības personu darba samaksas nodrošināšanai, desmit miljoni latu - darba samaksas paaugstināšanai valsts tiešās pārvaldes iestādēs, kurās vidējā darba samaksa ir zemāka par valsts tiešās pārvaldes iestādēs nodarbināto vidējo darba samaksu.

 

18,9 miljoni latu paredzēti darba samaksas 10% pieaugumam amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm, 28,3 miljoni latu - no 2007.gada 1.septembra sāktajai samaksai vispārējās pamatizglītības un vidējās izglītības, kā arī profesionālās izglītības iestāžu pedagogiem par individuālo darbu ar skolēniem un par skolēnu darbu labošanu valodu, matemātikas, dabaszinību cikla un vēstures mācību priekšmetos.

 

18 miljoni latu paredzēti pedagogu algu palielinājumam no 2008.gada 1.septembra par 10%, 16,2 miljoni latu - minimālās mēneša darba algas paaugstināšanai no 120 latiem līdz 160 latiem ar 2008.gada 1.janvāri, 15,9 miljoni latu - dotācijai zaudējumu segšanai par pārvadājumiem pilsētas, rajonu un tālsatiksmes autobusu maršrutos un dzelzceļa maršrutos.

 

8,9 miljoni latu paredzēti invalīda kopšanas pabalsta ieviešanai ar 2008.gada 1.janvāri. Pabalsts būs 100 lati mēnesī.

 

7,3 miljoni latu paredzēti kultūras darbinieku darba samaksas 10% pieaugumam, 3,8 miljoni latu - XXIV Vispārējo latviešu dziesmu un XIV Deju svētku nodrošināšanai, 3,3 miljoni latu - zinātnes bāzes finansējuma palielinājumam un valsts pētījumu programmu īstenošanai, 2,2 miljoni latu - tiesnešu un tiesu darbinieku atalgojumu palielinājumam u.c.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas